
Už dvacet let táhnou podzemím slovenští RADIATION (první dva roky pod vtipným názvem STONE LIVER). Za tu dobu stihli demo, splitko, ípko a dvě řadové desky: „The Gift of Doom“ a „Reactor Collapse“. Ta druhá vyšla u kazetového labelu Tapes of Terror nejen na MC, ale i na LP (v kooperaci s Atomic Vision, což je firmička basáka RADIATION Vrany), německé vydavatelství Witches Brew se postaralo o CD formát.
Já mám k dispozici černou gramodesku (vyšla i transparentní zelená verze, 150 kusů), kterých je na světě 250. Edici bych označil jako ekonomicky udržitelnou. (úsměv) Vnější kapsa, jeden vložený list a deska v papírové kapse bez antistatické fólie, toť vše. Na druhou stranu přesně takhle vypadaly desky v době, kdy se žánr, kterému se slovenské kvarteto věnuje, tj. thrash/death metal, dral na svět. Na insertu jsou všechny potřebné údaje týkající se nahrávání, texty i fotka kapely, takže nic důležitého nechybí. Na titulní straně „straší“ nikoliv kolabující reaktor, ale kolabující chladicí věž, která se samozřejmě maluje snáze než reaktor. Autorem obrazu je Jan Obluda, který přidal i druhý, který je na zadní straně přebalu – a řemeslo odvedl kvalitně, navíc do zelena laděná malba působí jedovatě a předznamenává obsah nahrávky.
Osm songů, spravedlivě rozdělených na dvou stranách desky označených jako Atom a Bomb, odsýpá ve svižných tempech, kapela zvolní jen občas, ale v rozumných intervalech i místech. Vede ji k tomu i délka skladeb; žádná není kratší než čtyři minuty, dvě přesahují minut sedm, takže nejde pořád jen valit a valit.
RADIATION tudíž hned do dvou písniček na začátku, „Tales of the Ancient Ones“ a „Planetary Exodus“, zařadili vedle převládajícího melodiemi prolezlého svěžího thrashe i pomalejší party. Ten svěží thrash je pro posluchače vstřícný, kytary kouzlí jeden chytlavý part za druhým, jsou posazené pěkně do výšek a asi se dá zmínit i tradiční slovenská melodika. Proti té jdou vokály, Mrož používá nečistý řev, který působí vůči muzice kontrastním dojmem. V druhé jmenované se o zpestření stará i výrazná baskytara, která místy pěkně probublává, a taky se objevuje zatěžkaný úsek hozený skoro k doomu, prim ale hrají kytarové vyhrávky, kterých pánové dokáží do jedné písně vymyslet spoustu. „...Of Doomfire“ začíná ponurým doom/deathovým partem, který se překlápí do špinavého thrash metalu, jaký kdysi drhli např. SODOM, v „Taken by Void“ se rovněž sází na drsnější výrazové prostředky, opět se prolínají thrash a death a opět se písní proplétají kytarové hrátky. Místy bych si ale dovedl představit nějaký ten řez, resp. spíše výřez, tzn. zkrácení částí skladby, ve kterých se postupy opakují. Což je v daném ranku časté, bez ohledu na to, jestli je kapela ze Slovenska nebo z Jižní Ameriky.
První štych na side Bomb je s výjimkou introdukce řádně prohnilý, melodika ustupuje špíně, kytary mají řezavý zvuk a vokál mi přijde vytažený a výraznější; kromě sóla, jež song půlí, se hraje důrazněji a rytmicky jinak, je to takové nasekané. Bicí jsou obecně pestřejší než na prvním albu, kde často jely jednu lajnu, tentokrát se nad nimi více dumalo a pak i různorodě hrálo. I druhá „Beyond te Gates of Time“ je pěkná divočina, většinu času manévruje na pomezí thrash a death metalu a je to asi vůbec nejtvrdší zásek na albu. Ústřední motiv má drive i potenciál usadit se v hlavě, na koncertech se při téhle jízdě určitě rozpoutá pěkné peklo, i v klidu domova se neubráním pokyvování a podupávání do rytmu. Ani tady nechybí rozumné polevení v tempu a sázka na drtivý zabahněný doom/death, ani další kvílivé sólo, takže můžu použít slova o rozumném přístupu při komponování. A dodat, že dlouhé pasáže jsou zpěvů prosté – a když je zajímavá muzika, tak řev nechybí. Odlehčený rozjezd „Birth of the Shadowkind“ je taky v pohodě a skladba pak sice frčí, ale nevyznívá tak tvrdě a hutně jako předešlé dvě; řekl bych, že označení thrashcore je na místě. Titulní píseň je melodičtější, tak trochu návrat k začátku nahrávky, takže melodie, k nim takový ten thrashový kolotoč, ale taky trocha zběsilosti a nespoutanosti, na jejímž konci přichází výbuch a kolaps.
„Reactor Collapse“ je velmi dobré album, které potěší uši každého fanouška muziky, jež čerpá z odkazu veteránů, kteří stavěli základy thrash a death metalu v časech, kdy se na škatulky striktně nehledělo a syrová produkce byla normou. RADIATION nahrávali ve studiu Vomitor Sound a zvuk rozhodně není „vyblitej“, všechno je dobře slyšet, ale zároveň nezní synteticky, naopak tak akorát nečistě a oldschoolově.
RADIATION natočili plnokrevné album, jež evokuje časy, k nimž vzhlíží nejen členové kapely, ale i řada fanoušků, kteří si dávají dostaveníčko např. na Thrash Nightmare v Písku nebo na podobně zaměřených festivalech v Německu. Těm se bude „Reactor Collapse“ trefovat do vkusu na sto procent, ale zaujmout by mělo i ty, kteří si časy minulé a živelnou muziku rádi připomenou jen občas.
Seznam skladeb:
- Side Atom
- Tales of the Ancient Ones
- Planetary Exodus
- ...Of Doomfire
- Taken by Void
- Side Bomb
- Open the Gates
- Beyond te Gates of Time
- Birth of the Shadowkind
- Reactor Collapse
Čas: cca 46 min.
Sestava:
- Mrož – guitars, vocals
- Janči – drums
- Rišo – guitars
- Vrana – bass