
Na úvod by bylo dobré povědět si něco o vaší dosavadní historii, to znamená, kdy jste se dali dohromady, co vás přivedlo ke společné práci a jestli jste už předtím třeba někde hráli?
Márty: Začalo to vše na koncertě NUKLEÁRNÍCH HOVAD, kde jsem hostoval jako zpěvák. To se událo v roce 2016 a tam jsem se i poprvé setkal s naším kytaristou Jackobem. Pár dní po tomto koncertě jsme spolu navázali kontakt a řekli jsme si, že založíme vlastní kapelu. Oba jsme se shodli na jednom stylu, a to je thrash metal. Následně jsem do kapely přizval basáka Jožku, který již s námi nehraje a Jackob bubeníka Jendu. Od října 2016 jsme začali v této sestavě zkoušet. Co se týče našeho názvu, vlastně ani nevím, jak vzešel. Jediný, co si pamatuju, je, že část napadla tehdy Jendu a Jackob název dokončil. Logo navrhl tehdejší basák Jožka při degustaci piva. V lednu 2018 jsme začali poprvé koncertovat. Zájem o naši kapelu velmi vzrostl a opravdu z čista jasna se nám začaly navalovat koncerty ve velkém. Co se ještě týče naší historie, nedalo si nevšimnout, že basáci se u nás měnili jak ponožky. Po Jožkovi přišel Adam, ten přivedl kytaristu Ňufa. Ani ten u nás moc dlouho nepobyl a nyní hrajeme s basákem Mírou. A v takové sestavě hrajeme rok.
Jenda: A s Mírou budeme hrát až do důchodu.
Aktuální sestava:
- Zpěv: Martin Tomíček (Márty)
- Bubny: Jan Dvořák (Jenda)
- Kytara: Jakub Honc (Jackob)
- Kytara: Michal Bednář (Ňuf, Bradley)
- Basa: Miroslav Musílek
Sami se sice řadíte do kolonky (old school) thrash metal, ale ve vaší muzice jsou ke slyšení i prvky z dalších metalových žánrů, díky čemuž je materiál pestřejší. Chci se tedy zeptat, jakým způsobem u vás skladatelský proces probíhá a jestli třeba máte nějaké vzory nebo oblíbené kapely, jimiž se při tvorbě necháváte inspirovat?
Jenda: Většinu věcí dělá Kuba, pošle hotovou kytaru v „guitar pro“ a já si vymyslím bubny. Jinak já poslouchám hodně black a death metal. Takže vzory MARDUK, BELHEGOR, AMON AMRTH, DEATH a dost mĕ baví FLESHGOD APOCALYPSE. Z českých kapel LEGION, MALLEPHYR, STÍNY PLAMENŮ a kluci z DYSANGELIA hrajou dobrej masakr.
Jackob: Jak píše Jenda, vymyslí se nejdříve nástroje s textem a na zkoušce se to všechno pak piluje k dokonalosti. Pravda, že se nám ve skladbách míchá více žánrů, což je důsledek, že každý máme rádi něco jiného, a tak se snažím při skládání trošku experimentovat i s jinými žánry, avšak nejvíce jsou znát thrashové riffy díky mému poslechovému žánru, kterým se nechávám i inspirovat (SLAYER, KREATOR, DESTRUCTION, LAHAR a spousty dalších).
Část domácích skupin sází v textech na angličtinu, ale váš případ to není, protože vy jste upřednostnili svůj rodný jazyk, což já osobně vítám. Nutno dodat, že v něm zpracováváte hodně drsná, zároveň však i zajímavá témata.
Márty: Hlavním důvodem je, že já a angličtina nejsme kamarádi, a další věcí je, že by mě ani nebavilo zpívat v jiném jazyce. Čeština je můj rodný jazyk, a tím chci i zpívat. Co se týče autorství textů, tak ve většině je autorem Jackob a sem tam se objeví i můj text. A proč taková témata? Ono to nějak samo vyplynulo, a zjistili jsme, že nás taková témata baví a i zajímají. Sadistické texty se staly hlavní dominantou naší kapely. Díky nim jsme originální a každý nás pozná a navíc to padlo jak prdel na hrnec. (smích)
Jenda: Anglicky umí z kapely perfektně jen Ňufík, ale bohužel jen písemnou formou.
Dva roky před debutem jste ještě ve čtyřčlenném obsazení pro fanoušky připravili CD/EP „Brána smrti“, což tuším byla po cca šesti letech fungování vaše úplně první nahrávka. Můžete ji čtenářům, kteří ji třeba neznají, obsahově aspoň trochu přiblížit?
Jackob: Pravdou je, že úplně první nahrávka byla ještě asi dva roky zpátky v podobě dema, kde jsme nahráli dva songy. Bohužel ale kvalita nahrávek nebyla nic moc, a tak jsme tyto songy přehráli k aktuálnímu albu „Svátost Bolesti“. Co se týče obsahu prvního EP „Brána smrti“, tak jak jinak než „sadistický“, takže nechyběly popravy, znásilňování a jiné nechutnosti. (smích)
Vaši aktuální a plnohodnotnou debutovou placku „Svátost bolesti“ jste točili ve studiu SMR Records v Mnichově Hradišti. Jaké jsou vaše dojmy z nahrávání a z celkového výsledného zvuku CD?
Márty: Já jsem si nahrávání opravdu užil ve velkém. Pro mě to znamenalo popíjení piva, čekání až půjdu na řadu a také zabíjení času procházkami po okolí. (smích) Ale musím říct, byli jsme v rukou odborníka. Spolupráce s Václavem Jurou byla skvělá. Z CD mám opravdu radost, povedlo se a myslím, že naším fanouškům jsme nabídli doslova masakr do uší.
Jackob: Jak říká Márty, bylo to se vším všudy a nahrávání jsme si všichni užili do sytosti. Se zvukem jsem víc než spokojen. Pokud porovnáte nynější nahrávky s těmi předchozími, tak v tom je neskutečný rozdíl a Václav (SMR Records) si s tím opravdu vyhrál.
Vydavatelem alba je, stejně jako v případě EP, firma Maximed Records, která už funguje pěknou řádku let a má na svém kontě řadu zajímavých nahrávek. Jakým způsobem došlo k navázání této spolupráce a jak konkrétně probíhá?
Márty: No, přímo s majitelem se známe už několik let. U něj doma jsem vypil dost slivovice a poslechl mnoho dobré muziky. Tenkrát jsem ho pozval na náš první koncert, kde jsme se mu zalíbili a hned v začátcích nám dost pomáhal. Dohodil nám pár dobrých koncertů a nakonec se ujal i vydávání našich alb.
Jak jsem napsal v recenzi, tak přebal cédéčka je velmi strohý, což mi, zvláště u oficiálního debutu, přijde fakt škoda. Přikládáte téhle věci vůbec nějakou významnou váhu, nebo jsou pro vás při šíření vaší tvorby důležitější jiné věci?
Jackob: Pravdou je, že přebal jsme tolik neřešili, pouze přední stranu, o kterou se postaral místní tatér, jako tomu bylo i u předchozího alba. Zbytek přebalu je náš výmysl a nějak jsem ho načmáral ve Photoshopu. (smích)
Titulní náměty obalů jsou si provedením i vybraným námětem (smrt) velmi blízké a k muzice i dobře pasují. Zeptám se tedy s kým po stránce grafiky spolupracujete a zda se jedná o dílo přímo na vaše přání.
Márty: Návrhy kreseb na alba nám dělá můj tatér Zdeněk Kadlec. Vždy jsou tvořeny na míru našich přání. Grafiku u prvního CD nám dělal basák z kapely BAJONET a u nynějšího kytarista Jackob.
Když už jsme se tak nějak dostal k tématu prezentace skupiny potencionálním fandům, tak ve vašem případě je funkční ta prostřednictvím Facebooku, ale na Bandzone už je to cca dva roky mrtvé a YouTube kanál by mohl být rovněž bohatší.
Márty: Já si myslím, že není úplně potřeba vše dávat na internet, nejlepší je stejně živák. A ještě bych dodal, že máme i Instagram.
Jackob: Největší váhu pro nás má zmiňovaný Facebook, kde máme také nejvíce sledujících. Co se týče Bandzonu, tak ten si myslím, že pro fanoušky a posluchače je už dost mrtvý.
Při komunikaci s naší redakcí mě mimo jiné zaujala zmínka, že za sebou máte haldu koncertů. Můžete zmínit nějaké konkrétnější číslo, kolik vystoupení a na jakých akcích, jste už odehráli?
Jackob: Přesné číslo nevím, ale každým rokem to bývá kolem patnácti až dvaceti koncertů (když tedy nepočítám tu hrůznou pandemii, tam jich bylo o poznání méně). Zahráli jsme, dá se říct, snad po celé ČR, nejčastěji však u nás v Královéhradeckým kraji. Jezdíme hrát spíše kluby, ale nějaké festivaly a venkovní akce máme také za sebou. Nejčastějším místem, kde jsme hráli, byl legendární, nyní už satanžel zavřený, klub „Farářova sluj“ v Mladé Boleslavi. Často také pořádáme v našem rodišti svojí akci nazvanou Sadistic night a open air Sadistic fest.
Když jsme u live akcí, zaregistroval jsem, že jste v domovském Jičíně začali pořádat i vlastní festival, který ovšem, jak jsem vyrozuměl, ve městě nemá zrovna na růžích ustláno. (úsměv)
Ano, je to tak, budeme zde pořádat třetím rokem již zmiňovaný Sadistic fest. Předchozí ročníky byly komornější a hrály zde spíš kapely z okolí, až na nějaké výjimky. Největšími taháky byli například EXORCIZPHOBIA, SACRASTIC, BAJONET, NUKLEÁRNÍ HOVADA atd. Nucené změny místa… Bohužel naše milované město má s námi problém (sami nevíme jaký) a snaží se nám neustále házet klacky pod nohy. U prvního ročníku nám zakázali pořádání den před akcí, to si nedovedete představit, jaké to byly nervy, u druhého nám to zatrhli už pár měsíců předem (haha). Naštěstí tu ale máme nadšence pro tuto muziku a ti nám dovolili pořádat akce na jejich soukromém pozemku v té samé vesnici, takže město s tím už nic nezmohlo. (smích) Třetí ročník přesouváme na legendární celokrytý parket do Třtěnic u Jičína a s pomocí klubu Nároďák Jaroměř zde chceme udělat něco „většího“, kam se všichni příznivci této muziky budou rádi vracet. Potvrzené kapely jsou HEJTMAN, FLESHLESS, V.A.R., DYSANGELIUM, SADISTIC HANNIBAL, KOUDELNÍKŮV SYN, EPIDEMY, DESTROY!, WIETRATOR a DESTROYER, viz zde událost k akci.
Další otázku mám směrem k vašemu regionu. Jak funguje metalová, potažmo i rocková scéna ve vašem městě a jeho okolí? Jsou tam podle vás dostatečné možnosti k veřejné produkci a třeba k nahrávání skladeb?
Márty: No na to je jednoznačná odpověď. NE!!!! Co se týče obecně big beatových koncertů a obzvláště metalu. je to tady mrtvé a Jičín ani nepodporuje akce tohoto typu. Kluby, kde by se dalo koncertovat, prostě nejsou, a tak se snažíme hrát po hospodách. Nahrávací studio zde také nenajdete, maximálně nadšence, co má aparát doma.
Jenda: Souhlasím s Mártym, Jičín město pohádek, za chvíli se nebude hrát nikde.
Na závěr se ještě zeptám, jaké jsou vaše plány a cíle pro rok 2025 a zároveň teď máte možnost uvést cokoliv, co byste ještě měli zájem čtenářům sdělit, jelikož jsme to dosud třeba nezmínili.
Jackob: Tak po menší pauze máme od března v plánu nějaké koncerty na jarní „tour“. Nejdůležitější však pro nás je letos již zmiňovaný Sadistic fest. V plánu je také nějaký „sadistický“ klip k nové desce, ale uvidíme, jak to bude vše časově. Čtenářům bych chtěl sdělit, ať podporují undergroundové kapely, chodí na jejich akce a do klubů, dokud máme ještě kde hrát. PS.: SATAN S VÁMA!
A já už jenom poděkuju všem třem klukům za pokec.
Na úvodní fotografii stojí zleva Ňuf, Míra, Márty, Jenda a Jackob.
RECENZE