
Supraphon v poslední době sahá do archivu častěji a častěji. Dočkala se i jediná velká deska dodnes uctívaných THE MATADORS, kapely, která v druhé polovině šedesátých let minulého století patřila mezi nejzajímavější tuzemská seskupení. Příběh skupiny je zajímavý i z dnešního pohledu, protože v první fázi existence vystupovala pouze v zahraničí, byť tom socialistickém. Po roce v NDR se poprvé představila v roce 1966 doma a do srpna 1968 stihla řadu vystoupení nejen v Československu, ale i v kapitalistické cizině (Švýcarsko, Západní Německo, Belgie). Pořídila i několik nahrávek – tu stěžejní během května a června 1968, tedy před padesáti lety! Není divu, že reedice dostala název „Jubilejní edice“. Koho by zajímala podrobná historie kapely, nechť použije vyhledávač, nebo mrkne na stránky pořadu Bigbít, tady už jen doplním, že kapelou prošli zpěváci Vladimír Mišík, Karel Kahovec a Viktor Sodoma, přičemž posledně jmenovaný eponymní album nazpíval. Spolu s ním tehdy THE MATADORS tvořili Otto Bezloja (baskytara), Radim Hladík (kytara), Jan Farmer Obermayer (el. varhany) a Tony Black (bicí).
THE MATADORS podobně jako řada tehdejších beatových kapel zareagovali na muziku, která se hrála v zahraničí. Většinou byla označována jako beat, na konci šedesátých let díky uvolnění represí ze strany režimu nevadil zpěv v angličtině a kapely jako BLUE EFFECT, FLAMENGO, GEORGE AND BEATOVENS, OLYMPIC, FRAMUS FIVE nebo THE REBELS slavily obrovské úspěchy, z valné většiny přetržené srpnovou okupací v roce 1968. I THE MATADORS tehdy prakticky zazvonil umíráček, byť kapela v různých sestavách ještě nějaký čas fungovala v zahraničí.
Ale pojďme na album „The Matadors“. To je složeno z vlastních i převzatých skladeb a z dnešního pohledu jde o hudbu pro pamětníky. Těm ale bude přes sedmdesát a je otázkou, nakolik je v současnosti ještě muzika jejich mládí zajímá. Takže tahle luxusní edice nejspíš cílí na posluchače mladší, na ty, jež hledají kořeny rocku v naší zemi. A ti mohou být spokojení až nadšení, protože materiál na albu rozhodně stojí za poslech. A je jedno, jestli jde o kompozice převzaté, nebo vlastní – v obou případech se hraje na obdobnou notu. Občas dodnes některá položka zazní v rozhlase či v televizi při exkurzech do minulosti a určitě nepůsobí trapně. Už tehdy bylo zřejmé, že muzikanti se v kapele sešli šikovní, vokalista disponoval zajímavým hlasem a řada skladeb i dnes dokáže zaujmout. Hlavně kvartet songů na začátku stojí za poslech, v podstatě jde o hitovky, „Get Down From The Tree“ je známá z Pelíšků, v případě „I Want To See You“ bych se nebál slova velehit – křehká melodická věcička dokáže díky zpěvu a ústřední klávesové melodii pohladit dodnes, prostřední pasáž pak vyznívá až artrockově. Podobně působí i soulová „My Girl“ z repertoáru THE TEMPTATIONS, k blues pak sklouzává další převzatina „Out Of Reach“, která třeba mě už míjí, stejně jako následující psychedelická podivnost „Extraction“. „Shotgun“ (opět cover) míří k R&B, za mě taky žádná sláva, byť slavný song to je. Mně se spíš líbí ty melodičtější věci, k nimž nemá daleko ani lehce nervní „Hate Everything Except Of Hattered“. Zmíněna by měla být i Dylanova balada „It's All Over Now, Baby Blue“, kterou Sodoma nazpíval excelentně.
Zajímavý je i bonusový materiál, čtyři skladby nahrané v roce 1967 na debutové EP a dva songy ze singlu (1968), který měl poměrně interesantní osud popsaný v bookletu Farmerem. Čtyři písně na EP (dvě pak vyšly i na LP) jsou beatového ražení, z mého pohledu zajímavější než některé soulové nebo R&B záležitosti. A SP? Dvě česky otextované skladby, přičemž „Láhev kalorií“ složil Jaroslav Malina a přišel za kapelou s tím, že když ji nahraje na singl, může si na druhou stranu dát, co bude chtít a navíc jí J. Malina zařídí vydání LP pod Artií, což byla firma, která většinu produkce vyvážela do zahraničí (slib pak J. Malina splnil). Kapela se těžko s komerční písní smiřovala, ale částečně ji překopala (hudbu i text) a vznikla z mého pohledu vcelku dobrá skladba, třeba že popovější, a i ta čeština Sodomovi sluší. O poznání lepší je samozřejmě kapelní „Zlatý důl“ zařazený již potřetí (viz seznam skladeb; název byl průběžně lehce modifikován, přičemž obě anglické verze jsou jazykově chybné), v němž vyniká skvělá kytarová práce Radima Hladíka, dobově znějící klávesy i Sodomův expresivní přednes – až se nechce věřit, že tenhle pan zpěvák později zpíval takové kraviny jako „Papoušek Kakadu“. „Zlatý důl“ v češtině považuji za vrchol tvorby THE MATADORS, tahle skladba je prostě skvělá.
Skvělý je i zvuk, který pro reediční potřeby prošel remasteringem, a skvělý je i obal; na dvaceti stránkách jsou všechny potřebné informace týkající se autorství a nahrávání skladeb i několik pojednání – z prvního vydání (Jaromír Tůma), z reedice z roku 2010 (Aleš Opekar), ke koncertům v roce 2009 (J. F. Obermayer) a k příležitosti této zlaté edice (Karel Deniš).
Bez bodového hodnocení
Seznam skladeb:
- Get Down From The Tree
- I Want To See You
- My Girl
- Bad, Bad Bird
- Out Of Reach
- Extraction
- Shotgun
- Hate Everything Except Of Hattered
- I Feel So Lonely
- I Must Hope
- It's All Over Now, Baby Blue
- You'll Be Mine
- Hate Everything Except Of Hatter (Zlatý důl)
- Get Down From The Tree (Slez dolů ze stromu)
- I Think It's Gonna Work Out Fine (Myslím, že se to podařilo)
- Indolence (Lenost)
- Zlatý důl (Hate Everything Except Of Hatter)
- Láhev kalorií
Čas: 64:11
Sestava:
- Otto Bezloja – baskytara, zpěv
- Tony Black – bicí
- Radim Hladík – kytara, zpěv
- Jan Farmer Obermayer – varhany, klavír, zpěv
- Viktor Sodoma – zpěv