Nejbližší koncerty
 • 25. 06. 2024Black metalová mašina HULDER z USA vyráží na své "VERSES ...
 • 27. 06. 2024CELESTE (FR) + SLAŤ
 • 29. 06. 2024ANTITREND OPEN AIR FESTIVAL 2024: STILLBIRTH (DE) FLESH...
 • 29. 06. 2024ATOMSKI RAT - banda ze Srbska hoblující už 15 let netradi...
 • 03. 07. 2024Busking Párty 2024 #2 Druhá Busking párty bude převážn...
 • 06. 07. 2024Hard Skin (uk)
 • 06. 07. 2024ROCK CAFÉ SOUTHOCK & FAJTFEST PROUDLY PRESENTS: SWORN EN...
 • 10. 07. 2024Jihoafrická grindcore smečka GROINCHURN se po letech vrac...
BASINFIREFEST 2024

2CD 2016, LunArt Music / gotický rock / Česko

Bratrstvo Luny se zrodilo v krvi, zpívá se v první skladbě BRATRSTVA LUNY, se kterou se v roce 2007 mohla veřejnost seznámit. Otevírala debutové demo „Gotická duše“, které vyšlo na páleném CD v limitovaném nákladu 313 kusů, který je dávno rozebraný. Kapela, nebo tehdy spíše projekt, vznikla v roce 2006, v roce 2016 tedy oslavila deset let existence, a bylo co slavit - po demu vyšla tři plnohodnotná alba vypravená v nádherných obalech, jeden nosič neřadový a kapela odehrála řadu speciálních koncertů na prestižních pódiích. K výročí si nadělila 2CD obsahující první demo v původní podobě na jednom CD, na druhém pak týž materiál nahraný znovu v lepších podmínkách plus čtyři bonusové speciální songy.

O demu jsem se rozepsal v čase vydání dostatečně, odkážu tedy na tehdejší recenzi a budu se věnovat CD číslo dvě, označenému jako Modrá růže. Ostatně modrá růže (a modrá barva obecně) je všudypřítomným symbolem velkoryse pojatého bookletu. Marně přemýšlím, jestli u nás loni vyšlo něco tak nádherně zabaleného, nejspíš ne, a i když je samozřejmě grafika vnímána subjektivně, nad tímto kompletem musí zaplesat i nejnáročnější oko. V hlavní roli gotické krásky se objevuje Tereza Holubová (roli modelky si vyzkoušela už na „Carpe Diem“), stylově nalíčená do modra, oděná v luxusních gotických šatech či peleríně, s nezbytnou modrou růží, případně s rozsvícenou lucernou. Osm fotografií porůznu umístěných v čtyřpanelovém digipacku a 24stránkovém bookletu zaujme na první pohled, na druhý pak velké množství dalších fotek či reprodukcí plakátů lemujících historii souboru, a na třetí texty, nejen skladeb, ale obecně doprovází nahrávku spousta informací převzatých z různých hudebních periodik, osobní vyznání kapely, ale i slova Petra a Pavla Štěpánových či hudebních publicistů nejen na adresu coveru HNF, který Modrou růži uzavírá.

Ale popořadě... BRATRSTVO LUNY si k narozeninám sice nadělilo znovu nahrané první demo „Gotická duše“, ale nejde o zcela nový záznam. Části skladeb už se lepšího zvukového a instrumentálního kabátu dostalo v minulosti, aby si fanoušci mohli udělat obrázek, jak by kapela zněla, kdyby demo pořídila v lepších podmínkách a s živým bubeníkem (debut byl pořízen v domácím studiu a s programovanými bicími). Už v roce 2008, kdy původní kvartet doplnil živý bubeník, vznikly nové verze „Batrstva Luny“ a „Jména růže“, pro reediční potřeby přejmenovaného na „Nomen Rosae“. Třetí „nenovou“ položkou je „Fantasmagorie“, jejíž přearanžovaná verze vyšla na bonusovém CD přiloženém k albu „La Loba Ante Portas“. Nejen tyto tři položky, ale i další čtyři samozřejmě doznaly drobných změn, v první řadě díky zapojení vzpomínaných živých bubnů, výraznější baskytary i mnohem přirozenějších kláves. V druhém sledu významně přitlačil na pilu i Xpíl, který pracuje s hlasem variabilněji - zatímco napoprvé v podstatě nasadil jeden výraz, tentokrát nechybí šepot, procítěný čistý zpěv ani dramatičtější polohy. Další plusové body pak přináší dynamičtější a barevnější zvuk (studia Kobdzey a Sono).

I když po novu zní „Gotická duše“ zajímavěji a vyspěleji než původní nahrávka, interesantnější jsou na druhém kolečku čtyři songy označené jako Decade bonusy. Ve dvou případech jde o zcela nové kousky a zajímavostí je, že jejich autorem není Darkhtep, autor prakticky všech skladeb kapely, ale zpěvák Xpíl resp. druhý kytarista Pšotek. „Největší z pierotů“ je nesmírně zajímavý kousek, přijde mi, že se BRATRSTVO LUNY vrací zpět v čase, do dob, kdy se z post punku klubal gotický rock. Úvod je postavený na baskytaře a bicích, dalo by se říci ohlodaný na kost, postupně se přidává i kytara, ale rytmus je pořád spíše punkový a prostřední pasáž opět míří kamsi do minulosti, kdy si kapely teprve osahávaly možnosti využití kláves, leč tak, aby nezněly příjemně, ale industriálně. Zpěv je civilní, v textu má hlavní roli v Čechách narozený francouzský mim a herec Jean-Baptiste Gaspar Deburau. „Valkýry se bojí“ mají k běžné tvorbě BRATRSTVA LUNY blíž, přirozeně navazují na předchozí tvorbu, přičemž pochodové pasáže s ostrou kytarou mi přijdou o poznání lepší než poněkud bezzubý refrén; ke cti autora lze ale přičíst spoustu dramatických úseků, ve kterých se toho děje hodně a nechybí ani kytarové sólo. Slova snad popisují zlé časy a získávání odvahy k jejich překonání; za inspiraci slouží legendy i šelmy.

Následují dvě převzaté skladby, jedna od sebe sama, druhá od HRDINŮ NOVÉ FRONTY. Covery vlastních skladeb vlastně tvoří většinu materiálu na Modré růži, ale v případě „Vampyrismu psýché“ je specialitou účast Petra Štěpána, který skladbu jako host nazpíval. Záležitost hodná obdivu nejen s ohledem na Petrův výkon, ale hlavně kvůli tomu, že Petr se podobným angažmá poměrně sveřepě vyhýbá a když už na něco takového kývne, musí k tomu mít důvod i vztah. V bookletu ostatně uvádí, proč a jak ke spolupráci došlo. Ještě větší „nevztah“ má Petr Štěpán k coverům HNF. V knize, která loni zmapovala historii HNF, píše, že předělávání svých skladeb nesnáší, tady ale opět udělal výjimku, ba co víc, s bratrem Pavlem se netají tím, že jde o jediný cover HNF, který se oběma líbí (což opět dokládají slova obou bratří otištěná v bookletu). BRATRSTVO LUNY se k coveru postavilo po svém, z původní verze z roku 1988 (vyšla na demu „Dům na demolici“) zůstal beze změny text, zato muzika prošla výraznou proměnou a zrovna tak zpěv. Je to samozřejmě dáno tím, že BRATRSTVO LUNY používá mnohem širší spektrum hudebních nástrojů a Xpíl narozdíl od Petra Štěpána zpívá. I přes všechny variace ale skladba zůstala „nakažená“ původní verzí, což je v případě coverů nezbytné. Souhlasím s tím, co v bookletu píše Petr Korál - cover nemá smysl, když původní skladbu někdo přehraje co nejvěrněji originálu, zajímavý je, když do ní vloží cosi svého. A to BRATRSTVO LUNY dokázalo stoprocentně.

Sty procenty lze ohodnotit i celý komplet, zejména s ohledem na výpravnost a dokonalost obalu, který povyšuje artefakt na umělecké dílo té nejvyšší kvality. Co do kvality je samozřejmě demo z roku 2007 spíše průměrnou záležitostí, ale už tehdy bylo zřejmé, že dobré nápady duu Darkthep & R. X. Thámo nechybí; kulhalo provedení. V nových hávech působí skladby mnohem lépe, dospěleji, nicméně pořád jde o takový obyčejný gotický rock - až následující alba, zejména „Goethit“ a „La Loba Ante Portas“ ukázala kapelu jako kompozičně vyzrálou, instrumentálně i vokálně suverénní a ideově pozoruhodnou. Po „Carpe Diem“, které mě tolik neoslovilo, jsou dvě nové skladby příslibem do budoucna, hlavně díky větší žánrové pestrosti.

Seznam skladeb:

 • CD Rudá růže:
 1. Bratrstvo Luny
 2. Neplakej
 3. Vrána se vrací
 4. Trubadúr
 5. Fantasmagorie
 6. Čertisník
 7. Jméno růže
 • CD Modrá růže:
 1. Bratrstvo Luny
 2. Neplakej
 3. Vrána se vrací
 4. Trubadúr
 5. Fantasmagorie
 6. Čertisník
 7. Nomen Rosae - Jméno růže
 8. Největší z pierotů
 9. Valkýry se bojí
 10. Vampyrismus psýché
 11. Pochod hrdinů

Čas: 29:45 + 45:00

Rudá růže - sestava:

 • Hrabě R. X. Thámo - texty
 • Lord Darkthep - hudba

Rudá růže - hosté:

 • Maestro Xpíl - zpěv
 • Piotr Pšotek - samply

Modrá růže - sestava:

 • R. X. Thámo - verše (1-10), koncept, umělecká supervize, produkce, režie fotopříběhu v bookletu
 • Darkthep - hudba (1-7, 10); elektrická kytara (1-7, 10)
 • Xpíl - hudba (8); zpěv (1-9, 11); basová kytara (8); aranže (8)
 • Pšotek - hudba (9); elektrická kytara (2, 4, 6, 9); klávesy (1, 9); aranže (9)
 • Haik - basová kytara (1-7, 9, 10)
 • Kobdzey - bicí (1-11); klávesy (2-11); aranže (2-4, 6-11); mix, mastering (1-11)

Modrá růže - hosté:

 • Petr Štěpán - zpěv (10); hudba a text (10)
 • Pluto Guthe - elektrická kytara, klávesy (5)
 • Zdeněk Tvrdík - klávesy (5, 10)
 • Zdeněk Imramovský - basová kytara (11)
 • Erika Mithoferová - cover design & fotografie Terezy Holubové
 • Tereza Holubová - tvář fotopříběhu alba
 • Blakmoon - redakční úprava a jazykové korektury

http://www.betelnyhadry.cz/235-bratrstvo-luny
www.bandzone.cz/bratrstvoluny

 


Zveřejněno: 25. 01. 2017
Přečteno:
3959 x
Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář