Nejbližší koncerty
  • 11. 09. 2024Brazilští blackmetaloví okultisti VAZIO nedávno vydali al...
  • 12. 09. 2024MACOCHA Hardcore / Metal Metalová kapela z Blanska je...
  • 13. 09. 2024Contrastic / Mallephyr / Origin of Infinity / Morthymer
  • 14. 09. 2024Tradiční setkání fanoušků Metalfan's Kout na Šumavě a to ...
  • 14. 09. 2024Po akustické desce JINÁ se moravští ethno-doom metalisté ...
  • 16. 09. 2024Sibiřského temné folkové duo NYTT LAND dorazí do Ostravy ...
  • 20. 09. 2024V září 2024 se vrací STOP AND GO! Festival s explozivní s...
  • 20. 09. 2024Ničiteľ? Zřejmě nějaký diktát z EU. Odkud že jsou? Aha, b...
FORGOTTEN SILENCE - Vemork Konstrukt

Rozhovor s rakouskou kapelou, která označuje svou hudbu jako hlubinný metal a na podzim zahraje 2x v ČR.

GUYOĐ z rakouského Grazu jsou inspirování temnými oceánskými hlubinami. Za poměrně krátkou dobu se se svým pojetím extrémního metalu vyšvihli do line-upů předních evropských festivalů, koncertují po Evropě., nevyhýbají se ani České republice. V pátek 13. září dorazí do Prahy zahrát s německými ZEIT, MOOR a místní partou MOORAH, v říjnu do Brna. Vyzpovídal jsem členy kapely a zeptal, se kam svou hudbou míří a kde se vzal jejich zajímavý zvuk.

Čím teď žijete, co připravuje GUYOĐ?

Především nám dovolte poděkovat za možnost tohoto rozhovoru! Během čtyř let existence kapely jsme byli vždycky rádi, když lidé projevili zájem o to, co tvoříme. Takže díky, že nám pomáháte zaplavit scénu...
Zpět k tvé otázce, máme za sebou poměrně intenzivní rok, kdy jsme nahrávali a produkovali naše debutové album „Heart of Thy Abyss“, spolu s videoklipy, a pak samozřejmě hráli naživo, jak jen to šlo. Nedávno jsme si dali malou tříměsíční pauzu od pódií, abychom se mohli soustředit na psaní a aranžování nových skladeb pro naše nadcházející album, které můžete očekávat v roce 2025. Letos na podzim nás ale čeká ještě několik živých vystoupení v různých městech Rakouska, Česka, Slovenska, Německa a Švýcarska, na která se také moc těšíme.

Vaše hudba je dosti mezižánrová – jsou v ní slyšet prvky death metalu, black metalu, atmosférických post-žánrů... Jak vnímáte svou tvorbu a máte problém s tím, že se vás fanoušci snaží nějak zařadit?

Zařazování nás nikdy nebyl zásadní problém, pokud to tak vnímáme. Někdy se zdá, že někteří lidé jsou trochu zahlceni samotným materiálem, který asi není nic, co by se dalo nazvat easy-listening materiálem. Ale máme pocit, že lidé, kteří si najdou čas a ponoří se do našich písní více do hloubky, vysoce oceňují to, co děláme. Ale pokud jde o směs žánrů, které hrajeme, nikdy jsme se nesetkali s problémy, které s tím lidé měli. Vnímáme to podobně jako ty, určitě je v našem přístupu k death a black metalu atmosférický nádech, ale určitě bychom jako další značku uvedli i doom metal.

Zvuk GUYOĐ považuji za vyvážený poměr klasické dřevnosti a moderního zvuku. Jak jste k němu dospěli?

Jsme rádi, že se k tomuto tvrzení hlásíš. I když jsme se záměrně nesnažili kombinovat moderní a tradiční zvukové prvky, určitě je to to, co my osobně v našem hudebním vkusu ctíme. V podstatě jsme se jen snažili, aby to bylo hodně syrové a bručivé, přičemž naše písně určitě vyžadují určitou čistotu zvuku, aby všechny prvky vynikly pro maximální efekt. Také to, že máme v kapele dva zvukaře, určitě pomáhá vytvořit něco, co slouží hudbě.

Jak jste se rozhodli pro název kapely?

Už v roce 2020, kdy se kapela dala dohromady, bylo hudební směřování celkem jasné, protože většina materiálu už byla v té době napsaná. Potřebovali jsme tedy nějaký název, který by se k tomu hodil, a náš bývalý zpěvák narazil na výraz „guyot“, odkazující na vyhaslou podmořskou sopku, kterou příliv a odliv srovnal s mořskou horou. Měli jsme pocit, že něco tak mohutného, hluboko pod hladinou vln, prostě dokonale odpovídá našemu stylu. Pak jsme jen změnili písmeno T na Ð, aby název vynikl i typograficky.

