
Do roku 1989 to u nás neměli pankáči lehké, jak kapely, tak fanoušci se potýkali se spoustou represí, šikany atd., to myslím každý dobře ví, buď si to pamatuje, protože to zažil, nebo to zažil, ale už si to kvůli pokročilému věku nepamatuje (úsměv), nebo to zažít nemohl, ale četl o tom kde se dalo. Pramenů, kde chytat informace, je dnes dost, já preferuju knihu Kytary a řev, spousta různých vzpomínkových článků vyšla ve fanzinech, na přílohách reedičních vydáních demáčů a samozřejmě lze čerpat i z internetu. Takže to tady nebudu opakovat a skočím rovnou do roku 1990, kdy se najednou mohlo všechno (poslední odbočka před rok 1990 – už v druhé polovině 80. let začal komunistickému režimu docházet dech a řada HC a punkových kapel si mohla zahrát i oficiálně). A tak začaly vycházet i desky s punkovou a HC muzikou, nejdřív různé výběry, které jsme si s kamarády většinou nahrávali na kazety, protože na nákup všech desek, které bychom chtěli, jsme prostě neměli peníze. Během roku 1990 se mi do rukou dostaly čtyři výběry různé úrovně: „Akce Punk“, „Punk's Not Dead“, „Rebelie - Punk ´n´ Oi!“ a „Epidemie“. Byť jsem kompilace roky neslyšel, dodnes znám všechny skladby nazpaměť – a už tenkrát se mi nejvíc líbila „Epidemie“. Byla totiž neostřejší, měla nejlepší zvuk i obal.
Od vydání brzy uteče pětatřicet let, ale když desku dnes poslouchám, přijde mi, že ta muzika vůbec nezestárla, že má i dnes co říci, ba co víc, ona je mnohdy na takové úrovni, že na ni dnešní kapely nedosahují. Jasně, je v tom nějaká ta nostalgie, obliba kapel, jež se zúčastnily, nebo vzpomínky na dobové koncerty, na kterých jsem viděl TELEX, AKUTNÍ OTRAVU nebo ZELENÉ KANIBALY, ale že „Epidemie“ zachytila tehdejší hardcore punkový kvas věrohodně, je nesporné. Pomohl tomu i slušný zvuk ze studia C (Citron), kde v průběhu května a června 1990 kapely své songy nahrály a kde jim pomáhal producent Miloš „Dodo“ Doležal. Samozřejmě když to dnes poslouchám (po remasteringu, který rovněž obstaral Dodo), říkám si, že z toho šlo vytřískat víc, že některé kapely mají zvuk lepší a jiné horší, ale pořád to zní o poznání lépe než třeba „Rebelie“, která vyšla o nějaký ten pátek dříve.
Sakra, zatím jsem nenapsal, že poslouchám reedici, kterou těsně před koncem roku 2024 vydal PHR Records. A že kromě poslechu hltám slova Romana PHR, který velmi pěkně popsal dobu vzniku alba a uvedl spoustu souvislostí, jež osvěží paměť starším a doplní vzdělání mladším ročníkům. Na čtyřech stranách nechybí ani odstavce ke všem kapelám s uvedením zásadních dat, personálií nebo zajímavostí. Vnější obal je věrnou interpretací originálu, který tenkrát namaloval Tomáš „Pampáš“ Souček, který se předtím motal hlavně kolem skupiny P.S. Obal dodnes ikonický, že všech čtyř zmíněných výběrů nejlepší, což při pohledu na ty ostatní není až tak těžké, protože jsou celkem děsné… takže jinak, ten obal by byl skvělý i dnes. Deska i v normal edici je barevná, transparentní dle vydavatele žlutá, mně přijde žlutooranžová. A zase musím přístup PHR Rcs. vyzdvihnout, přesně takhle si představuju reedici pravěkého materiálu.
A teď už konečně k muzice. Celkem osm kapel zvěčnilo své písně a mám pocit, že mnohdy to jsou nejlepší záznamy, co po nich zbyly. Ono je to i tím, že některé záhy skončily, aniž by vydaly nějaký další oficiální počin, další otočily kormidlem a vydaly se do jiných hudebních sfér. Ale v roce 1990 jim to ještě hrálo a místo na sampleru si obhájí.
Začíná TELEX, to nejlepší na začátek. Možná je to i tím, že TELEX považuju za vůbec nejlepší kapelu, co se u nás v daném ranku před revolucí objevila, že mám její songy hluboko zaryté pod kůží, což je i tím, že je ze Strakonic, kde jsem se narodil a nedaleko vyrůstal. Už jsem to psal nejednou, TELEX forever. (úsměv) Všechny tři songy jsou parádní vypalovačky, dva pocházejí z demáče „Řeznickej krám“ a třetí věc se pak objevila na best of albu „Punk Radio“.
KRITICKÁ SITUACE. Pro mnohé nejzásadnější žánrová kapela, podobně jako TELEX dodnes uctívaná, epigonů zástupy. Zvukově ale o něco horší než TELEX, hlavně první „Eliáš Kozák“ zní divně. Hudebně samozřejmě parádní melodická jízda, všechny tři kusy mají navíc zamyšlení hodné texty, nejen protiválečné.
Podruhé Strakonice, ZELENÍ KANIBALOVÉ, do třetice svižná i melodická hardcore rotyka. Řekl bych, že tři za sebou jdoucí kapely spojuje podobné hudební cítění, druhou a třetí potom i podobné náměty textů, válka, společenské nešvary. Téhle kapely byla škoda, rozpadla se v roce 1991.
PLEXIS stihli několik hudebních přerodů, od klasického punku se posunuli nejen tvrdším směrem, ale i k street rocku, podle toho, kdo zrovna v kapele byl, co se pilo a co se bralo… Příkladem jisté rozpolcenosti je hned „Hospoda ,U Zpěvců‘“, která nejdřív drží punkové tempo, aby se později „zvrhla“ do HC běsu. Další dvě věci jsou o poznání slabší.
SVOBODNÝ SLOVO a další zamačkávání slz. Takhle drsně na sampleru a možná ani v republice tehdy hardcore nehrál nikdo další. Škoda, že je tu jen jedna písnička, ale ta stojí za to. „Nádory, záchvaty, epilepsie, málokdo se v Sokolově padesátky dožije...“ Konstatování faktu, přednášeno dvěma hlasy, hrubým, resp. frenetickým řevem, do toho duní střídavě pomalá a ultrarychlá hrubozrnná muzika. Kult.
Druhá (pražská) strana je výrazně melodičtější, punkovější, což dokládá hned trio skladeb S.P.S. Jsou to samozřejmě megahity, které kapela nejspíš hraje na koncertech dodnes, objevily se posléze i na řadových albech. Pražáci působili už tenkrát sehraně, se stavbou skladeb si hráli víc než party z první strany, ostatně i stopáže jsou o poznání delší, tudíž muzika pestřejší.
AKUTNÍ OTRAVA jede svižný melodiemi natřískaný hardcore s výrazným výše položeným zpěvem. Taky se mi na „Epidemii“ vždycky líbila, byť takové popularity jako TELEX nebo KRITICKÁ SITUACE nedosáhla – a taky brzy skončila. Ale stála za zajímavým fenoménem doby, adorací TV hlasatele Miloše Frýby, svou hudbu označovala frýbcore a nejmenované kapely se pak na této vlně taky svezly.
WANASTOVI VJECY, to je pro některé pankáče asi tvrdší oříšek, hlavně kvůli podivnému způsobu jejich vzniku. Zatímco ostatní kapely se vylíhly v undergroundu, WV byli složeni uměle, aby hudbou doprovodili dokument Aby si lidi všimli https://www.ceskatelevize.cz/porady/11078717140-aby-si-lidi-vsimli/ o mladých, kteří kromě punkové muziky konzumovali drogy a potáceli se mezi životem v kanálech a kriminálech. Hudebně 2x melodický punk rock a jednou celkem temnota, rozhodně to nezní špatně, navíc v onom filmu zazněly jen střípky a např. část textu „rudá svině, co zas máš“ se v něm neobjevila, i když je otázka, zda to v tom 88. takhle nahráli pro film, nebo až potom pro „Epidemii“. Všechny tři věci VJECÝ se pak dostaly na debut (bez „rudých sviní“ v textu) a další existence kapely už je z jiného světa.
To bychom měli, palec nahoru za tohle vydání, díky kterému si desky chtiví jedinci nemusí kupovat bazarové ohoblované původní vydání, ale mohou si pořídit novotou vonící desku s parádní přílohou.
Top 3: TELEX, KRITICKÁ SITUACE, SVOBODNÝ SLOVO
Reedice – nebodováno.
Seznam skladeb:
- Strana A
- TELEX - Skateboardová Růžena
- TELEX - Zabijáci
- TELEX - Lidi, děti, ...
- KRITICKÁ SITUACE - Eliáš Kozák
- KRITICKÁ SITUACE - Šváb
- KRITICKÁ SITUACE - Chlapci a chlapi
- ZELENÍ KANIBALOVÉ - Mrtvej voják
- ZELENÍ KANIBALOVÉ - Válka
- ZELENÍ KANIBALOVÉ - Začátek konce
- PLEXIS - Hospoda „U Zpěvců“
- PLEXIS - Punk story
- PLEXIS - Mrož
- SVOBODNÝ SLOVO - Naše město
- Strana B
- S.P.S. - Ruská
- S.P.S. - Svoboda
- S.P.S. - Máma
- AKUTNÍ OTRAVA - Formanka
- AKUTNÍ OTRAVA - Chci prachy!
- AKUTNÍ OTRAVA - Odběr krve
- WANASTOVI VJECY - Tak mi to teda nandej
- WANASTOVI VJECY - Vona je hotová
- WANASTOVI VJECY - Oni
Čas: cca 50 min.