ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

ARCHSPIRE, BENEATH THE MASSACRE, VULVODYNIA, INFERI – infočíst info »

KIKIRIKI (SLO), INSTINCT PRIMAL, ANGEL EPILEPSIA, UGFC - infočíst info »

Pripyat party - metal, punk & noise! - infočíst info »

Psychedelický slunovrat ve FAMU - infočíst info »

SATAN KLAUS FEST 2019 - infočíst info »


Další nové články

22. 9. 2019 | Postřehy
Odešel Michal Cichý, grindový mistr paliček, kravského zvonce i rychlého prodejecelý článek »

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2019 | English
C-4 – „10 questions“celý článek »


Koncerty

15. 12. 2019
Brno - Kabinet Múz
GATTACA + PROTIJED + NULAJEDNANULANULA ..............

21. 12. 2019
Rock Club KAIN, Praha
Vánoční koncert DEAD DANIELS + support: Footsteps...

21. 12. 2019
Velké Meziříčí - Rock Depo
Hrají: NONSENSE crossover ( Velké Meziříčí ) křest...

25. 12. 2019
Havlíčkův Brod - Oko Klub
Hrají: NAŠROT alternativní hardcore ( Havl. Brod )...

26. 12. 2019
Havlíčkův Brod - Oko Klub
Hrají: NOVOVESKA ska ( Nová Ves u Sv. n. S. ), SAL...

11. 1. 2020
Ořechov u Brana, Restaurace U Rybníčka
Crust/Grind & Hardcore Party Vol. 10 Sobota 11. l...

18. 1. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 18. 1. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, ...

24. 1. 2020
Havlíčkův Brod - KD Ostrov
Hrají: THE FIALKY - 77 punk ( Praha ), NEŽFALEŠ - ...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


SATAN KLAUS FEST 2019
» Recenze » BRATRSTVO LUNY – La Loba Ante Portas

6. 6. 2011BRATRSTVO LUNY – La Loba Ante Portas

BRATRSTVO LUNY – La Loba Ante Portas 2CD 2011, LunArt Records / Élysion
Jestliže jsem minulé album BRATRSTVA LUNY Goethit označil za přelomové, tak k tomu letošnímu mě napadá jediné jednoslovné přirovnání – dokonalost. Marně pátrám v paměti, zda jsem někdy viděl tak krásný obal – a dospěl jsem k názoru, že ne. V kartónovém přebalu se ukrývá luxusní digibook, knížečka s tvrdými lakovanými deskami, v níž jsou ve dvou kapsách uloženy dva kompakty a na třiceti šesti stránkách z kvalitního papíru texty, fotky, vlci, vlčí žena... A když texty, tak česky, anglicky a polsky; když fotky, tak oba hlavní protagonisté v komnatách na hradě Křivoklát; když vlci, tak od fotografa Filipa Chludila z knih Krajina s vlky I a II; a když vlčí žena, tak na titulní straně vedle hlavy vlka i na několika obrázcích uvnitř a navíc i na obou discích (samozřejmě pokaždé jinak). Celá tahle paráda je opět dílem Jaromíra Deathera Bezruče, který se postaral i o minulý obal, nad nímž jsem se také rozplýval. Minule jsem také vypisoval celý realizační tým, který se ale příliš nezměnil, takže zvídavý čtenář se může mrknout na minulou recenzi a k uvedeným osobám přidat Pettera Pluta Gutheho, norského kytaristu, který hostuje ve dvou skladbách.

Tvorbu BRATRSTVA LUNY je nutné vnímat jako celek složený z hudby, textů a obrazového doprovodu. Jinak to podle mě nemá smysl, povrchní poslech mp3 soborů ukradených kdesi na webu nemůže posluchači přinést plnohodnotný zážitek. Do „La Loby...“ je nutné se ponořit, poslouchat hudbu a prokousávat se texty, jejich poselstvím, které na první pohled (až na výjimky) není zřejmé.

Album je věnováno památce lidí a vlků, kterým zamýšlená i nezamýšlená zlovůle jiných zastavila tlukot srdce dříve, než stačili naplnit svůj život.

Po úvodním, vkusném, ale zároveň vcelku očekávatelném intru Amnesia (klávesy, vytí vlků) se pomalu rozjíždí první zpívaná skladba Misionář smrti. Dva veršíky schované mezi ostatními navazují na kurzívou uvedenou větu a ukazují na nelítostnost člověka, který kvůli svým, rádoby vyšším zájmům, sahá po zbrani a hubí zvířata, která se chovají podle svých vrozených dispozic... „Místo lovu popravy“ resp. „V symbióze přírody stále hledá terč, Homo Sapiens“ mluví jasně... Hudebně je evidentní posun od gotického rocku k mnohem košatější a stylově rozkročenější muzice. Lehké zmetalizování, náznaky art rocku i rocku pompézního, vznešené klávesy, kytarové hrátky, razantní a precizní hra bubeníka a nad tím vším svébytný projev Maestra Xpíla, který se ve slokách drží při zemi, ale v druhé části refrénu přidává na razanci a je to naléhavé a zneklidňující. Chytlavý motiv se proplétá „Lekníny“, skladbou, kterou pánové udělali napínavou... Dlouhý, ležérní úsek jakoby nikam nesměřoval, jako zpestření poslouží kytarové vybrnkávání Lorda Darkthepa (které silně připomíná tvorbu Monasterial Crypt – úsměv) přecházející v symfonickou pasáž, ze které se vyklube skvostně zapěná kratinká věta, v níž se „lekníny jen tiše zhoupnou“; bubeník se činí a pompézní klávesy taky nemají chybu...

Jáma a kyvadlo je strašidelné čtení, tudíž je temnější muzika nabíledni. Kytary se drží hutnějších poloh, výrazně se prosazuje baskytara (v refrénu v pozici majoritního nástroje) a Xpíl zpívá zastřeným hlasem – až s nástupem refrénu se objevuje pozitivní nálada – nikoliv ale v textu, protože o ničem veselém se opět nezpívá, protože „kyvadlo kmitá nad každým člověkem“.  Bílé Karpaty, hory zaslíbené divoké zvěři, daleko od civilizace a to jejich ticho... „To ticho Bílých Karpat... je uměleckým
dílem...“ Další znepokojující skladba, v takřka pochodovém rytmu, postupně se dramatizující a v závěru nemající daleko k metalovému nářezu; navíc s velmi zajímavými klávesovými vstupy a bubenickou exhibicí. Titulní song je jasná hitovka, od počátku ve svižném tempu, s výrazným zpěvem, a s lehce „ošizenou“ muzikou. Zatímco v předchozích kompozicích se pořád něco dělo, nástroje se na sebe vrstvily, tady je to poněkud fádnější a jednodušší. Neříkám, že je to špatně, ale trochu ta střídmost překvapí. Samozřejmě to netrvá věčně, skladba začne nabírat grády, hlavně refrén zabírá. „Srdce“ je místy křehká věcička, ale opět nechybí hitové okamžiky, silný refrén ani speedmetalový úsek.

Když už se má zlo prosadit, nikdy nedovol, aby se prosadilo skrz tebe. /A. Solženicin/

Nejlepší skladba? Továrny na smrt! Jednoznačně! Nádherná a přitom tak smutná. Z textu mrazí, přesně takhle je třeba neustále připomínat nacistická zvěrstva. Pochybuji, že se najde posluchač, který by při poslechu téhle tryzny nebyl dojatý a zároveň okouzlený. Hostující kytarista Pluto tady exceluje, táhlé tóny jeho „kytary“ se zarývají pod kůži... Proč kytary v uvozovkách? Protože jde o nástroj, který si Pluto vyrobil a s klasickou kytarou nemá příliš společného, vypadá jak ležatá niněra (lépe to popsat neumím – úsměv). Po smutku následuje trocha optimismu, jednodušší stavba a odlehčené motivy provázejí Quo vadis, Domine?, ale závěrečná slova opět (pokolikáté už?) nutí k zamyšlení... „Každému se jiný výklad bytí hodí, všechny násilnosti začínají slovy...“

Druhé CD obsahuje pouze dvě skladby, ale že by byly do počtu se rozhodně říci nedá. Spíše nezapadají do konceptu La Loby, proto jsou zvlášť... Signum Diabolicum si dovedu představit jako hudbu k filmu o středověkých vykonstruovaných procesech s čarodějnicemi. Obžaloba církve z textu čiší... „Signum diabolicum, bez důkazu viny, signum diabolicum, hra sadistických sviní.“ Věci je třeba nazývat správnými slovy a tady to sedí. Hypnotická, majestátní muzika – existuje-li něco jako středověký rock, pak tohle je ten případ. I když vlastně gotika a středověk jedno jest... nějak se nám kruh začíná uzavírat. Poslední částí skládačky je nová verze Fantasmagorie, původně z dema Gotická duše. Tady je samozřejmě opatřena kvalitním zvukem, novými aranžemi a nepřeslechnutelnými Plutovými vyhrávkami. Tenhle šedovlasý pán, odhadem šedesátiletý, je mistrem strun, o tom nemůže být sporu. A za mistry považuji celé společenství, které se na nevšedním a nadčasovém díle La Loba Ante Portas podílelo.

Na závěr si dovolím citovat ze své dva roky staré recenze na Goethit, protože lepší závěr mě prostě nenapadá: Z výše uvedeného je snad patrné, že BRATRSTVO LUNY vyprodukovalo něco tak jedinečného, vkusného a nadčasového, že byste s pořízením neměli váhat. A přidám tři vykřičníky!!!


