
Loni oslavil Martin Rybecký padesátiny a nadělil si k nim album, jež mapuje jeho tvorbu v kapelách COWARD, SPHERES, PSORA a HOVADO. COWARD asi netřeba představovat, SPHERES jsem recenzoval před pár dny, PSORU před dvěma roky Jindra a o HOVADU jsem dosud neměl potuchy.
Na CD je celkem osmnáct věcí – 8x COWARD, 7x SPHERES, 2x PSORA a 1x HOVADO.
Začíná se čtyřmi skladbami SPHERES, které jsou instrumentální a pocházejí z roku… těžko říci. V bookletu chybí informace, kdy byly skladby složeny a nahrány. U COWARDU, SPHERES a PSORY se to dá při troše snahy dohledat a výsledkem průzkumu je, že nejstarší skladby mají pětadvacet let. Jsou to věci z časů COWARDU a alba „The Gate of Immortality“ z roku 2000, nejnovější asi pocházejí od PSORY a možná k nim patří i ony čtyři instrumentálky.
SPHERES – novinky? / instrumentálky: V nich hrají prim kytary, ale poměrně hojný prostor dostávají i klávesy. To je celkem neobvyklé, většina kytaristů dává na odiv svůj um a ostatní nástroje bývají v defenzivě. Martin ale nechal hrát i ostatní členy, jak klávesáka Tonyho, tak bráchu Pavla na bicí a Lukáše na baskytaru. Hned na začátku je celkem výrazná basa, která hezky dotváří uvolněnou náladu křehké řekněme artrockové skladby. Druhá „Gotika“ je o poznání temnější, pohybuje se na pomezí gothic rocku a metalu a prolínají se epické party s chytlavými melodiemi. Kytarové hrátky se různě proměňují, klávesy je hezky doplňují, jen bicí mi místy nějak do nálady nepasují. „Čardáš“ je v souladu s názvem rozjetější, ale kromě svižných temp podpořených důraznými bicími se objevují i umírněné party s klávesami. Zamotanou „Lichost“ asi ocení posluchači progresivních forem rocku či metalu,
COWARD – archiv 1: První z pěti kompozic šikovně navazuje na SPHERES, protože je taky prostá zpěvu. Ani po hudební stránce se příliš neliší, není ani výrazně tvrdší, nechybí v ní klávesy a asi se dá mluvit o prog metalu, kytarové linky jsou možná ještě barevnější než v předešlých položkách. Pak už se hraje metal, thrash & death & prog, byť začátek „The Immortal“ tomu nenasvědčuje, dlouho je to spíš rock bez zpěvu, ale když do toho pánové hrábnou, je to tam. COWARD, podle mě nedoceněná kapela, byl charakteristický precizními kompozicemi a stejně takovou instrumentací, k tomu je nutné připočítat výrazný a nezaměnitelný hlas Jardy Kubeše, na kterého zdatně navázal Fazi – poslech těch čtyř songů je hezká nostalgie. Dnešním pohledem lehce kulhá zvuk, ale i ten připomene ony časy, ať už jde o rok 2000 („The Gate of Immortality“), nebo 2012 („Reunion“).
SPHERES – archiv 1: Obě písně vyšly na CD SPHERES „Orion“ a jsou to spíše bigbítovky. Zpěv je v češtině a Alfonz tehdy ještě nebyl v takové formě jako později, ale úroveň drží již zmiňované kvalitní muzikantské výkony.
COWARD – archiv 2: Dvě skladby, přičemž první „Friendshit“ (2018) asi vyšla jen jako videoklip, druhá „Rambler – Gambler“ (2023) na albu „Ten Years After“. V obou případech platí to samé, co jsem napsal v části první.
PSORA – dvě věci: Death metal bez příkras. Obě skladby pochází z debutu „Triumph of Evil“ (2023) a jsou zajímavé nejen tím, že se o zpěv dělí žena a muž, ale i tím, že bratři Rybečtí napsali přímočaré a zčásti i celkem jednoduché deathmetalové odrhovačky. Místy je to takový ten typický žánrový kolovrat, ale i díky střídajícím se hlasům a úhybným manévrům v „Coat of the goat“ se přikláním k lehce nadprůměrnému hodnocení.
COWARD – archiv 3: Potřetí COWARD a proti PSOŘE zní o dvacet let starší „Hypocrite“ (2003, album „Ten Years After“) nápaditěji.
HOVADO – hovadina (úsměv): Každý se asi potřebuje vyblbnout. Takže Pavel místo bicích drtí baskytaru a dokonce „zpívá“ a je to ryze oddechová metal/punková záležitost s nekvalitním zvukem.
SPHERES – outro: Zklidnění na závěr, instrumentální kejkle, pěkné.
Obal jsem trochu nakousl, tak doplním podrobnosti. Že je na titulní straně fotka hlavního protagonisty, je zřejmé z galerie níže, booklet má dvanáct stran, jsou v něm texty a spousta fotek z různých let, takže je možné vidět vlasaté mládence i méně vlasaté pány v nejlepších letech. Nechybí ani podrobné údaje o sestavách, které se na výběru podíleli, ať už jako instrumentalisté nebo textaři. Nějaké drobné mušky se najít dají – dvě skladby jsou v seznamu na zadní straně uvedeny jinak než v textové části; jde sice o kosmetické změny, ale nevypadá to dobře. Grafika je v pohodě, sice jednoduchá, ale přehledná, možná je škoda, že nejsou pod texty lépe vidět sochy, jejichž autorem je taky Martin, všestranný to umělec, jehož různé hudební choutky je možné při poslechu „padesátky“ prozkoumat. A je to dárek, který potěší nejen oslavence a jeho fanoušky.
Archivní materiál – nebodováno.
Seznam skladeb:
- SPHERES – Veronika
- SPHERES – Gotika
- SPHERES – Čardáš
- SPHERES – Lichost
- COWARD – Singing of the Imprisoned Bird 2000
- COWARD – The Immortal 2000
- COWARD – White Hot Rain 2000
- COWARD – Reunion 2012
- COWARD – Follower of the Night 2012
- SPHERES – Tomu věř 2019
- SPHERES – Znamení 2019
- COWARD – Friendshit 2018
- COWARD – Rambler – Gambler 2003
- PSORA – Pain and torment 2023
- PSORA – Coat of the goat 2023
- COWARD – Hypocrite 2003
- HOVADO – Dynastie 2010
- SPHERES – Retro (outro)
Čas: 75:35
Sestavy:
- v galerii