Nejbližší koncerty
  • 11. 09. 2024Brazilští blackmetaloví okultisti VAZIO nedávno vydali al...
  • 12. 09. 2024MACOCHA Hardcore / Metal Metalová kapela z Blanska je...
  • 13. 09. 2024Contrastic / Mallephyr / Origin of Infinity / Morthymer
  • 14. 09. 2024Tradiční setkání fanoušků Metalfan's Kout na Šumavě a to ...
  • 14. 09. 2024Po akustické desce JINÁ se moravští ethno-doom metalisté ...
  • 16. 09. 2024Sibiřského temné folkové duo NYTT LAND dorazí do Ostravy ...
  • 20. 09. 2024V září 2024 se vrací STOP AND GO! Festival s explozivní s...
  • 20. 09. 2024Ničiteľ? Zřejmě nějaký diktát z EU. Odkud že jsou? Aha, b...
FORGOTTEN SILENCE - Vemork Konstrukt

6.-10. 8. 2024, Jaroměř – Vojenská pevnost Josefov

Už podesáté přinášíme první postřehy v abecedním pořadí; třikrát to šlo podle abecedy, třikrát pozpátku, pak zase třikrát popořadě… Jak pojmout výročí? Mohlo by to být např. chaoticky, na přeskáčku, ale pořádek musí být, tak to necháme tak, jak velí rozum. (úsměv)

Kdo má extra paměť na blbiny, tak si třeba vybaví naše předchozí mudrování, které se s letošním samozřejmě částečně kryje, ale snažili jsme se vypíchnout i další věci, které nám přišly zajímavé, kontroverzní, podařené nebo třeba vtipné…

27
Letos proběhl už 27. ročník. Festival ušel opravdu dlouhou cestu, která započala v roce 1996 v Obůrce a pokračovala přes Blansko, Přerov, Hvozd a Svojšice do Josefova.

75
Přesně tolik kapel se letos na Brutalu objevilo poprvé. Nejsou to pravda ta největší jména, ale pokud někdo říká, že na Brutalu hrají pořád stejné kapely, nemá pravdu.

Aplikace do mobilů
Aplikace ovládla informační prostor, fungovala velmi dobře, většina návštěvníků ji měla často před očima a vyhledávala, jaká kapela kde hraje. Výborně fungovala i informace o stavu konta, záložek ale byla celá řada a každý si mohl najít, co potřeboval.

Areál
Rozložení pódií zůstalo beze změn, dvě hlavní, zadní Obscure skoro na úrovni těch hlavních – od dob, kdy zmizel velkoprostorový stan, se na plac vejde mnohem více lidí. Ke změně došlo v umístění velkoplošné obrazovky na Obsure stage – loni byla dál od pódia směrem ke zvukařům, letos byla „přilepená“ k pódiu. Těžko říci, které řešení je vhodnější, obě mají svá pro i proti. 
Taky se objevily nějaké novoty, spíše detaily, ale potěší, že se pořadatelé pořád snaží o nějaká vylepšení nebo zpestření. Jeden příklad za všechny – pentagram nad Octagonem.

Cashless náramky
Všichni už si zvykli… Kredit lze nabít před festivalem z pohodlí domova, následně v areálu buď za hotové zdarma, nebo kartou, ale to obnáší poplatek 2 %.

Ceny
Proti roku 2023 došlo k dalšímu zvýšení cen jídla, ke skoku došlo už při zavedení bezhotovostních elektronických plateb. Tady je rekapitulace za uplynulých pět let:
2019: mistička rýže s trochou zeleniny 130 Kč, střední hamburger 120 Kč, ratatoullie (brambory a zelenina) taky 120 Kč, bramborák 55 Kč, čínské nudle a kuřecím masem 80 Kč. 
2022: obyčejná miska rýže plus něco, nudle, brambory… 160-230 Kč, bramborák 80-90 Kč. Nárůst výrazný, o 25-50 %, ale ceny dramaticky vzrostly i v běžných obchodech a restauracích, takže se to dalo čekat. 
2023: bramborák 109 Kč, misky s lecčíms 200-250 Kč, vrcholem byla pizza za 599 Kč! V podstatě za čtyři roky vyrostly ceny na dvojnásobek. Sem tam se někde drželi zdravého rozumu, čtvrtka kuřete stála 90 Kč. 
2024: pizza 649 Kč (ať se s takovou cenou nechají vyšetřit, prohlásil kamarád), různé směsi cca 200-250 Kč, bramboráky byly někde na váhu a vyšly na 100 a více korun, ¼ kuřete 99 Kč atd.

Dramaturgie
Podobně jako tomu bylo řadu předchozích ročníků, byla pestrá, pro každého něco... Samozřejmě se nelze zavděčit všem, každý by si sestavil program jinak, ale tak to bylo a bude se vším a vždy. Totéž platí o případných kolizích – ty mohly uvést do pozice váhavého střelce hlavně multižánrové posluchače, protože dvě žánrové kapely proti sobě nejspíš nehrály. Mně nejvíce překáželo překrývání Julie Christmas se skupinou GAUPA, ale to je detail.
Co ale působilo více překvapivě, bylo zařazení celkem velkých jmen na céčko – když srovnám VLTIMAS a THE AMITTY AFFLICTION, tak nechápu, proč jedni hráli vzadu před naplněným Obscure stage a druzí na hlavním pódiu pro prořídlé zástupy. 

Energie
Čtyřikrát za sebou (lehký upgrade): Kde se v lidech brala? Nejspíš přímo z muziky. Většina lidí od rána do noci žila, část tedy existovala, ale počet sešrotovaných jedinců nebyl nikterak výrazný. V kteroukoliv hodinu korzovaly stovky fanoušků areálem, méně už městem, bez ohledu na to, která kapela zrovna hrála... 

Fanoušci
Jako obvykle dorazili do Jaroměře fanoušci z celé planety. Z ryze subjektivního pohledu nám přišlo, že počet návštěvníků z exotických končin opět klesl. Kdysi se nad hlavami řady cizinců vlály vlajky jejich států, letos jich byla hrstka. Ne že by Jihoameričané a Asiati vymizeli, ale určitě jich bylo méně. Ono bylo méně fanoušků obecně, proti předcovidovým ročníkům jejich počet neustále klesá, přičemž důvody jsou asi každému jasné. 

Fronta na vstup do areálu v úterý
Nezvládnutý začátek, kdy asi nikdo nepočítal s tím, že přijdou lidi hned na warm-up. Přišli… Připomíná to dědečka z Cimrmanovy hru Hospoda Na mýtince; dědeček si otevřel hospodu u silnice na Písek, ale chodili mu tam lidi. 

Gastronomie
Mega široký výběr pro všežravce, masožravce, vegetariány, vegany, prostě každý si našel to, co mu vyhovovalo. Jedna ulice byla dokonce komplet věnována jen vegetariánům a veganům. Tady určitě bez výhrad, další posun už asi ani není možný, protože jídelní lístek zahrnoval snad sto druhů pokrmů.

Harmonogram
Perfektně dodržován. Vlastně nevím o žádném přesunu nebo posunu programu, nevím, jestli nějaká kapela vypadla, co jsme měli v plánu, hrálo podle předem stanoveného rozpisu.

Informační brožura / programy na krk
V tištěné brožuře je uvedeno, že možná vyšla naposled, což by byla škoda, přece jen nějaké zajímavosti v ní jsou, a pořád je několik jedinců, kteří mobily s aplikacemi odmítají. Ale těm asi budou stačit visačky s programy na krk, které snad zachovány zůstanou.

„Jednosměrka“
Do Octagonu bylo možné v podvečer a v noci vcházet jen z jedné strany… což šlo ohlídat, méně už to, že když někdo uvnitř byl, v klidu se vydal ven proti proudu, takže se stejně lidi míjeli. A protivné bylo, že když dohrála kapela a člověk chtěl stihnout další program na hlavních pódiích, musel obejít půlku areálu.

Junk Town
Všechna čest, co všechno jedinci zapálení do postapa dokázali do Bastionu navozit, natahat, nainstalovat, pak se u toho bavit, chodit v kostýmech mezi lidmi… Taky pořádat soutěže, např. kdo shodí druhému prkno z hlavy, kuželky (lahve se shazovaly hlavou z nějaké figuríny) nebo hod rybou na cíl. Doufejme, že se svět do takového stavu, jaký v Junk Townu vybudovali, nikdy nedostane. 

KAL stage
Na KAL jsem zabrousil jen sporadicky, odrazoval mě takový divný pocit, že jsem v nějakém squatu. Ale nějací jedinci se tam nacházeli vždycky, často ve spánku, navíc tam hrály kapely, které se vymykají a holdují různým experimentálním žánrům.

Live streamy
Skvělá služba majitelům vstupenek. Stačí se zaregistrovat ve festivalové aplikaci a na mobilu je možné sledovat dění na hlavních pódiích z gauče v hotelu, ze židle na intru nebo z karimatky před stanem. Samozřejmě to není jako z očí do očí, ale zvuk, když se mobil připojil na nějaké solidní reprozařízení, byl velmi dobrý. 

Mladí x starší x staří
Narážíme na to už nějaký čas na všech metalových koncertech a festivalech. Fanoušci stárnou. A muzikanti stárnou. Stačí se podívat na věk členů těch nejznámějších kapel, které na Brutalu letos hrály a je to jasné – padesátníci a šedesátníci jsou v jasné převaze. Nabízí se otázka, jak dlouho ještě budou muzikanti s pěti a šesti křížky na krku obrážet koncerty… 
U fanoušků je to podobné, i když zrovna na Brutalu se nějací třicátníci i mladší objevují hojněji než jinde. Ale to asi bude tím, že „jinde“ je u mě většinou tradiční metal, hardcore, punk, zatímco na Brutalu je stylový rozsah větší a asi hlavně metalcore je žánrem, který oslovuje právě mladší. Úplně mladých je hrstka, což ale spíš souvisí s tím, že týden v Josefově vyjde i šetrného jedince na nějakých deset tisíc korun a to si asi teenageři nebo studující nemohou jen tak dovolit… 

Nezaujatý fanoušek…
Vždycky: … musí pořadatele velebit. Nemuseli by, ale stále se snaží objevovat ne úplně profláklé kapely, které jsou něčím zajímavé a nejsou okoukané. A taky se snaží line up zpestřit něčím ne úplně „Brutálním“, takže se ke slovu dostali i umělci, kteří třeba zajímají jen stovky jedinců. 

Osvětlení hlavní přístupové cesty
Netuším, jestli způsobila nefunkčnost osvětlení dlouhé přístupové cesty večerní středeční bouřka, ale jak ve středu, tak ve čtvrtek večer jsme areál opouštěli klopýtaje v totální tmě. Je to věcí pořadatelů, nebo města? Je to normální? V pátek a v sobotu už naštěstí osvětlení fungovalo. 

Pivo
10° radegast – první den odpornost, v sobotu už se zdál být v pořádku; možná ten první den hrálo roli nesprávně ošetřené pivo, nevím…  (65 Kč)
radegast ratar – rozumná alternativa, hořké pivo, které mělo chuť piva (70 Kč)
11° kozel – další možnost, která nechutnala špatně (70 Kč)
plzeň – klasika (80 Kč)
speciály – nechutnají mi piva typu IPA, ALE, kyseláče, takže jsem neexperimentoval (většinou 80-90 Kč za 0,4 l)

Počasí
Úterý – ideál, teplo, bez deště
Středa – dlouho ideál, vedro, slunce pálilo tak, že by zasloužilo zašpinit, nebo aspoň přikrýt mokrým hadrem, ale večer se to zvrtlo a začalo pršet – úplně jsme nepromokli, ale děkovali jsme taxikářce, že pro nás přijela a dopravila nás na intr
Čtvrtek – dopoledne i po obědě přeháňky, tak jsme odjezd za muzikou odložili a vyrazili, až když bylo po dešti, večer už bylo příjemně a bez přeháněk
Pátek – vedro přes den, teplo v noci, určitě lepší, než kdyby byla zima nebo pršelo
Sobota – vedro přes den, teplo v noci, určitě lepší, než kdyby byla zima nebo pršelo
… celkově „jsme si lepší počasí nemohli přát“.

