CÉMURŠÁMUR

CD 2020, Slovak Metal Army / death metal / Česko

Jihomoravští SCABBARD se po více než dvaceti letech hlásí s novinkovým albem! Pro někoho jistě  dobrá zpráva, jinému zůstává tep na normálních hodnotách…

Pojďme hezky popořádku a nahlédněme nejprve do historie kapely. Jako rok, kdy vše vypuklo, je uveden letopočet 1992. Po třech demáčích a dvou splitkách vyvrhli SCABARD na svět plnohodnotné album „Beginning Of Extinction“ (1996). Jistě není bez zajímavosti, že první nosič vydali Deathvastation Productions, firma věhlasného manažera skupiny KRABATHOR Pedra Hejtmánka, v kooperaci s Morbid Records. Následníku debutu patřil rok 1999 a krom kvalitního materiálu jej zdobí zpěv Bruna Kovaříka. SCABBARD se nebáli experimentovat a výsledný sound je hojně kořeněn na tu dobu ne úplně obvyklým nástrojem, klávesami. Chlubit se mohli vystoupeními s VADER, DESTRUCTION nebo tuzemskými KRABATHOR. Kapela však pohyb, ovládající plynový pedál, směrem ku podlaze nedokončila. Do nového tisíciletí káru SCABBARD odstavila, zaplachtovala, zamkla garáž a klíče uschovala do šuplíku s označením „nepotřebné“.

Dlouhých šestnáct sedmnáct let na káru sedal prach a tvořily se na ní pavučiny, než basáka a vokalistu Alexe Varmužu ovládly touhy znovu toho veterána zprovoznit a trochu se projet. Naložil bubeníka Dana Slezáka (v devadesátkách obsluhoval černobílé klapky), kytaristu Tomáše Krále a v podobě tria vyrazili SCABBARD znovu na cesty…

A s jakou na nás po letech vyrukovali? Nebudeme to dlouze protahovat a zakousneme se rovnou do plodu vzrostlé jabloně, který v mých ústech chutná poněkud kysele. Produkce moravských zástupců smrťákovy družiny velí čelem vzad a vrací nás do hluboké minulosti hned v několika rovinách. V té hudební se dotýkáme úplných začátků žánru v naší malé zemičce. Nemám v zásadě nic proti starým školám a jejich zamrzání v čase, musím z toho ale cítit svojské uchopení a touhu po vlastním výrazu. Tady na mne útočí duch prastarých KRABATHOR až moc okatě. Ještě větším problémem jsou pro mé vnímání texty. SCABBARD nenavázali na první dvě alba a na novince se rozhodli promlouvat rodným jazykem. Jestliže se muzika nese ve znamení žánrových klišé, tak v lyrické části jsou to super klišé. Pro představu stačí pohled na názvy skladeb. Píseň „Depka“ je vyložený hazard s dobrým jménem kapely. 

Pokud mám jedním slovem vyjádřit pocity, jež ve mně nahrávka vyvolává, volím označení rozpaky. Usilovně jsem se snažil najít cosi, u čeho bych si mohl říct „to by mohla být cesta, po které se v budoucnu vydat“, ale na „V říši zla“ jsem nic takového nenašel. Snad múzy rozhýbou ztuhlá těla a vytáhnou SCABBARD z šedi průměru, do které je novinka uvrhla.

Seznam skladeb:

 1. Intro
 2. Novodobá šlechta
 3. Zabil svou duši
 4. Válka je kurva
 5. Depka
 6. Soudný den
 7. John Wayne Gacy
 8. Antikrist
 9. Cesta
 10. Jménem kříže

Čas: 35:25

Sestava:

 • Alex Varmuža – bass, vocals
 • Dan Slezák – drums
 • Tomáš Král – guitars, vocals

Bandzone
Facebook

Slovak Metal Army


Zveřejněno: 17. 02. 2021
Přečteno:
402 x
Hodnocení autora:
5 / 10

Autor: Horaguru | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář