
Opakuju to v poslední době často: chvála MetalGate! Díky tomuto vydavatelství vyšla v posledních letech řada knih, které mapovaly různé metalové žánry, nejdříve v tuzemsku (Knihy kovu), poté celosvětově (překlady historie black a death metalu & grindu). Nyní přichází na trh kniha zaměřená úžeji, na black metal v Americe. Skutečně masivní kniha, 540 stran. A hlavně – konečně se všichni dočkali pevné vazby, po které u předchozích titulů volali. Třeba to je počtem stran – taková nálož by v brožované edici nebyla možná, třeba by to i šlo – ale vydavatel se rozumně přiklonil k vázanému výtisku.
Mám dojem, že americké kapely se méně zabývaly satanismem a především se věnovaly temnotě, zoufalství a depresi. (Mike Hill, TOMBS).
USBM / Revoluce identity v americkém black metalu mapuje zrod a vývoj žánru prostřednictvím profilů řady kapel, chronologicky od začátku devadesátých let cca do roku 2020, kdy původně ve Spojených státech vyšla. Začátek… v roce 1990… black metal do zámoří dorazil s poměrně velkým zpožděním za Evropou, i u nás už v roce 1988 fungovalo několik blackově zaměřených kapel. V USA byli první VON, o kterých už psal v Dayal Patterson v knize Black metal – Evoluce kultu; tehdy mi přišel rozsah, který byl VON věnován, zbytečně velký, ale ono je to těžké, když v Americe asi nevznikla kapela, které by byla tak ikonická, jako tomu bylo v případě kapel ze starého kontinentu, které myslím jmenovat nemusím. Jaká je tedy největší americká blackmetalová kapela? Nejspíš na to bude mít jiný názor ten, který se k tamějším kapelám dostal ještě v devadesátkách, a jiný ten, který později. Ani já vlastně nemám jasno…
Co mi ale kniha připomněla, byly právě ty devadesátky, které mám spojené s našinci AVENGER, se kterými jsem tehdy metalově žil. Když jsem se pročetl ke kapelám JUDAS ISCARIOT nebo KRIEG, vzpomínky právě na AVENGER zase ožily. Předák JUDAS ISCARIOT, Akhenaten, totiž provozoval label, na kterém vyšel debut AVENGER „Shadows of the Damned“, což byla tehdy velká událost, AVENGER byli první českou skupinou, jejíž CD vyšlo u americké firmy. Akhenaten byl vůbec v první vlně docela akční, hrál i v dalších kapelách, např. KRIEG, kteří mají rovněž spojitost s AVENGER, v roce 2001 s nimi odjel evropské turné Honza Kapák coby hostující bubeník. Českých stop je v knize jen pár, nechybí zmínka o Obscene Extreme (na kterém zahráli IMPALED) a o Janu Švankmajerovi, z jehož filmu Lekce Faust použili AGALLOCH samply do skladby „Faustian Echoes“.
Při čtení obdobně zaměřených knih si pravidelně rozšiřuju obzory, protože samozřejmě neznám tvorbu všech kapel, o kterých se píše. V USBM mám mezery mnohem širší než v evropském černém kovu, na druhou stranu právě poslech řady alb mi potvrdil, že těch opravdu skvělých part za oceánem až tolik nepůsobilo. Je to samozřejmě věcí vkusu, ale na některých jménech asi shoda plus minus panuje: ABSU, WEAKLING, INQUISITION, NACHTMYSTIUM, WOLVES IN THE THRONE ROOM, LUDICRA.
To, že black metal přitahuje různá individua, jejichž osobní názory nebo chování se s dobrým vychováním nepotkávají, je známé. Takže podobně jako v Norsku, i v USA se několik kapel ušpinilo nacistickými nebo rasistickými žvásty, včetně těch větších, např. INQUISITION, PROFANATICA, GRAND BELIAL´S KEY nebo CORVUS CORAX. Na druhou stranu se americké party dost často pouštěly do experimentování, což bylo dáno tím, z jakých končin a z jakých hudebních kořenů jejich členové vycházeli – ať už to byl punk, hardcore, country nebo klasická hudba. Takže si pak nelámali hlavy s tím, co ještě do blacku patří a co už ne. Tohle všechno dokázal Daniel Lake velmi poutavě zpracovat i díky tomu, že prakticky všechny ústřední postavy hnutí se autorovi hezky rozpovídaly a hlavně se nebály vyjádřit i k těm nepopulárním záležitostem, které se snažily vysvětlit, když ne své názory obhájit. Taky se spousta muzikantů potýkala s drogovou závislostí a několik alb vznikalo právě pod vlivem návykových látek. Ale aby to nevyznělo, že kniha je hlavně o těch kontroverzích, to určitě ne, většina obsahu je o hudbě, její tvorbě, nahrávání, vydávání… Takže vedle muzikopisů cca čtyřiceti kapel jsou zařazeny i informace o několika zásadních vydavatelstvích.
I nějaké zajímavé střípky mě při čtení zaujaly, např. působení Dana Lilkera v HEMLOCK, nebo již zmíněná LUDICRA (hrající městský black metal), v níž působily dvě dívky a jednou z nich byla Christy Cather, se kterou jsme se osobně setkali loni v Linci, když tam hrála s THE KEENING, a působila moc mile. I takové hezké reminiscence může čtení přinést.
Co se týká grafické stránky, tak se dá mluvit o sázce na jistotu, vše je hezky srovnané, text je prokládán fotografiemi vesměs celkem solidní kvality, u každé fotky je popisek. Stránky mají i záhlaví (název kapitoly vlevo, název kapely vpravo) i zápatí (číslo stránky a „USBM“).
Překlad Michala Smolky je čtivý, nic nedrhne, vše má spád, pěkně odsýpá. Samozřejmě, při takovém množství textu, se nějaké chyby vloudily, párkrát vyložené zlochyby („kopírovaly jsme“, „reedice se nedali sehnat“), nějaké překlepy nebo chybějící písmena, a potom psaní metalových žánrů – někdy se „blackmetalové“ píše dohromady, jinde zvlášť („black metalové“), platí to i o dalších zmiňovaných stylech. Proti nedávné knize Choosing Death ale určitě pokrok, nesmysly a omyly vyplývající z chybného překladu nebo neznalosti reálií se v Revoluci identity v americkém black metalu nevyskytují.
Celkově musím práci autora, který podobně jako autor historie death metalu píše pro časopis Decibel (jinak pracuje jako středoškolský učitel matematiky, angličtiny a dramatického umění) a vydavatele ocenit; prvnímu se povedlo vyčerpávajícím způsobem zmapovat nesnadno uchopitelnou a poměrně roztříštěnou americkou blackovou scénu, druhému přinést ono dění ve vzdálené zemi i čtenářům, kteří neumí nebo nechtějí číst knihy v angličtině, případně si je nechtějí objednávat z ciziny. Cena vázaného výtisku v e-shopu MetalGate je 520 korun, cena originálu na webu Decibel činí 35 dolarů.
- 540 stran