ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

Březovská metalová noc - infočíst info »

Infernal Fest VI - infočíst info »

DEAD LETTER CIRCUS, SIAMESE, DAZE OF JUNE - infočíst info »

SPEED METAL INVASION II: STÄLKER, TORPËDO, OLD HÄMMER - infočíst info »

RIVERS OF NIHIL, BLACK CROWN INITIATE, MØL, ORBIT CULTURE - infočíst info »

PROTECTOR, DENET - infočíst info »

THRASH NIGHTMARE FESTIVAL VOL. 7 - infočíst info »


Další nové články

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2019 | Ankety
C- 4 – „Deset otázek“celý článek »

14. 3. 2019 | English
C-4 – „10 questions“celý článek »


Koncerty

31. 8. 2019
Plzeň-Kalikovský mlýn.
Armageddon of Decibels Fest vol:2. Druhý ročník j...

5. 9. 2019
Rock Club KAIN
MIKHMAKH (alternative metal – France) Links...

7. 9. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 7. 9. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, M...

7. 9. 2019
Cheb
Ahoj, rádi bychom vás všechny pozvali na druhé pok...

7. 9. 2019
Chatová osada Luh, Sušice
Šumava AGAINST Sušice, Chatové osadě LUH 7.9.20...

13. 9. 2019
Divadlo pod lampou, Plzeň
Plzeňské Divadlo pod lampou bude v pátek 13. září...

14. 9. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 14. 9. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

21. 9. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 21. 9. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


TELEPATIE ZINE
» Recenze » BRATRSTVO LUNY – Goethit

3. 12. 2009BRATRSTVO LUNY – Goethit

BRATRSTVO LUNY – Goethit CD 2009, LunArt Records
Když na sebe v roce 2007 upozornilo Bratrstvo Luny demosnímkem Gotická duše, okamžitě se začalo mluvit o nové naději tuzemské goticko – rockové scény a epigonech XIII. století. Lord Darkthep a Hrabě R.X.Thámo plus hostující zpěvák Maestro Xpíl se následně pohlédli po dalších hudebnících a loni zrealizovali MCD Nomen Rosae již s živým bubeníkem a dalšími hosty. Jejich řady se ještě rozrostly letos, kdy vznikl přelomový materiál Goethit.


Hned první pohled na CD v speciálním balení (silnější krabička se speciálním otvíráním, zaoblenými rohy a větším prostorem pro booklet) dává na srozuměnou, že tady jde o umělecký počin dotažený do nejmenších detailů. Nevím, kdy jsem naposledy zaregistroval booklet o 32 stranách a už vůbec si nevzpomínám, kdy jsem listoval takovou nádherou. Jaromír Deather Bezruč (zde pod lehce upraveným pseudonymem Jaromír von Deathering), který se postaral o grafiku, odvedl skvělou práci:

– ke každé skladbě vytvořil z fotografického základu uměleckou koláž, která tématicky doprovází text a která každá by šla regulérně použít jako titulní stranu jiného alba;

– upravil dalších 16 fotografií všech členů „Goethit týmu“;

– vytvořil novou podobu loga i „štít“ s písmeny BL;

– zahrál si několik rolí na fotografiích;

– a všechno dohromady vkusně sestavil.


Pokrok je patrný nejen ve výtvarnu (byť i předchozí počiny byly po této stránce vybaveny nadprůměrně), ale i v ostatních oblastech – ať už jde o hudbu, texty nebo zvuk. I domácí studio neboli roztocké panství Lorda Darkthepa poskytlo Bratrstvu Luny podmínky pro pořízení kvalitního zvuku, navíc se ještě šperkovalo ve studiu KOBDZEY, které patří Tomášovi Kašparovi, jenž nahrál bicí. Když už jsem nakousl sestavu, možná by neškodilo vyjmenovat celé „společenství Luny“, které se na nahrávce a doprovodných záležitostech podílelo:

* autorské duo:

– Hrabě R.X.Thámo – verše, koncept, aranže, produkce, supervize a aura

– Lord Darkthep – hudba, kytary, aranže a aura

* hosté:

– Maestro Xpíl – zpěvy a recitace

– Jirka Haik Hájek – basa

– Zdeněk Midiman Tvrdík – klávesy, klávesové aranže, hudba Déjá vu

– Tomáš Kobdzey Kašpar – bicí, hudební produkce

– Petr Pšotek a Wlasow – samply

– Jaromír von Deathering – grafika, fotografie, ilustrace

– Míša – fotografie Bratrstva Luny

– Čertice – vizážistka

– Jana Devona Bezručová, Markéta Mantha Černíková, David Tabach, Jana Obručová, Jaromír von – Deathering – herci

– Nicre – překlady do anglického jazyka

– Sue Darkthep – studiový cathering a hlas Anděla v Utrpení z přežití


Ale pojďme už (konečně) k hudbě… Úvod (intro Déjá vu) patří větru, tklivým a temným tónům kláves a úderům srdce. První řádná skladba Karneval recyklovaných halucinací většinou tepe v monotónním rytmu, Maestro Xpíl hlubším hlasem deklamuje a ostatní nástroje kouzlí podmanivé melodie, o jejichž ztvárnění se poctivě střídá kytara s klávesami (samply). Krátký mluvený úsek a melancholická nálada uvozuje Vampyrismus psýché – jednodušší, lehce minimalistickou klávesovou kompozici s jemnějším zpěvem a výrazným refrénem podbarveným ostřejšími výjezdy kytary. Kulometná palba, dusot bicích, řev zfanatizovaného davu, proslovy diktátorů i ovlivněných soudců – tolik intro k Utrpení z přežití (a intermezzo tamtéž). Asi nejpestřejší skladba balancuje mezi odlehčenou a složitější, hutnější polohou, vokály se mění v závislosti na hudbě a nechybí ani hlas Anděla. I Tělo je chrám je postaveno na podobném modelu – smutek střídá dramatický refrén

a přidávají se i (zřejmě nasamplované) nádherné nebeské chorály. Praskání ohně, část motlitby a ženský křik coby další intro, po něm potemnělý zpěv a prostor pro baskytaru prolínající se s klávesovým motivem a další uhrančivý refrén i kytarová sóla – Stín nad Toledem nabízí hodně pestrou muziku. Ostatně právě častější střídání tempa a nálad výrazně posunuje nahrávku nad poměrně jednotvárnou prvotinu. Snad jen Volání mrtvých básníků se vrací zpět v čase, nechybí v něm vytí vlků ani trochu lacinější refrén. Naopak doommetalové a vážnohudební momenty i expresivní recitace potěší… trochu rozporuplná skladba. „Ave Caesar! Ave Caesar! Ave Caesar!“ Skandovaný pozdrav a po něm procítěný zpěv, kytarové hrátky na španělku a samply starých nástrojů – Arbiter Elegantiae, magický závěr skvostné nahrávky.


Nedílnou součástí konceptu jsou velmi zajímavé texty, kterými se jako tenká nit táhnou historické a literární motivy a za nimiž je vidět velký kus práce a znalostí. Hned na úvod Charles Baudelaire, nejznámější prokletý básník, a Oscar Wilde se svým Dorianem Grayem – typické gotické téma s náznaky zmaru a konce. To Vampyrismus psýché je současnější, a když se Dorian Gray vrací, tak jako symbol konzumu a moderního způsobu života. Na pozadí starých bájí probíhá v Utrpení… odsouzení nedávných zvěrstev, o které se postaraly fašistické a komunistické totalitní režimy. Romantická poezie inspirovaná Novalisem, básníkem, který (prý) řekl, že „Tělo je chrám“ a „Dotýkáme se nebe, když saháme na lidské tělo“ – intimnější, spíše lyrické verše, které kromě oslavy lidského těla možná hledají způsob, jak najít možnost, „aby se k životu těla vrátila“. Že se dá o španělských inkvizičních procesech napsat skvostná báseň? Ano, ostrá jako toledské nože, smutná jako utrpení nevinných žen a ukazující na viníka všeho toho zla – církev. Pocta dekadentním a prokletým básníkům je konformnější, podobně jako hold Petroniovi, arbitrovi krásy, jehož smrt „byla přepychovým uměním“. A že se v posledním textu setkáváme se spoustou postav, které se objevily v předchozích? To je právě ona tenká nit, která se vine všemi texty a která zahrnuje básníky a spisovatele Wildea, Goetha, Novalise a Baudelaira, malíře Goyu či Greca, významné historické postavy Nera, Caesara resp. Petronia i hrdiny slavných děl Graye, Fausta, Werthera nebo Hamleta.


Již zmiňované koláže pak podtrhují děj jednotlivých básní – ke Karnevalu… patří dáma se škraboškou, k Vampyrismu… současný motiv z kanceláře, kde pracuje zoufalá žena pod nátlakem despoty, k Utrpení… skupina mučených a mučitelů, mezi nimiž nelze přehlédnout esesáka, k Tělu… kráska v náručí jen lehce naznačeného muže, k Toledu spoutaná slečna a inkvizitor s křížem v ruce (jeho stín je opravdu zlověstný), k Básníkům… kráska sedící na zemi u hrobky a přemítající (snad) o pomíjivosti všeho, k Arbiterovi… samotný Petronius v obležení sličných otrokyň.


Z výše uvedeného je snad patrné, že Bratrstvo Luny vyprodukovalo něco tak jedinečného, vkusného a nadčasového, že byste s pořízením neměli váhat. Na mysl se vkrádá myšlenka o kuřeti, které začíná přerůstat slepici… snad mi všichni rozumíte.


Seznam skladeb:

  1. Déjá vu
  2. Karneval recyklovaných halucinací
  3. Vampyrismus psýché
  4. Utrpení z přežití – Pacific Elegy
  5. Tělo je chrám
  6. Stín nad Toledem
  7. Volání mrtvých básníků
  8. Arbiter Elegantiae


Čas: 47:09


www.bratrstvoluny.com


Singl Stín nad Toledem k poslechu na:

www.bandzone.cz/bratrstvoluny


CD exkluzivně v distribuci Nosferatu:

www.nosferatu.cz


Objednávky i na e-mailu:

bratrstvoluny@seznam.cz


sdílet
Přečteno: 5827xHodnocení autora: 9/10

Autor: Johan | Další články autora
Datum: 3. 12. 2009

FotoGalerie (Počet obrázků: 2) BRATRSTVO LUNY - Goethit BRATRSTVO LUNY - Stín nad Toledem

Diskuze (Počet příspěvků: 2)
Ano i ne
Ano, Bratrstvo Luny se velmi pěkně poslouchá, ale ani XIII. století mě letošním návratem nezklamalo a Dogmu považuji za vydařené album, jen o malinko (1 bodík) slabší než Goethit. Johan | 6. 12. 2009 16:26:40
Bratrstvo
Souhlas s Johanem... Pěkně se to pouslouchá a hodně slušný jsou i texty, které mně překvapily svou současností a trefností. Poté co XIII století natočili celkem slabé album, je tohle velice slušná odpověď. Ifa | 6. 12. 2009 14:09:00

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

25. 8. 2019 | Autor: Johan
FLASH THE READIES vydávají album DUNAčtěte zde »

25. 8. 2019 | Autor: Mikael
THE COMPLICATION našli s novou deskou smysl životačtěte zde »

25. 8. 2019 | Autor: Bury
Nové album a video švédských melodiků IN MOURNINGčtěte zde »

25. 8. 2019 | Autor: Bury
Nový song od japonských COFFINSčtěte zde »

24. 8. 2019 | Autor: Johan
Detaily nového alba AS I LAY DYING a třetí video Shaped by Firečtěte zde »

24. 8. 2019 | Autor: Bury
PERIPHERY mají nové videočtěte zde »

24. 8. 2019 | Autor: Bury
Nový videoklip MONOLORDčtěte zde »

23. 8. 2019 | Autor: Johan
Odvezte si z Metal Madness 2019 právě vycházející vinylovou verzi zatím posledního alba navrátivší se MORTIFILIEčtěte zde »

23. 8. 2019 | Autor: Johan
INFERNO příští rok zahraje v Malajsiičtěte zde »

23. 8. 2019 | Autor: Bury
CANNABIS CORPSE mají nové animované videočtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

30. 7. 2019 | Reporty
FESTA DE LA POHODA 2019celý článek »

12. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – Brutální slečnycelý článek »

15. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – den první (středa)celý článek »

26. 7. 2019 | Reporty
ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2019 – den druhý (sobota)celý článek »

16. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – den druhý (čtvrtek)celý článek »

7. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – warm up (úterý)celý článek »


Poslední diskuse

BRUTAL ASSAULT 2019 – Brutální Abeceda
Datum: 25. 8. 2019 13:05:12
Autor: Johan
Titulek: Příprava na BA v galeirii

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – Brutální Abeceda
Datum: 25. 8. 2019 13:03:38
Autor: Johan
Titulek: Idioti

diskuse k článku »

METALLICA, GHOST, BOKASSA
Datum: 24. 8. 2019 12:27:32
Autor: Bury
Titulek: Oficiální live video

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den čtvrtý (sobota)
Datum: 18. 8. 2019 10:32:30
Autor: Admin
Titulek: ND

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den čtvrtý (sobota)
Datum: 18. 8. 2019 10:22:24
Autor: ancient
Titulek: ND

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den druhý (čtvrtek)
Datum: 16. 8. 2019 19:44:09
Autor: Johan
Titulek: DEICIDE

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama