
V našem tradičním bilancování udělujeme vysvědčení zvlášť tuzemské a zahraniční scéně. Jelikož se převážně zaobíráme domácím děním, letošní Topy startujeme právě pořadím na místním hřišti. Každoročně jsou výsledky poměrně vyrovnané, letos se ale objevilo album, na jehož kvalitě se shodla téměř celá redakce. FAÜST se s nahrávkou „Death Galore“ objevili v žebříčku u 8 z 10 hlasujících, byť paradoxně ani u jednoho nebrali první místo. V dalším pořadí rozhodovaly doslova bodíky. Důkazem toho je pozice 9 až 11, kdy došlo ke shodě, a tak se z našeho Top 10 stalo Top 11.
Bodování:
(za 1. a 2. místo 5 bodů, za 3. a 4. místo 4 body atd.)
V žebříčku nahrávky, které obdržely 8 a více bodů.
1. FAÜST – „Death Galore“ 22 bodů
2. BRUTALLY DECEASED – „Chasms“ 16 bodů
3. THULSA – „Přikryti stíny“ 14 bodů
4. POLY NOIR & THE HOLY SPIRIT SMUGGLERS – „K mýmu ohni nesedej“ 13 bodů
5. – 6. GRIDE – „Vyzobat“ 12 bodů
5. – 6. SIX DEGREES OF SEPARATION – „Never After“ 12 bodů
7. MALLEPHYR – „Ruins Of Inner Composure“ 11 bodů
8. KAVIAR KAVALIER – „Hairy Hairy“ 10 bodů
9. – 11. DARK GAMBALLE – „Dobrý lhář“ 8 bodů
9. – 11. DYSANGELIUM – „Jonestown“ 8 bodů
9. – 11. TORTHARRY – „Paměť kamenů“ 8 bodů
Johan
1. KAVIAR KAVALIER – „Hairy Hairy“
2. CATHEDRAL IN FLAMES – „Count To Nine“
3. DARK GAMBALLE – „Dobrý lhář“
4. SIX DEGREES OF SEPARATION – „Never After“
5. FAÜST – „Death Galore“
6. MALLEPHYR – „Ruins Of Inner Composure“
7. BRUTALLY DECEASED – „Chasms“
8. RAVENOIR – „Nocturne“
9. MÖRGHUUL – „Domination of the Beast“
10. GRIDE – „Vyzobat“
Pod čarou:
DEATH CULTURE DEPRIVATION – „Past“
HEJTMAN – „Vítejte v pekle“
HNUS UMÍRAJÍCÍ / NĀV – „Sousmrtí“
KRAAKE – „Sonog“
LAID TO WASTE – „Trauma“
LIBIDO CHALLENGE – „Skate, Pizza, Tentacles!“
MEAN MESSIAH – „In Infinite Illusion“
NAURRAKAR – „Dopisy o zle“
POLY NOIR & THE HOLY SPIRIT SMUGGLERS – „K mýmu ohni nesedej“
PRVNÍ HOŘE – „Achtung, Sultan!
REFORE – „Illusion Of Existence“
SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY – „Jiná“
SLAŤ – „Elegie propastná“
STÍNY PLAMENŮ – „První přívalový úder“
THULSA – „Přikryti stíny“
TORTHARRY – „Paměť kamenů“
VOIDMONGER – „Lies of Aquarius“
XIII. STOLETÍ – „Noc vlků“
Čtivo:
Albert Mudrian – CHOOSING DEATH / Nepravděpodobná historie death metalu & grindcoru
Parambucha
Buryzone
Pravidelné bilancování předchozího roku většinou zahajuju konstatováním, že v Česku vyšla celá řada kvalitních nahrávek, jež se dají směle srovnávat s tím, co produkují zahraniční kapely většího formátu. I rok 2024 považuju za silný, do top desítky bych nejradši zařadil patnáct alb, ale tvorba žebříčků je neúprosná a víc než top 10 se na bodované příčky nevejde.
Nakonec jsem prostě musel některé velmi dobré počiny přesunout pod čáru – a bylo to těžké. V desítce jsem nechal ta alba, která mám na fyzických nosičích, která jsem poslouchal hojněji a která mě pořád baví protáčet – ostatně většinu (8 z 10) jsem recenzoval, a všechna obdržela 8/10. Takže mě všechna bavila plus minus stejně. Ale detaily, pocity, četnost poslechů… to rozhodlo. Taky to, že jsou to dlouhohrající věci, kratší nebo společné nahrávky jsem posunul níž, stejně jako alba, která jsem slyšel jen z internetu. A některá, vydaná na konci roku, žel zatím vůbec.
Opět bych mohl sestavit i žebříček reedičních titulů, kterých vyšla celá řada a spousta z nich ve velmi hezkém nebo jinak zajímavém balení, namátkou TELEX, NECROCOCK, INSANIA, P.S., Breath of Doom, ARAKAIN, RHEA, RADEGAST nebo ŠANOV, a to uvádím jen to, co mám doma, nikoliv seznam všech dalších metalových desek, které najednou chrlí velké labely a které mám vesměs ve sbírce a už je nepotřebuju v dalších a dalších verzích, což žel platí i o nadprodukci MASTER´S HAMMER.
S tištěnými fanziny to jde z kopce, některé z těch, jež jsem uváděl před rokem, v roce 2024 nevyšly, nebo se mi netrefily do vkusu, což platí i o nějakých nových projektech, které uvádět nebudu. Palec nahoru dávám dvěma vytrvalcům zvaným Parambucha a Buryzone, a poruším i taková ta pravidla, že pro sebe se hlasovat nesmí, a zmíním i Telepatii, na které se spolupodílím a která v roce 2024 získala cenu Břitva za rok 2023 a loni vyšlo další číslo. Nejlepším tištěným produktem pro mě byla historie death metalu, která vyšla v českém překladu díky agilním MetalGate.
Horaguru
1. THE SPLIT – „Mankind In Vitro“
2. SIX DEGREES OF SEPARATION – „Never After“
3. MALLEPHYR – „Ruins Of Inner Composure“
4. BRUTALLY DECEASED – „Chasms“
5. FAÜST – „Death Galore“
6. DYSANGELIUM – „Jonestown“
7. ISACAARUM – „Impregnation“
8. GRIDE – „Vyzobat“
9. DMC – „All For A Piece Of Iron“
10. TORTHARRY – „Paměť kamenů“
Tak se nám rok s rokem sešel a je ten správný čas se za tím skončeným ohlédnout a pokusit se sestavit žebříček svých loňských nej nahrávek. A až na první tři místa to nebylo vůbec jednoduché.
Jak říkám, zlatá jde jasně pro metalové progresivce THE SPLIT, kteří mne bavili od první do poslední vteřiny a to včetně zajímavého příběhu. SDOS zrají jako víno a skvělá alba sází jakoby mimochodem. Bez velkých ohlášek a zuřivé sebeprezentace zalezou do studia a prásk, tady máte další perlu. Jak už jsem několikrát zmínil, nejsem zapálený blackmetalista a opravdu si na této scéně vybírám, ale MALLEPHYR mi čert ví proč sedí od prvního alba a to poslední je vyloženě lahůdka, která neomrzí. BRUTALLY DECEASED a FAÜST jsem doháněl v poslední dny končícího roku a obojí mne rozsekalo na kusy. DYSANGELIUM píchli do sektářského vosího hnízda a velice mile překvapili. Comeback ISACAARUM musel zavřít huby všem pochybovačům, protože je to smršť. Zabíjí od začátku do konce. Trochu jiné šílenství nabízí GRIDE, ale i když jsem na tom s grindcorem podobně jako s černým kovem, jedno z mých já mne neustále nutí k dalším poslechům. Už při psaní recenze jsem byl velmi mile překvapený, jak mne DMC svým posledním počinem obrátili na svou víru a stále baví. Další z překvapení bylo počeštění deathmetalových stálic TORTHARRY a i přes počáteční obavy se ukázalo, že to mají borci v hlavách srovnané a s výzvou se popasovali vkusně a s grácií.
Topovou desítkou však výčet skvělých alb ukončit nelze, protože jich rok 2024 nabídl mnohem víc. Potěšili LAID TO WASTE, DECOMPOSE TO ASHES, PLÁN TO KILL, SHAARK, OLAF OLAFSONN AND BIG BAD TRIP, ale i z trochu jiného soudku vibrující LIVIN‘ FREE nebo POLY NOIR.
Tuzemský undergroundový rybníček není velký, ale úlovky se z něho dají vytáhnout výstavní.
Bury
1. CHOROBOPOP – „Svobodě na stopě“
2. GRIDE – „Vyzobat“
3. DOBYTČÍ MOR – „Shambles“
4. MALIGNANT TUMOUR – „Maximum Rock'n'Roll“
5. DISFIGURED CORPSE / INGROWING split
6. LUDRA – „Hysterie doby“
7. LIDSKÉ ZDROJE – „Pedalling Through (...Part 1)“
8. BRUTALLY DECEASED – „Chasms“
9. MARASTIC BLUES – „Otrava přeludem“
10. CARNAL DIAFRAGMA – „The Garden Of Earthly Delights“
Dále potěšily nahrávky např. MANON MEURT, PANENSKÉ PLAMENY, FAÜST, RMUT / MR. NICE AND MR. BEAUTIFUL (split MC), USNU?, SLAŤ, NOT!, HIGH PURITY, DARK GAMBALLE, VOLE, AMOCLEN, REFORE, ISACAARUM, MÖRGHUUL nebo „jiné“ album od SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY. A určitě pár dalších, na které jsem ve chvíli sepisování buď zapomněl, nebo se ke mně zatím nedostaly. O to víc se těším na desky, co teprve mají vyjít…
Radost pak udělala první vydání některých alb na vinylech. Hlavně třetí INSANIA (konečně!), třetí DISSOLVING OF PRODIGY, DISFIGURED CORPSE „United He666and“, první demo P.S., stejně tak kompilace Breath Of Doom. Nebo demo havířovských doomařů RHEA, pro změnu poprvé na CD.
Naopak cítím lehké zklamání skrz vycházení podzemních hudebních tiskovin. Až na pár zavedených a pravidelných stálic (jako jsou Parambucha, Telepatie, Garfweek, ale poslední dobou i How Can Limokid Kill Your Dreams?) jich zase loni bylo o něco méně. Tento útlum se pokusili aspoň mírně nabourat nově vzniklý zin Útok z jámy nebo mnou objevená netradiční Kaple a její druhé číslo. Zbytek doposud vycházejících je furt tvořen formou občasníku dle volného času, tak snad se dočkáme napřesrok. Ale stejně tady chybí něco mladého, čerstvého, nového, kde bude pohled mladých. Ne jen dinosaurů scény! Já stále věřím…
Coornelus
1. POLY NOIR & THE HOLY SPIRIT SMUGGLERS – „K mýmu ohni nesedej“
2. KAVIAR KAVALIER – „Hairy Hairy“
3. OLAF OLAFSONN AND THE BIG BAD TRIP – „Soul Retrieval“
4. THULSA – „Přikryti stíny“
5. VOLE – „Slibuji za všechny“
6. MANON MEURT – „Unravel“
7. MALIGNANT TUMOUR – „Maximum Rock´n´Roll“
8. PRVNÍ HOŘE – „Achtung, Sultan!“
9. NAURRAKAR – „Dopisy o zle“
10. FAÜST – „Death Galore“
Pod čarou:
BRÜNNER TODESMARSCH – „Fragging“
DARK GAMBALLE – „Dobrý lhář“
DROM – „Pustina“
GRIDE – „Vyzobat“
HEJTMAN – „Vítejte v pekle“
MALLEPHYR – „Ruins Of Inner Composure“
Načeva – „Jdem temným dnem“
TOXIC FUTURE – „Černý obraz společnosti“
Paráda, rok 2024 mě bavil! Ale to není novinka, vždy jsem ze sestavování topu nervózní, nejraději bych odměnil více kapel. Musím říct, že v průběhu roku jsem uvažoval o mých prvních šesti místech v danou chvíli jako o nahrávce roku. Smetanu nakonec slízl Poly, přitom se na prvním místě nejdelší čas v roce vyhříval Necrocock. „Olafové“ nebo THULSA – to byla Sophiina volba. Stejně tak jako nejdospělejší deska VOLE. MANON MEURT mě zase dostali svou křehkostí a krásným vokálem. MALIGNANT TUMOUR pobavili a zvedli náladu. PRVNÍ HOŘE se definitivně zbláznili a vymkli kontrole, tvl, to je guláš! Ale jak chutná… NAURRAKAR jsou pro mě neskutečným překvapením. I když se jedná o EP, které vyšlo jen digitálně, dokonale mě uzemnilo a neskutečně bavilo. FAÜST mám rád a i když nejsem z téhle desky (zatím) tak vystřelený jako z debutu, baví mě dost. Je mi líto desek pod čarou, ale je to fakt o chlup, nedá se svítit. Tuzemský rok 2024 byl prostě z hudebního hlediska super a to jsem ne vše slyšel, namátkou ISACAARUM.