Seznam skladeb:

CD 1 – La Loba Ante Portas:
 1. Amnesia
 2. Misionář smrti
 3. Když lekníny tiše se zhoupnou...
 4. Jáma a kyvadlo
 5. Bílé Karpaty
 6. La Loba Ante Portas
 7. Srdce, které prošlo plamenem
 8. Továrny na smrt – Auschwitz-Birkenau
 9. Quo vadis, Domine?

CD 2 – Signum Diabolicum:
 1. Signum Diabolicum
 2. Fantasmagorie

Čas: 51:21 + 10:47

ROZHOVOR

www.bratrstvoluny.com
www.bandzone.cz/bratrstvoluny

sdílet
Přečteno: 3368xHodnocení autora: 10/10

Autor: Johan | Další články autora
Datum: 6. 6. 2011

FotoGalerie (Počet obrázků: 1) BRATRSTVO LUNY – La Loba Ante Portas

Diskuze (Počet příspěvků: 2)
!!!
to teda rozhodně doporučuji!!! a není to jen o poslechu, je to i velmi koukatelné!! :) pavel68 | 6. 6. 2011 13:09:14
10
no teda desítka jako jo? :-)) Letos na Fobii první. Že bych si to poslech:)) Coornelus | 6. 6. 2011 11:38:10

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

15. 12. 2019 | Autor: Johan
Dva nové tituly na Phobia Records & speciální bonusová prosincová akcečtěte zde »

15. 12. 2019 | Autor: Johan
Vychází poslední letošní vydání Pařátučtěte zde »

14. 12. 2019 | Autor: Johan
ASMODEUS – Prosincová noc a Den zúčtování v kompaktní sběratelské edicičtěte zde »

14. 12. 2019 | Autor: Bury
BRASS AGAINST tentokráte předělali ALICE IN CHAINSčtěte zde »

13. 12. 2019 | Autor: Bury
Zemřel Sonia, zpěvák grindových PSYCHONEUROSISčtěte zde »

13. 12. 2019 | Autor: Johan
Právě vychází nové album kultovní slovenské kapely DAVOVÁ PSYCHÓZA čtěte zde »

13. 12. 2019 | Autor: Bury
Nestárnoucí Iggy Pop natočil živák pro BBCčtěte zde »

12. 12. 2019 | Autor: Bury
ČAD mají nový videoklipčtěte zde »

12. 12. 2019 | Autor: Johan
ERELEY (progressive metal): info, newsčtěte zde »

12. 12. 2019 | Autor: Johan
Kapela zakázanÝovoce uctila památku Johna Lennona novou písní a videoklipemčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

18. 11. 2019 | Recenze
KAVIAR KAVALIER – Hotel Inkontinentalcelý článek »

19. 11. 2019 | Reporty
MAYHEM, GAAHLS WYRD, GOSTcelý článek »

17. 11. 2019 | Rozhovory
FORGOTTEN SILENCE – Výprava do hlubin Zapomenutého ticha, kapitola třetí: „KaBaAch“.celý článek »

28. 11. 2019 | Reporty
VULCANO, LAHAR, BOHEMYSTcelý článek »

11. 12. 2019 | Reporty
OCCVLTA, MALOKARPATAN, GOATCRAFT, SNĚŤ, THE TOWERcelý článek »

2. 12. 2019 | Recenze
Prosincové tipy – alba & koncertycelý článek »


Poslední diskuse

PSYCHONEUROSIS – The Fall Of Humanity
Datum: 12. 12. 2019 03:25:20
Autor: Bury
Titulek: R.I.P.!!!

diskuse k článku »

OCCVLTA, MALOKARPATAN, GOATCRAFT, SNĚŤ, THE TOWER
Datum: 11. 12. 2019 01:20:55
Autor: s.
Titulek: BURIAL IN SAND

diskuse k článku »

BURIAL IN SAND vol. I (OCCVLTA, MALOKARPATAN, GOATCRAFT, ...) - info
Datum: 2. 12. 2019 15:35:18
Autor: Peťan
Titulek: KONEC PŘEDPRODEJE V 20:00

diskuse k článku »

FORGOTTEN SILENCE – Výprava do hlubin Zapomenutého ticha, kapitola pátá: „La Grande Bouffe“.
Datum: 2. 12. 2019 10:59:28
Autor: Pekárek
Titulek: ...

diskuse k článku »

HEFAISTOVA LYRA – Přeludy
Datum: 26. 11. 2019 20:23:35
Autor: Garfield
Titulek: HL

diskuse k článku »

MAYHEM, GAAHLS WYRD, GOST
Datum: 20. 11. 2019 12:21:43
Autor: _medvěd_
Titulek: MHM

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama