
Intro: „V hlubokých temných lesích potštejnsko-litického panství tyčí se hrad opředen neuvěřitelným tajemstvím. Záhadná sekta stráží jeho brány hlava nehlava. Pod vedením barona Mikuláše z Potštejna dnem i nocí potají šlechtí nové odrůdy konopí, navzdory Lucemburským mocipánům.“
Oblíbená rostlinka pánů vyhulenců (jak zní přibližně překlad názvu kapely) tak opět hraje ústřední roli v jejich tvorbě. Tentokrát, jak je uvedeno v anotaci, jde o fiktivní příběh, který se odehrává ve středověku na hradě Potštejně. Více k tomu řekne frontman Potdogg v chystaném rozhovoru, samozřejmě i k dalším okolnostem vzniku nahrávky, jejíž kořeny byly zapuštěny kolem roku 2016.
POTHEAD na předchozích albech „Jointification“ (2015) a „Skunk Fiction: The Tales From Žižkov“ (2020) drtili goregrind, do kterého míchali rapování či hip hop. Nyní jejich hudba výrazně potemněla, dostala černý nádech a místy je to celkem jasná blackmetalová jízda. Začátek patří „filmovému“ intru, v němž hlas vytvořený AI uvádí do dění, které je následně rozvedeno v osmi skladbách, jejichž názvy provádí zmíněným příběhem.
V „The secrets of Potštejn Castle“ se celkem pravidelně střídá metalové burácení s grindovými umca umca rytmy, do toho řvou oba zpěváci – jeden výpravným srozumitelným hlasem, druhý hlubokým murmurem; mně je více po chuti ona metalová část, která má v souladu s názvem skladby tajemný nádech. Tajemno podporují i zařazené klávesy, zvony a chorál v úvodu „Order of the…“, která se poté proměňuje podobně jako předešlý song, jen ten grindový podíl je místy pomalejší a nepůsobí tak typicky, s odpuštěním, tupě. Asi nejpřekvapivěji vyznívá „Anti-ganja propaganda…“, na jejímž začátku je použitý mluvený hlas z dokumentárního filmu, v němž nějaká dáma mluví o postoji křesťanů ke konopí jako ďábelské rostlině; skladba samotná pak lehce připomíná duchovní hudbu, je pomalá a použité vokály (zachmuřené a čisté) pěkně dokreslují až slavnostní atmosféru. Zato „The rebellion of Baron Mikuláš…“ je jízda takřka thrashcorová, tempo nepolevuje, na to není čas, když to trvá 46 sekund. Ony jsou obecně skladby krátké, deset se jich vejde do osmnácti minut.
Druhou polovinu kompletu načíná goregrindová ponurost „A mysterious protective…“. Ta patří k těm delším věcem, takže je více času na proměny, do goregrindu jsou šikovně vsunovány kytarové vyhrávky, které dění prosvětlují, stejně tak různě variované hlasy. V „Golden Bull of Potštejn…“ se žádné prosvětlování nekoná, je to nabušená temnota černota. „Magical effects...“ opravdu působí až magicky, po předchozích divočinách je tady více samplů i efektů, myslím, že i hlasy (spíše recitace než zpěv) jsou nějakými mašinkami upravené, celé to jede v pomalém techno synth módu a je evidentní, že si programátor se zvuky vyhrál. Příběh uzavírá „In the name of Tegridy“, což je další temně oděný flák, v němž se znovu objevují housle (zazněly i ve čtyřce).
Jako bonus je zařazen cover z repertoáru blackmetalové skupiny BLACK HOLE 23, v níž kdysi (cca 2007-2014) působila většina členů POTHEAD (zpěvák, kytarista, basák i hostující houslistka). Skladba je to asi nejmetalovější, většinou nasypaná v black duchu, sem tam zpomalená k doomu a sem tam vedená v rytmu grindu. Opět zaujmou i vokály, které jsou pestré, stejně tak bicmenova hra.
Zvuk si sice kapela obstarala s výjimkou bicích (slovenské studio SPK, bubeník žije na Slovensku) vlastními silami, ale výsledek nezní špatně. Obecně je sound zahuštěný, hlubší než u black metalu bývá, ale všechno je slyšet a k produkované muzice sedí optimálně.
Obal je ryze demáčový, jen jeden list. Na přední straně koláž z výjevů z příběhu, na zadní informace, zezadu krabičky seznam skladeb a obrázek siluety hradu a huliče. Vše je psané švabachem, typem, který se nečte zrovna snadno. Pokud budu brát vydání na páleném CD jako promo k případnému oslovení vydavatele, tak dejme tomu...
Outro: POTHEAD mě nepřekvapili. (úsměv) Protože jsem materiál napřed slyšel živě na letošním ETEFU, takže jsem trochu tušil, o co na albu jde. A pak mě POTHEAD samozřejmě překvapili, že nahráli variabilní materiál, který ani chvilku nenudí, což je dané taky tím, že je krátký – což je určitě ku prospěchu věci.
Seznam skladeb:
- The story introduction
- The secrets of Potštejn castle
- Order of the Holy Bong: The mysterious sect of the renegade Hussites
- Anti-ganja propaganda: The great catholic conspiracy against enlightened technological thinkers of Potštejn
- The rebellion of Baron Mikuláš von Potštejn against the Luxembourg powerlords
- A mysterious protective substance for the unlimited preservation of cannabis freshness
- Golden Bull of Potštejn: The beginning of reconciliation and the first wave of legalization
- Magical effects of Potštejn Golden Haze strain
- In the name of Tegridy
- Black Hole XXIII (Bonus Track)
Čas: 18:00
Sestava:
- Potdogg – vox, samples & keys, aditional guitars, guitars, bass
- Weedman - guitars
- evilMolit – bass
- Ganjosh – drums
- CJ – vocals
- Bizzka – violin