- ABSTRACT – Průvodce albem „Monogram“
- Bilance roku 2025 + co bude v roce 2026?
- Princ temnot navždy opustil tento svět
- Břitvě 2024 vládnou FAÜST, THULSA či několik tradičních jistot
- Bilance roku 2024 + co bude v roce 2025?
- VOIDMONGER – Průvodce albem „Lies of Aquarius“
- Karel Kahovec, GEORGE & BEATOVENS
- GUYOĐ – We oftentimes get inspired just by ocean-related imagery in our minds, which ultimately spark ideas for songs.
- 22. 08. 2026ARMAGEDDON OF DECIBELS vol.9 Sobota 22.8.2026 PLZEŇ-Kal...
- 22. 08. 2026Připravte se na masivní náraz! Druhý ročník Dismalu probě...
- 29. 08. 2026Čtvrtý ročník metalového festiválku v v Lužné u Rakovníka...
- 29. 08. 2026GRIND DEAL OPEN AIR - Hudební festival zaměřený především...
- 02. 09. 2026FOSSILIZATION (death doom metal) Brazílie Everlasting S...
- 04. 09. 2026Festival extrémního metalu, jehož 7. ročník se bude konat...
- 05. 09. 2026Šumava Against se vrací už poosmnácté. Jednodenní DIY fes...
- 12. 09. 2026Nuclear Intervention Fest 5 - 12. 9. 2026 nukleární thras...

Festival Hradby Jednoty představí na zámku Plumlov výběr z hudebních okrajů
Malebný zámek Plumlov v Olomouckém kraji bude 13. a 14. září nevšedně hostit akci Hradby Jednoty, koncertní pásmo věnované elitě místní i evropské okrajové hudby. Tento festival pořádá dvojice zkušených promotérů, navazuje tak na audiovizuální festival Hradby samoty, který už třináct ročníků cestuje po slovenských i českých památkách, a putovní sérii kolektivu Jednota, která loni kulminovala oceňovanou edicí v neratovském kostele.
Hradby Jednoty osídlí manýristickou dominantu Plumlov na ostrohu nad Podhradským rybníkem s velkolepě pojatou fasádou, která má u nás obdoby snad jen v Černínském paláci, a zaplní ji výběrem mimořádných umělců ze současné experimentální, elektronické a obecně nekonvenční hudby. Návštěvnictvo se může těšit na návrat Demdike Stare, ale především na spoustu českých premiér. Hlavní stage bude situovaná do sklepení zámku, koncerty se odehrají i na pahorku na nádvoří, v klavírním salonku v nejvyšší patře zámku nebo dílně. Vstupenky jsou v prodeji v síti Boom a Goout.
V programu Hradeb Jednoty se pojí velká očekávaní s návratem Demdike Stare, kteří v ČR vystoupí po šesti letech. Britské duo si vybudovalo renomé působivými nahrávkami na pomezí dubu a techna se specifickou hororovou atmosférou, jde ovšem také o náruživé sběratele hudebních kuriozit a tato záliba se promítá i do jejich tvorby, ať už v podobě samplů nebo rovnou stylových kotrmelců. S Demdike Stare je vždy spojená dráždivá nejistota, čemu se budou věnovat příště, jejich hledačství je ovšem stabilně pozoruhodné.
Spíše než návraty, ovšem akce představí české premiéry zahraničního interpretstva. Ze zásadního ugandského labelu Nyege Nyege Tapes přijede Judgitzu, alter ego „punkového etnomuzikologa“ Juliena Hairona, které se inspiruje hyperrychlým tanzanijským žánrem singeli, ovšem dává mu temnější až okultní náboj, který podporuje také překvapivá fúze s bretaňským folkem. Progresivní přístup se zde potkává s mimořádnou intenzitou. Něco podobného platí i o triu PLF. Společný projekt rakouských experimentátorů Petera Kutina a Lukase Königa s nomádkou Elvin Brandhi balancuje mezi písničkami a rozlámanou improvizací a aktuálně sbírá nadšené ohlasy na prestižních festivalech typu Unsound. Brandhi už Jednota uváděla vícekrát, s PLF se ovšem v ČR představí poprvé a spojení jejích zběsilých vokálních kreací s Kutinovými řezavými kytarami a elektronikou a důraznými rytmy Königových bicích slibuje pamětihodný zážitek.
Mimořádnou událostí bude vystoupení nového projektu Fire Like Fire, ve kterém se setkává vokalistka a hráčka na elektroniku Cinder s improvizujícím trumpetistou Petrem Vrbou. Cinder působí od 80. let v kultovním postindustriálním projektu Cindytalk a podílela se i na superskupině This Mortal Coil, zejména projekt Becoming Animal s Massimem Pupillem ze Zu ale ukázal, že vedle skládání potemnělých abstrakcí vyniká také jako zpěvačka. Její androgynní hlas exceluje v nápěvech zároveň majestátních a baladických a není pochyb o tom, že Vrbova manipulovaná i lyrická trubka pro něj bude skvělým partnerem.
Bohatě bude samozřejmě zastoupená i česká a slovenská scéna. Petr Válek, jeden ze vzácných lidí schopných prezentovat abstraktní a nehudební zvuky široké veřejnosti, si dá s Ondřejem Mertou (Bastl Instruments) a Járou Tarnovskim (Gurun Gurun ad.) speciální odpolední performance/instalaci, ve které bude trio, potenciálně ad hoc rozšířené o další hosty, hrát na Válkovy mašinky i na vše kolem od papírových krabic po žebřík. Výrazný saxofonista a skladatel Miro Tóth vystoupí se Slavem Krekovičem (mj. dramaturg festivalu NEXT a prostoru A4) jako Shibuya Motors, intenzitu jejich noisového free jazzu navíc podpoří hostující bubeník.
Zámecký sál s koncertním křídlem využije Božské soaré, tedy Boh vajec a Katov syn(th), se svébytnou ambientní elektroakustikou pro klavír a synťáky. Jejich snovému výrazu se přiblíží niněrista Line Gate, který pracuje s uhrančivým niněrovým dronem a bezeslovnými vokály. Drsným kontrapunktem naopak bude kapela Zmyrna, která kombinuje blackmetalový sound se zájmem o středověk, a obdobný zvukový tlak se přes jiný žánr dá čekat i od společného setu projektů Urbanfailure, Makkatu, Shutcoo a Vrtačky po desáté hodině, které představují výběr tvrdého techna s industriálními a experimentálními tendencemi.
Vstupenky jsou k dispozici v síti Boom a Goout ve druhé vlně za 950 Kč.
Hradby Jednoty
13.–14. září
Zámek Plumlov, Olomoucký kraj
Facebook event: https://www.facebook.com/events/863738982240602
Vystoupí:
• Judgitzu (https://nyegenyegetapes.bandcamp.com/album/sator-arepo)
• Fire Like Fire (https://cindytalk.net/, https://www.vrrrba.cz)
• Shibuya Motors (https://shibuyamotors.bandcamp.com)
• Válek & Merta & Tarnovski
• PLF (https://plfplf.bandcamp.com)
• Demdike Stare (https://demdikestare.bandcamp.com/)
• Božské soaré
• Line Gate
• Zmyrna
• Urbanfailure, Makkatu, Shutcoo a Vrtačky po desáté hodině
• a další

Autor: Johan
- 12. 08. 2026 / Bury
ČAD zveřejnili nový videoklip ... - 12. 08. 2026 / Bury
VZDOR FEST XII. už tento víkend v Hostašovicích ... - 12. 08. 2026 / Bury
PRONG chystají nové album ... - 11. 08. 2026 / Coornelus
Obscene Extreme 2027 oznamuje headlinera GWAR a další kapely ... - 11. 08. 2026 / Bury
ANTHRAX zveřejnili nový videoklip ... - 11. 08. 2026 / Bury
CANCER BATS zveřejnili nový videoklip ... - 10. 08. 2026 / Johan
NUCLEAR INTERVENTION 2026 - program zveřejněn ... - 10. 08. 2026 / Johan
LAID TO WASTE se odmlčují ... - 09. 08. 2026 / Bury
GUTALAX mají nový videoklip ... - 08. 08. 2026 / Bury
HORKÝŽE SLÍŽE mají nový videoklip ... - 07. 08. 2026 / Bury
Tony Iommi zveřejnil nový videoklip ... - 06. 08. 2026 / Michal Filipi
DEAD DANIELS představili svůj nový videoklip ...
- ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2026 – den první (Fotoreport)
- ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2026 – den první (pátek)
- ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2026 – den druhý (sobota)
- PETROLEUM – Slovo dalo slovo a z našeho společného brainstormingu vzešlo jakési rámcové téma – popišme proces rozloučení se zesnulým a kremaci, ale z pohledu duše, která pozoruje, co se s její pozemskou schránkou děje.
- ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2026 – resumé
- MOONSPELL – Far From God
- OBSCENE EXTREME 2026, den třetí a čtvrtý (pátek a sobota)
- Srpnové tipy – alba & koncerty
- ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2026 – den druhý (Fotoreport)
- FO3 – Pohádky bratří Grimmů
- BRUTAL ASSAULT 2026 – warm-up (úterý)
11. 08. 2026 01:29 / 4h
Ples
Vyluštil jsem v pátek, když jsem v České Skalici čuměl do... - SADISTIC FEST 2026 (Fotoreport)
29. 07. 2026 14:41 / Marek
Děkuju, snažím se :) - Festa De La Pohoda vol. XXVIII - info
20. 07. 2026 11:38 / Bury
Program
LINE-UP: 15:00 GALANTI; 15:30 KIBERA; 16:45 ASO-NAGA; 17:... - MOONSPELL – Far From God
17. 07. 2026 20:21 / Honza
Po dlouhé době asi od Omega White mě nové album zaujalo a... - HROB – Brána chladu
13. 07. 2026 14:15 / kuklač
brana chladu
Velmi podarene album. Neskutocna atmosfera rannych 90 rok... - OBSCENE EXTREME 2026 - den první a druhý (středa a čtvrtek)
13. 07. 2026 07:27 / Horaguru
Super!
Parádní reportík, smekám klobrc a kloním hlavu do výše ko... - FORGOTTEN SILENCE – Výprava do hlubin Zapomenutého ...
12. 07. 2026 10:46 / Dejv
Pan Tau
Promiň že sem tě tak pohoršil svím zoufalím českým pravop... - FORGOTTEN SILENCE – Výprava do hlubin Zapomenutého ...
11. 07. 2026 14:43 / Papiňák
Dejv
Ano, Dejv je česká podoba a fonetický přepis anglické dom... - FORGOTTEN SILENCE – Výprava do hlubin Zapomenutého ...
11. 07. 2026 14:38 / Pan Tau
linč
No nevím,nevím, jestli lidi se správným názorem na svět n... - TRIGONUM MORTIS – Antinferno
10. 07. 2026 06:14 / Jindra
TM
TM po očku sleduju, na té osmičce se Lukáši shodneme!


