
Po demáčích Root, Debustrol, Krabat(h)or vychází i jedno ze dvou dem jedné z prvních extrémně metalových kapel v Čechách. Moriorr se dal dohromady v létě 1988 a hned první vystoupení měl na památném Death Metal Session II. na podzim téhož roku (na témž koncertu odstartoval svou cestu také Root). Právě tenhle koncert tvoří tak trochu nelogicky ? nechronologicky druhou polovinu tohoto CD. Tu první pak demo Cholera z roku 1989.
Já ale začnu logicky čili chronologicky, tudíž live songy. Sestavu tehdy tvořili Jarda Pracna ? kytara (ex-Orient), Mirek Nedvěd ? bicí (ex-Arakain, ex-Orient), Slávek Brada ? basa (ex-Projektil) a Jirka Šujanský ? kytara a zpěv. Po pár zkouškách rovnou před kotel natěšených mániček na za komančů neskutečné akci. O úvodní slovo se postaral Vlasta Henych, který nabádal ke slušnému chování a posléze konferenciér (ano, tehdy se i koncerty metálistů uváděly) Jirka Koula. Ten kapelu stručně představil a rozjel se solidní mazec. Když jsem nahrávku po dlouhé době slyšel, přinutila mě k vyhledání videokazety s tímhle vystoupením a vzpomínkám na prehistorii českého metalu. Koncert si ještě docela dobře pamatuju, i když už je to skoro 18 let. Ale pár slov k muzice, hned první skladba Invaze je thrash ? black nátěr, kytarové sólo taky nechybí, Nedvěd to řeže a Šujanský tak trochu nuceně chroptí. Moriorr pak postupně trochu zpomaluje, ubývá i invence a zbytečně vytažený zpěv lehce ruší ? ale na to, jak stará nahrávka je a za jakých podmínek vznikala, je zvuk vlastně docela dobrý. Textově to bylo slabší, z dnešního pohledu tak trochu k smíchu, ale tenkrát to k tomu patřilo. Po několika poslechách se nemůžu ubránit dojmu, že silnou inspirací byl Törr a jeho demo Witchhammer. Krátce po DMS kapelu opouští duo Pracna ? Brada, aby spolu s Karlem Jenčíkem a Michalem Roháčkem založili Assesor a vydali první post-komunistické tvrdě metalové album Invaze ... ale to už je jiný příběh ... i když některé postupy Jardy Pracny se na obou nahrávkách hodně podobají.
Po odchodu zmíněné dvojky nastupuje do Moriorru kytarista Pavel Kohout (ten je známý z pozdějšího působění v Törru už pod přezdívkou Mr. Monroe) a basu přebírá (po krátkém intermezzu Jindry Pavlišty - Orient před Moriorrem a dokonce i dnes) Jirka Šujanský. Hudebně už je to ale trochu jinde. Hudba je pomalejší, ponurá, valivá, snad doom ? deathová. V podobném duchu se nese album Institut klinické smrti od již zmiňovaných Törr. Zvuk je na dobu pořízení přímo skvělý (své možná udělal i remástr) a poslouchat se to dá docela dobře. Zpěv už není tak nucený, chvílemi (Toulaví psi) hodně připomíná Vlastu Henycha, dojde dokonce i na šepot, recitaci, ale převažuje drsný syrový chrapot. Za nejlepší kousky považuju docela promakaný songy Hoře a Vendetta - v té jsou slyšet dokonce i klávesy, za nejslabší Mauglí, kde mě bicí v rychlých pasážích dost iritujou. Těžko říct, jestli tenhle demáč dneska někoho posadí na prdel, ale jako kus historie to určitou hodnotu má, aspoň si mlaďasové můžou udělat obrázek o začátcích metalového běsu na přelomu osmdesátých a devadesátých let.
Moriorr se poté zkraje devadesátých let dočkal dvou asfaltových záseků, z kterých jej asi posluchači znají nejlépe. Na samplery Ultrametal resp. Death Metal Session tehdy nahrál skladby Termonukleární jatka, Extrémní kreativita a Vendetta. Po druhém demu Řev alkoholika z roku 1990 se ale kapela rozpadá.
Návrat a ne zrovna slavný přichází v roce 2004 na Basinfire festu a Open Hell Festu. Ani další koncerty nestojí za moc, ale Jirka Šujanský (jediný pamětník starých časů v sestavě) se nenechá odradit, vymění kolem sebe pár muzikantů a jede dál. Ohlasy se přecejen trochu lepší, už bez živého bicmena, ale zato s klávesami Moriorr natáčí dvě krátká dema. V jednom rozhovoru Jirka mluví hodně sympaticky a sebekriticky uznává tak trochu uspěchaný návrat bez patřičné přípravy. Věřme, že při vstupu do studia už podobnou chybu neudělá ? právě teď totiž Moriorr natáčí dlouhohrající desku v Hellsoundu a dokonce s hostujícím živým bicmenem, kterým není nikdo jiný, než Honza Kapák, jednak majitel studia, jednak bývalá mlátička Avengeru. A jsem opravdu hodně zvědavej, s čím Moriorr v roce 2006 přijde.
Bodovat téměř 20 let starý nahrávky je věc nelehká a ošemetná, bejt to čerstvej matroš, asi bych dal míň, ale s vědomím doby vzniku, nostalgie a krásných vzpomínek na Death Metal Session dávám 7, právě tolik je i pekelnejch bran a bratrů v textech Moriorru:-).
Čas: 78:28
Seznam skladeb:
Cholera
- Intro
- Hoře
- Přítel pláč
- Toulaví psi
- 7 pekelnejch bran
- Notorik
- Cholera
- Mauglí
- Vendeta
Death Metal Session II.
- Intro
- Invaze
- Znetvořená duše
- Zlý
- Štěstí a válka
- Apokalypsa
- Tormentace
- Likvidátor AIDS