Jindra
1. VOLE – „Slibuji za všechny“
2. NAURRAKAR – „Dopisy o zle“
3. THULSA – „Přikryti stíny“
4. FAÜST – „Death Galore“
5. MALLEPHYR – „Ruins Of Inner Composure“
6. GRIDE – „Vyzobat“
7. PRVNÍ HOŘE – „Achtung, Sultan!“
8. DARK GAMBALLE – „Dobrý lhář“
9. RAVENOIR – „Nocturne“
10. HEJTMAN – „Vítejte v pekle“
Ostatní nahrávky abecedně:
BYT ČÍSLO 4 – „Čtyři stěny“
HNUS UMÍRAJÍCÍ / NĀV – „Sousmrtí“
KAVIAR KAVALIER – „Hairy Hairy“
MÖRGHUUL – „Domination Of The Beast“
Načeva – „Jdem temným dnem“
POTHEAD – „The Secrets of Potštejn Castle“
PAČESS – „Katechismus“
POLY NOIR & THE HOLY SPIRIT SMUGGLERS – „K mýmu ohni nesedej“
SLAŤ – „Elegie Propastná“
STÍNY PLAMENŮ – „První přívalový úder“
Vladimír Mišík – „Vteřiny, měsíce a roky“
XIII. STOLETÍ – „Noc vlků“
Největší strkanice u mě bývá v kategorii domácí nahrávka. Výše uvedený seznam není úplně o nějakém top ten, ale spíše o souhrnu nahrávek, kterými jsem se během roku nejvíce bavil a nejčastěji proháněl svou nezničitelnou sestavou Technics, která letos oslaví 30 let heavy duty. Z pohledu na můj privátní line up je zřejmé, že až na BYT ČÍSLO 4, kteří jsou novici na hudební scéně, se jedná o kapely známé anebo méně známé, ale poskládané z muzikantů, kteří již někde působili (THULSA) nebo opětovně vylezli z děr, respektive znovu dali nástroje dohromady (HEJTMAN). Zajímavým úkazem na české scéně je Polyho (INSANIA) dark-countryový projekt POLY NOIR. Vysoký standard ubírající se alternativním směrem si více jak 30 let udržuje Načeva. O Vladimíru Mišíkovi nemluvě. Na druhou stranu nijak zásadně z míry mě nevyvedlo poslední album „Noc vlků“ XIII. STOLETÍ.
Opat
1. BRUTALLY DECEASED – „Chasms“
2. SATOR MARTE – „Omnicide“
3. TRIUMPH, GENUS – „Eugenika“
4. CUTTERRED FLESH – „Love at First Bite“
5. REFORE – „Illusion of Existence“
6. LAID TO WASTE – „Trauma“
7. INFERNAL CULT – „Necessity of Unreal“
8. ISACAARUM – „Impregnation“
9. MÖRGHUUL – „Domination of the Beast“
10. DYSANGELIUM – „Jonestown“
O první trojce jsem měl jasno hned. BRUTALLY DECEASED potvrdili, že už dávno nejsou pouze odpovědí na starodávný švédský death metal, ale umí pořádně přiložit pod kotel. SATOR MARTE a TRIUMPH, GENUS se v mých žebříčcích objevují tak nějak pokaždé, když něco vydají, stálice českého black metalu.
4horsemen
1. POLY NOIR & THE HOLY SPIRIT SMUGGLERS – „K mýmu ohni nesedej“
2. THULSA – „Přikryti stíny“
3. DYSANGELIUM – „Jonestown“
4. INNERSPHERE – „In the Shadows of the Sun“
5. SIX DEGREES OF SEPARATION – „Never After“
6. FAÜST – „Death Galore“
7. RAVENOIR – „Nocturne“
8. DARK GAMBALLE – „Dobrý lhář“
9. MALIGNANT TUMOUR – „Maximum Rock´n´Roll“
10. MALLEPHYR – „Ruins of Inner Composure“
Ostatní nahrávky:
ACID ROW – „Poisoned Mind“
XIII. STOLETÍ – „Noc vlků“
KAVIAR KAVALIER – „Hairy Hairy“
AWRIZIS – „My Heart Has No Home“
OLAF OLAFSONN AND THE BIG BAD TRIP – „Soul Retrieval“
BYT ČÍSLO 4 – „Čtyři stěny“
GRIDE – „Vyzobat“
REFORE – „Illusion of Existence“
CRIPPLED FINGERS – „Through the Pain“
MÖRGHUUL – „Domination of the Beast“
Miloš Dodo Doležal – „Level 777“
BRUTALLY DECEASED – „Chasm“
DOBYTČÍ MOR – „Shambles“
PAČESS & Bára Basiková – „Katechismus“
NAURRAKAR – „Dopisy o zle“
D.M.C. – „All for a Piece of Iron“
DEATH CULTURE DEPRIVATION – „Past“
MEAN MESSIAH – „In Infinite Illusion“
TORTHARRY – „Paměť kamenů“
SHAARK – „Hybrid War“
Na české scéně bylo letos nepřeberné množství dobrých nahrávek. Některé se do topu vloudily i na poslední chvíli a největší plameny u mě zažehl POLY NOIR, který s albem „K mýmu ohni nesedej“ poslechově doposud válcuje všechny ostatní nahrávky. THULSA s „Přikryti stíny“ se dostala do topu v úplném závěru roku, přičemž jsem si všiml, že tato nahrávka je vlastně venku skoro celý rok. Jinak jsem víckrát slyšel DYSANGELIUM, MALIGNANT TUMOUR, DARK GAMBALLE a RAVENOIR. Z alb, co jsou pod čarou, se mi do uší častěji vloudil PAČESS, TORTHARRY a třeba CRIPPLED FINGERS.
Peťan:
1. MÖRGHUUL – „Domination of the Beast“
2. ACID ROW – „Poisoned Mind“
3. FAÜST – „Death Galore“
4. REFORE – „Illusion Of Existence“
5. BRUTALLY DECEASED – „Chasms“
6. SLAŤ – „Elegie propastná“
7. VOLE – „Slibuju za všechny“
8. LAID TO WASTE – „Trauma“
9. THULSA – „Přikryti stíny“
10. GRIDE – „Vyzobat“
Marek
1. TORTHARRY – „Paměť kamenů“
2. OKULT – „God Of Genocide“
3. ADOR DORATH – „Ultimate Black“
4. MASTER'S HAMMER – „Live Occult Rituals“
5. FAÜST – „Death Galore“
6. RAVENOIR – „Nocturne“
7. ARAWN – „Kapitola III“
8. SCABBARD – „Čas zabíjet“
9. LAID TO WASTE – „Trauma“
Berry
1. Načeva – „Jdem temným dnem“
2. ZNOUZECTNOST – „The End...?“
3. XIII. STOLETÍ – „Noc vlků“
4. SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY – „Jiná“
5. POLY NOIR & THE HOLY SPIRIT SMUGGLERS – „K mýmu ohni nesedej“
6. ARROGANT TWINS – „Don't Fit In“
7. TORTHARRY – „Paměť kamenů“
8. PLANETY – „Máme ruce hluboko ve vodách“
9. BOOST – „Flesh & Bones“
10. FAÜST – „Death Galore“
Žebříček je platný k datu uzávěrky 10. 1. 2025, v průběhu roku 2025 a dál se ke mě mohou dostat další tituly a pořadím zamíchat, ale tohle je tady a teď. Dle výběru patrno, že vesměs zůstávám u lety prověřených jmen či person a jejich aktuálních alb, tu více, tu méně výjimečných, každopádně však umístění si zaslouživších.
Klasicky přímo do žebříčku nezařazuji tituly, které jsem měl tu čest vydat v roce 2024 jako novinky, z logiky věci a procesu je tedy obracel nad gramofonem nejčastěji a cenil nejvíc; a tudíž jsou ve skutečnosti před tímhle žebříčkem. Objektivitě je ovšem učiněno zadost.
Řazeno alfabeticky:
1. DARK GAMBALLE – „Dobrý lhář“
2. KAVIAR KAVALIER – „Hairy Hairy“