Pomalu se blíží okamžik, kdy uplyne 20 let od založení skupiny CORROSIVE ELEMENTS. Ta se dala dohromady v roce 2005, z původní sestavy jsou v ní dosud ostřílený bubeník Rachid (hrál v cca deseti dalších kapelách) a kytarista Yves, dlouho se drží i druhý kytarista Tarik. Dlouhověkost je pěkná věc, na druhou stranu příliš aktivní, co se nahrávek týká, Francouzi nejsou, letos se dopracovali teprve k druhému dlouhohrajícímu albu, dále mají na kontě EP a živák. Produktivita tedy nic moc, věhlas myslím lokální, i když kdo ví, možná to, že jsem o CORROSIVE ELEMENTS nikdy neslyšel, neznamená, že by nebyli známí jinde.
Sami CORROSIVE ELEMENTS uvádí, že hrají starý dobrý death metal s agresí thrash metalu a syrovým rock´n´rollem. Dá se to podepsat, toho rock´n´rollu je sice pomálu, ale sem tam se rytmika trochu uvolní a sklouzne k jednodušší muzice. Převládají ale oba v nadhlavníku uvedené žánry, tj. death a thrash metal. Francouzský kvintet se mezi nimi pohybuje nenásilně; nikoliv, že by jeden song byl thrashový a druhý deathový atd., ale oba styly se skladbami proplétají.
Platí to hned na první song, Brice Moreau řve deathmetalovým hlubokým hlasem, muzika se přelévá od zahuštěné k jednodušší, během dvou minut dojde na death, thrash i ten rock´n´roll. A taky si ujasním, že instrumentálně i vokálně to bude zvládnuté a zvukově rovněž, a zaměřím se na kompoziční schopnosti, tzn., jestli pánové dokážou zaujmout celou hrací délku. Ta je rozumná, lehce přes čtyřicet minut, stopáž písní taky, trvají kolem čtyř minut, což je tak akorát.
Jako první mi v paměti utkvěla „So long sucker“, jež se nachází na stopě č. 3. Není sice tak variabilní jako dvě předchozí, možná i proto se rychle dostane do hlavy, ale zároveň má slušný odpich a disponuje chytlavými sóly. Na druhou stranu s rostoucím počtem poslechů z hledáčku mizí, asi právě kvůli té jednodušší struktuře. Opakem je titulní píseň, která začíná špinavou deathmetalovou pasáží, místy ryze chorobnou, místy podle vzorců, jež psali ENTOMBED, ale postupně se přelévá do dalších poloh, tu se objeví progresivně laděné sólo, tu psychopatický vokalistův výlev, pak zase zpět na zem do hřmotných sfér. Různé hrátky se objevují na celém albu, je evidentní, že se muzikanti snaží neustále přicházet s nějakými zvraty, aby se posluchač neošíval nudou, na druhou stranu je to někdy asi rozevláté moc, takže fanoušci sevřenější podoby žánru asi nebudou schopni se na vlny francouzské pětice pokaždé naladit. Mně se ty kroky stranou líbí, nevadí mi ani takřka punkové halekání v „Among the casualties“, ale na druhou stranu není kapela výjimečná natolik, abych si ji uložil do paměti a sledoval její další kroky. Když mi cestu zkříží, nebudu se zlobit, když ne, nebudu truchlit.
Album „Cut The Serpent's Head“ vyšlo v kooperaci Crypt of Dr. Gore, což je ryze UG firmička a primárně asi fanzin, a GreyveStorm Productions, přičemž CD CORROSIVE ELEMENTS je první počin s logem GSP, takže buď je tento label nějak spojený s kapelou, nebo prostě začíná. Provedení alba ale na začátečnickou práci rozhodně nevypadá, šestistránkový digipack a osmistránkový vložený booklet vypadají velmi dobře, grafika je precizní. Na titulní straně je obraz, který namalovala Anaïs Chareyre-Mejan (dříve hrála na bicí, bodhrán a zpívala v CELTACHOR, nyní působí v DOMHAIN a IRONBORNE) a její práce je profi, i další strany jsou vizuálně pěkné, informačně pak stoprocentní (texty, kredity, fotky, příjemné barvy).
Nahrávání probíhalo ve dvou studiích, v dalším mix a ve čtvrtém mastering, takže kapela nic nebrala na lehkou váhu a dala si záležet, aby její dílo mělo kvalitní zvuk – a povedlo se, hlavně bicí mi dělají radost, zní hutně, plně, ale dobře zní všechny nástroje. Bicí se nahrávaly v MJC Limours, vše ostatní v Krust Church, mix Heldscalla Studio, mastering Drudenhaus Studio, ani jedno místo mi nic neříká, ale práce byla odvedena kvalitně.
Přesné hodnocení: 6,5/10
Seznam skladeb:
- Conquering the divine
- Ignorance is no longer bliss
- So long sucker
- The Unseen
- An American hero
- Cut the serpent's head
- Enter the final state
- The right to remain poor
- Among the casualties
- Fascistalism
Čas: 42:40
Sestava:
- Brice Moreau – vocals
- Tarik Usciati – guitar, backing vocals
- Thomas Humbert – bass, – guitar, backing
- Yves Pene – guitar, backing vocals
- Rachid Trabelsi – drums, backing vocals