Smetana (Bedřich)
Letos se na všech možných místech a různými způsoby slaví 200 let od narození „zakladatele české národní hudby“, jak je Bedřich Smetana někdy titulován. I na Brutalu se slavilo, tuzemská blackemtalová skupina CULT OF FIRE vystoupila s BOHEMIAN SYMPHONY ORCHESTRA PRAGUE, o čemž se více rozepíšeme v reportu. 

Štormovy animace
Program lákal na výstavu děl Františka Štorma, tak jsem na ni vypravil. Čekal jsem něco jiného, výstavu obrazů, grafik… Ale šlo o animace vytvořené z různých příšerek, podivných tvorů, živočichů nebo rostlin, ale i podobizen Františka Josefa I. nebo Marie Terezie. Vše se díky otáčení různě pohybovalo a působilo neotřele a vtipně. Určitě netradiční výstava, ale nějaký ten obraz by se na ní taky neztratil. Vstup byl zdarma, což je OK, na některé jiné expozice se platilo.

Toalety
Zatímco míst s vodou přibylo, toalety ubyly. Markantní to bylo hlavně v okolí Obscure stage, kde nebyly žádné, takže bylo třeba chodit buď na dvorek, což nemyslím jako Jára Cimrman, který nabádal hosty restaurace U Sirotků veršem „nechoďte na dvorek, máme tu záchodek“, ale že bylo nutné odejít do Bastionu X, případně ještě dál. Pro nás vesničany byly nové i nové typy oranžových raket, které jsou menší, ale mají šikovnou „poličku“ na kelímek s nápojem. A na hlavní ulici, kde se prodávalo občerstvení, se objevily nové typy žlabů, které byly odděleny zátarasy, což jsme považovali za dobrý nápad.

Underground square
Distro zóna na louce je osvědčená, prodejců letos neubylo, ceny hudebních nosičů až tak dramaticky jako např. ceny jídla nevzrostly, někteří prodejci pochopili, že není možné šponovat ceny CD do astronomických výší. Ceny textilu se už asi taky zasekly, trika vesměs do 600 Kč, což není pravda málo, ale doby, kdy byla trika za tři čtyři stovky, jsou dávno pryč.

Voda
V minulých letech jsme horovali za zvýšení počtu míst, kde by byla k dispozici pitná voda. Palec nahoru, nebo spíš palce, protože tohle volání bylo vyslyšeno a není problém si v horkých dnech načepovat vodu z cisteren zadarmo. Míst, kde se voda nacházela, bylo několik, u vstupu do areálu se pravda tvořily fronty, ale na dalších místech to bylo vesměs v pohodě. Velká pochvala.

Vyprodáno…
… letos asi oficiálně nebylo, oficiálně prý přišlo 18 500 lidí. Lístky bylo možné zakoupit ještě v době konání festivalu, stejně tak vstupenky na jednotlivé dny.

Warm-up párty
V úterý proběhlo zahřívací kolo... více najdete v reportu. 

Zvuk
Asi nebyl pořád úplně ideální, ale většina kapel zněla hodně slušně. Nelze asi označit nějakou stage jako zvukovou jistotu, na každém pódiu se objevil nějaký zvukový průšvih, obecně asi nejlepší Obscure stage, kde to sedělo nejlépe, i když ani tam nebylo vždy posvícení, zejména bicí tam někdy byly hodně nahoře. Z hlavních pódií měla lepší pověst Sea Shepherd stage.

Podrobné reporty z úterního Warm-upu až soboty začneme vydávat v průběhu příštího týdne a poté je najdete i na odkazech níže... Opět jsme nepsali online reportáž, ale každý redaktor zpracoval své dojmy nezávisle na ostatních doma. Takže si budete moci přečíst třeba zcela odlišné názory na některé kapely, třeba hodně podobné názory na některé kapely a o některých kapelách si nepřečtete nic, protože není v lidských silách stihnout vše. A taky je nutné doplnit, že počet redaktorů, kteří na Brutal jezdí, neustále klesá, takže reporty nejspíš budou kratší a kratší… Jak to bude za rok, těžko předjímat.

Brutální abeceda
Warm-up
Středa
Čtvrtek
Pátek
Sobota


Zveřejněno: 12. 08. 2024
Přečteno:
651 x
Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář