Nejbližší koncerty
  • 23. 05. 2024Fenomenální baskytarista a vynikající zpěvák MARCO MENDOZ...
  • 24. 05. 2024MORTHYMER Mysteriózní persona, které dali život členové ...
  • 25. 05. 2024Warm-up festivalu Pod parou míří i do Ostravy! Vystoupí T...
  • 27. 05. 2024NO FUCKER - d-beat & rawpunk z New York City, známý mj. d...
  • 29. 05. 2024Violent Way (USA) + Remdik (SK)
  • 31. 05. 2024Ráďa & Pepča proudly present: "Jen pro ten dnešní den sto...
  • 03. 06. 2024HIGH ON FIRE (USA) + REPELENT SS
  • 06. 06. 2024FOSCØ (ESP) - screamo https://fosco.bandcamp.com/album/g...
DARK GAMBALLE – „Dobrý lhář“

fotokniha 2022, vlastní náklad / Česko

Začátkem léta vyšla kniha plná koncertních fotografií kapel od dvou tuzemských autorů, kteří mají podobné přezdívky a v běžné mluvě si je lidé občas zaměňují. Syky je znám především jako člen hlučné jihočeské kapely RABIES a své obrázky zveřejňuje na portálu Rajče. Oproti tomu domovarník Siki prezentuje svá díla ve fotogalerii webzinu Czechcore. A zatímco druhý zmiňovaný předloni vydal „pouze“ fotografický stolní kalendář, tomu prvnímu už jedna knížka vyšla v roce 2015 – Live – Syky 1996-2014.

A právě jen tak ze srandy a z podobnosti přezdívek vznikl nápad na tuhle split knihu a po nějakém čase začala její realizace. Dohodnuta byla naprostá zmatečnost, takže díla jednotlivých autorů jsou různě na přeskáčku, a když už je to split, tak knihu lze prohlížet z obou stran vždy do poloviny. Osobně bych volil pouze jednu z variant (každý svou půlku nebo listování v jednom směru), ale což.

Velikost knihy je trochu větší sedmipalec (21 cm x 21,5 cm) a na 140 stranách křídového papíru se nachází 140 černobílých fotografií (plus po jedné na titulních stranách knihy). Grafika je vkusná (vypomáhal Samuel) a u jednotlivých snímků nechybí název interpreta, místo pořízení a datum. Samozřejmostí jsou pak úvodní slova obou autorů. A stejně jako u zmíněného kalendáře byli u vybraných fotografií osloveni zobrazení o krátký komentář nebo vzpomínku na daný koncert. To je super nápad a je fajn, že se jej u většiny fotek podařilo získat. A když ne, tak jej sepsali autoři sami.

Ony komentáře jsou někdy rozvinutější, vtipné, občas třeba ve smyslu: „Sorry, nepamatuju si,“ ovšem vrcholem je Sykyho komentář k fotce z Fluff Festu: „Už sedm let se snažím zjistit jméno kapely, na jejichž kytaristu se právě díváš…“ (úsměv) Celkově to byl moc dobrý nápad a kniha má hned jiný rozměr. Ale ve volbě velikosti písma vidím největší kámen úrazu celé knížky. Jako jo, návštěvu očního lékaře kvůli krátkým rukám plánuju už nějaký čas, ale tohle písmo je fakt extra pidi, takže jsem musel číst za denního světla a s lupou v ruce. Hotový „muž s dýmkou a houslemi“, jak by řekl klasik. (smích)

Fotografie kapel mají určitý náboj, snaží se zachytit energii dané chvíle a u vybraných kousků se to povedlo, takže to není statická nuda. Vybráni byli zástupci tuzemští i zahraniční, jména známější nebo třeba vůbec, hrající punk, grindcore, power violence, metal nebo hardcore. Místa konání pak menší, větší či rovnou velká festivalová pódia. Syky navazuje na knihu, takže vybíral fotky od roku 2015 po současnost, Siki šel víc do historie. ale jsou tady obrázky i relativně čerstvé, třeba rok staré.

Vydání tohoto brožovaného skvostu proběhlo společným vlastním nákladem v počtu 200 kusů a rozhodně stojí jej mít doma v knihovničce. Fotoknih totiž obecně vychází málo a takhle patří k těm povedenějším, takže minimálně za dvě prolistování stojí. Za v dnešní době lidových 250 Kč lze pořídit na sykyrabies@centrum.cz nebo siki.666@seznam.cz.

140 stran

https://www.czechcore.cz/galerie
https://525foto.rajce.idnes.cz

 


Zveřejněno: 03. 11. 2022
Přečteno:
894 x
Hodnocení autora:
8 / 10

Autor: Bury | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

04. 11. 2022 12:49 napsal/a Bury
Sikiho komentář
Na velikost písma si stěžuje kde kdo, leč z grafického hlediska to nešlo jinak. Prostě se vzal nejdelší text, zde u Hellbastards, a udělal se tak, aby se vešel. No, a podle něj se udělaly i texty ostatní... Mám poslední 3 kusy. :)