Nejbližší koncerty
LLYR

CULT OF FIRE – 20:11 EP 2011, vlastní náklad

Na Brutal Assaultu 2012 mě snad nejvíc překvapila česká blacková eskadra CULT OF FIRE. Sice jsem její existenci zaznamenal, ale nějak jsem jí nevěnoval pozornost. Chyba... to byla. Ale každý se může polepšit (úsměv), takže jsem po jejich vystoupení pospíchal ke stanu, kde se prodávaly produkty kapel, a pořídil si oba vinyly. Ten první, o průměru 10 palců, vyšel už loni, ale abych postihl vývoj kapely, krátce si jej vezmu na paškál taky – a hned potom plnohodnotný letošní materiál nazvaný „Triumvirát“.

CULT OF FIRE tvoří trio muzikantů dobře známých z působení v řadě kapel, namátkou LYKATHEA AFLAME, MANIAC BUTCHER, DARK STORM nebo INFERNAL IMPERATOR. V seznamu převládají blackmetalové spolky, i název CULT OF FIRE naznačuje černěkovovou orientaci – a ono taky jo. Ale... pánové se sice drží čertova kopyta, zároveň se ale nebojí zvolnit, nabídnout atmosférické pasáže a dokonce varhany.

„Áčková“ skladba „Návrat zářného zla“ se do žádných zběsilých otáček nežene, většinou plyne ve středních tempech, i když i na nějaké ty klepačky dojde. Převládá pochmurná atmosféra, zahuštěná kytarovými stěnami, z nichž ale takřka neustále pronikají kvílivé zvuky druhé kytary, která zároveň obstarává melodie. Do toho Devilish vyřvává, Tom buší (jak je jeho zvykem pestře přepestře) a tu a tam zazní i varhany. Uprostřed black metal střídá experimentální pasáž, v níž zpěvák kvičí jak kdyby jej vraždili, poté se objeví zmiňovaný náklep, aby song v druhé polovině opět zamířil do smířlivějších sfér.
„Bytosti z prázdnoty“ začínají melodickou epickou pasáží, po níž se rozjíždí typický black metal nemálo načichlý sírou, která se těží na severu Evropy. Kytary jedou typický bzukot, Devilish „předpisově“ řve (škoda, že mu není rozumět), bicí to taky valí v ortodoxní linii – ale tenhle úsek mi přijde příliš dlouho monotónní. V polovině songu ale přichází dramatická změna, tempo polevuje, do popředí se dere pěkná melodie opět dokreslená varhanami, zpěv se mění ze skřehotu na zastřenou deklamaci – a v této pasáži, včetně té navazující, kde schizoidně kvílí kytara, jsou CULT OF FIRE na béčku nejsilnější.

Typicky blackmetalový přebal má na přední straně logo (od Christophera Szpajdla) a stylovou fotku kapely se spoustou nezbytných propriet, z druhé strany jsou opět fotky a základní informace o nahrávce – ale žel takřka nečitelné. Jedinou možností, jak vše rozluštit, je přímý sluneční svit, v bytě jsem se nechytal. (úsměv) A škoda, že není vložen list s texty, protože z Devilishova projevu lze pochytit jen zlomky.

Seznam skladeb:
  • A: Návrat zářného zla
  • B: Bytosti z prázdnoty

Čas: cca 14 min.

Sestava:
  • Devilish – řev
  • Infernal Vlad – kytary
  • Tom Coroner – bubny

Hosté:
  • Václav Zahradník – varhany
  • Gothmog Triumphator – libreto

www.cultoffire.com
http://bandzone.cz/cultoffire


Zveřejněno: 25. 08. 2012
Přečteno:
3895 x
Hodnocení autora:
7 / 10

Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

26. 08. 2012 10:49 napsal/a immortal
Jj
Na Brutalu to byla velká paráda. Pokud vydrží mohl by to být po drahné době zase jeden českej kult (cult). Viděl bych to na dva, tři koncerty do roka, neokoukají se a na plnej dům je zaděláno. Taky jsem je neregistroval, tudíž se budu muset také polepšit.