Zajímáte se o podmořskou temnotu a obecně o hlubokomořskou tematiku? Co vás na těchto tématech fascinuje?

Heheh, všechno! Vezměte si jenom fakt, že dvě třetiny naší planety pokrývá voda, a přitom o některých místech na Měsíci nebo na Marsu víme víc než o tom, co se nachází tam dole. Takže tajemství oceánů je něco, co nás opravdu přitahuje. Zároveň může být moře krásné, ale stejně tak ničivé. Je to obrovská přírodní síla, kterou lidstvo nemůže ovládat a musí se jí podřídit. Je to prostě dokonalý tematický rámec, který můžeme zkoumat v naší hudbě i textech. Přesto rámec, který není příliš omezující. Často se necháváme inspirovat právě obrazy souvisejícími s oceánem, které nám v mysli nakonec vyvolají nápady na písně.

Zpěvák obratně střídá polohy od šepotu po různé řevy a vrčení... působivé. Zkoumají vaši fanoušci, o čem zpíváte?

Někteří určitě ano. Záměrně jsme se rozhodli neotisknout v bookletu texty našich písní a nechat je lidem otevřené, aby je zkoumali sami. Nicméně každý, kdo nás zatím požádal o naše texty, je dostal. Takže pokud to lidé opravdu chtějí vědět, jsme otevření se podělit.

Myslíte si, že si dnes extrémní metalová kapela může nějakým způsobem vybudovat kultovní status?

Těžká otázka. Ale jediné, co můžeš udělat, je sledovat, kam tě jako kapelu tvoje hudba a tvoje živá aktivita zavede. Takže co se nás týče, určitě ze sebe vydáváme to nejlepší a zároveň se staráme o životní okolnosti každého člena kapely. Koneckonců, bez zdravých a rozumných lidí za hudbou – není hudby. Ale zpět k tvé aktuální otázce, vezmi si třeba BEHEMOTH a to, co za poslední roky a desetiletí udělali, aby si zasloužili svůj status – to je jen jeden příklad. Takže pokud míříš vysoko, určitě to jde a existuje několik příkladů extrémních metalových kapel, které jsou na vzestupu. Budoucnost ukáže, jak to nakonec dopadne s každou z nich, ale asi nejdůležitější je, aby scéna byla zdravá a prosperující. A opravdu se zdá, že metalová scéna se drží a stojí pevně uprostřed všech trendů a módních výstřelků.

Jak je na tom momentálně metalová scéna v Rakousku, konkrétně ve Štýrském Hradci, odkud pocházíš?

Řekli bychom, že opravdu dobře. Existuje mnoho rakouských kapel, které se dokázaly prosadit na mezinárodní scéně, vezměte si jako příklad BELPHEGOR, HARAKIRI FOR THE SKY nebo ELLENDE. A pod povrchem je v současnosti obrovské množství skvělých kapel v undergroundu, také ve Štýrském Hradci. Za všechny jmenujme třeba naše přátele z NEKRODEUS, THOSAR nebo LEHM. Máme pocit, že scéna v posledních letech opravdu vzkvétá, je tu velké množství koncertů, a dokonce i hudební vydavatelství pro metalové kapely, jako je Grazil Records nebo Kvlt und Kaos. Doufejme, že to tak bude pokračovat i nadále.

13. září budete hrát v Praze, jak vnímáte české publikum a na co se může těšit?

V Praze jsme zatím hráli dvakrát a skvěle jsme si to užili. Obě vystoupení byla sice malá, ale s velmi oddaným publikem, což je koneckonců to nejdůležitější. Jsme nesmírně rádi, že se můžeme vrátit. Mimochodem, v České republice nás čeká ještě jeden koncert, a to 28. října v brněnské Melodce. V obou případech se lidé mohou spolehnout, že je čekají intenzivní rituální obřady. Snažíme se také co nejvíce obměňovat setlisty, takže každou námi napsanou píseň jsme také opakovaně hráli naživo. Nechte se překvapit, co zahrajeme v Praze a pak v Brně. Určitě to nebude stejné.

https://www.guyod.net/
Bandcamp
Instagram
Facebook
YouTube


Zveřejněno: 25. 08. 2024
Přečteno:
162 x
Autor: Luca Morbidelli | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář