Nejbližší koncerty
 • 30. 09. 2022Večer legend 20 Jubilejní 20. Večer legend přiveze do Br...
 • 01. 10. 2022AUTUMN RITUAL vznikl čistě z choutek přivézt do klubu i j...
 • 01. 10. 2022Pekelná sobotní jízda ve sluji s kapelou THE SATAN'S SCO...
 • 01. 10. 2022Mexický black/death IN OBSCURITY REVEALED po 3 letech opě...
 • 01. 10. 2022Do Jablunkova přijede poctivý a hlavně nefalšovaný thrash...
 • 01. 10. 2022Plexis, Baron a Veselí Bratři, Hakmak, Čich Feny, Zrůdný ...
 • 07. 10. 2022Extreme Metal Nigth! Koncert Moorah (CZ, Black Metal), As...
 • 07. 10. 2022NAURRAKAR, NUUMMITE, CHANDRA
TELEPATIE IV - nové číslo hudebního magazínu z podsvětí

THE FIALKY - Šance CD Papagájův hlasatel records 2008

Pozoruhodný se mi to kousek dostal do ruky a to od pražských „punk rockerů“ The Fialky.  Nad tím punk rockem bych se trošku pozastavil, protože ať už kapela má základ jakýkoliv, s punkem má tato placka jen málo společného. Ani kapela samotná nevypadá jako ortodoxní punkers. Trošku mně to evokuje ne příliš příjemné vzpomínky na podobné kapely, kterých je v sousedním Rakousku celá kopice a každá je špatná.

To ovšem není případ Fialek, pakliže nebudeme nad ničím moc přemýšlet a připustíme si, že posloucháme starej dobrej big beat a nebudeme v tom více nic hledat. Hudba je příjemně odlehčená stejně jako texty. Vše stojí na průhledných jednoduchých melodiích a zpěvných refrénech a je třeba říct, že je to základ více než dost pevný. A to hlavně kvůli tomu, že na desce se střídá hned několik silných melodií a motivů.  Skladby se asi brzy naposlouchají, ale mají svůj půvab a nápad. Přiznám se, že jsem se nechal vtáhnout tou volností, kterou hudba přímo září.

V tomto případě jdou texty s hudbou ruku v ruce a tak není náhodou, že mně nejvíce zaujaly věci, které se mi líbí i po textové stránce. Abych tedy vypíchl některé z řady silných momentů, tak  se musím chytit hned jedničky Černý ovce, jenž hned v prvních tónech dá jasně najevo o čem to tady asi bude. Hned v úvodu se dočkáme pěkné melodie v závěsu ze silným hlasově zdvojeným refrénem. Příjemná mezihra s ne úplně hloupým textem a je tu zase refrén a konec. Prostě klasika. Co se týče textů, tak snad kromě jedničky se dá o punkových myšlenkách (a to ještě s notnou dávkou fantazie) hovořit ve skladbě Přátelé, kde se v silném refrénu zpívá. „Přátelé se neopouští, hajzlům se neodpouští, každý podraz se ti třikrát vrátí, tvoje chyby už nejdou vrátit.“  O punkovém stylu se nás kluci snaží přesvědčit ve skladbě Punk rock, kde se zpívá o punku jako životním stylu. Ale jak jsem naznačil na začátku. Punkových prvků je tady jako šafránu. Na to je hudba až dobře stravitelná. Spíše najdeme na desce více vtipu než-li nějaké dekadence. Skladba Tenisky je absolutní tancovačka s textem s nesmrtelným jmenovatelem – žena – který byl na zábavách přehrán už snad tisíckrát v několika různých variacích. Nutno dodat, že kapela to podává pěkně vtipně. Další text ve skladbě Single mně pobavil natolik, že ho musím ocitovat: „Začali jsme si spolu, můžou to bejt tři měsíce. Zjistila si o mně, že jsem vůl a já o tobě, že jsi slepice…“ To nemá chybu…

Ale aby jsem to zkrátil…  Prostě pokud máte rádi pohodový big beat se špetkou punku, je tahle deska jako zrozená přímo pro vás. Určitě budou  veselá i vystoupení kapely, takže si tam někdy odskočte.

Tracklist:

 1. Černý ovce
 2. Pogo
 3. Počernice boys
 4. Punkrock
 5. Je to pryč
 6. Přátelé
 7. Tenisky
 8. Podle jejich pravidel
 9. Singl
 10. Život song
 11. Víkend
 12. Rum a kola
 13. Šance

Čas: 37:12


Zveřejněno: 09. 02. 2009
Přečteno:
3441 x
Hodnocení autora:
8 / 10

Autor: Ifa | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

12. 02. 2009 19:39 napsal/a karlos
punk ?
Pic IFO!Nic ve zlém,ale THE FIALKY jsou 100% punkrock.Jako má dnes Metal širokej záběr,tak i částečně Punk.Myslim že nemáš zmapovanou melodickou odnož punku 70-80let,typu RAMONES nebo legendární Slovennskou \"PUNKovou\"kapelu Slobodná Európa u kterých se o žánru nepochybuje.Punk neni jen nekompromisní nářez typu THE EXPLOITED,kteří se svím hudebním umem sahají až do THRASH METALU.PUNK je i pohodička typu FIALEK kterým pogo taky sluší.Jinak s Tvou recenzí v podstatě souhlasím.Ještě bych vypích skladbu \"Je víkend\",která se na první poslech nejeví jako hitová,ale chyba lávky...:-)