KLADIVO NA PÝCHU

CD 2020, Bizarre Leprous Production / grindcore / Chorvatsko

Chorvatskou brusku BOLESNO GRINJE registruju už někdy od roku 2007. Hlavně jejich poslední dvě alba „Chronicles From The Tomb“ a „GRD“ si pouštím docela často. A protože čtyři roky jsou docela dlouhá prodleva, netrpělivě jsem očekával v pořadí devátou desku. Navíc nadělenou ke dvacátému výročí kapely. Ovšem souběžně s ní vyplula na povrch smutná informace, že je deskou poslední a kapela končí!

Závěrečné sbohem vyšlo na jaře na LP v kooperaci několika labelů a následně na CD pod tuzemským velikánem Bizarre Leprous. Z obalu se na nás zlověstně dívá obrovský roztoč (poznávací znamení kapely odkazující na její název) přeživší jako jediný apokalypsu, k níž tato planeta směřuje. O podobných tématech jsou i texty v chorvatštině, ale v osmistránkovém bookletu nechybí jejich anglické překlady.

Hned od úvodní „Grinjav & Bolestan“ je to pořádná grindcore jízda, lehce šmrncnutá crustem nebo hardcorem a s punkovým feelingem. Všech šestnáct pecek fakt šlape. Jsou převážně rychlé, ale umí v pravý okamžik přibrzdit, aby se zase rozjely třeba do temně valivé death metalové pasáže. Například v „Pesimist A.D.“ má to dvoukopákové tempo takový tah jak hovado, že mě nutí si ji pouštět pořád dokola, stejně jako tomu bylo na předchozím albu u skladby „Asimilacija“. Čtvrtý song a hned vrchol desky. Paráda! Hitovost nechybí ani třeba „Bog je mrtav“. A závěrečná „Fuck The Sun“? To je hutně pomalá pocta kapelám jako BOLT THROWER a skvělé vygradování alba.

Přidanou hodnotou je pak vraždící zvuk, syrový a intenzivní. Kytary řežou a basa drnčí, takže těch necelých 40 minut je radost poslouchat. Bez přehánění je „The Last Grinjober“ skvělé album, v rámci žánru jedno z nejlepších letošního roku. Škoda konce geniální kapely, měl jsem ji moc rád a mrzí mě, že tyhle skladby nikdy neuslyším naživo!

Seznam skladeb:

 1. Grinjav & Bolestan
 2. Strvinari
 3. Gaster
 4. Pesimist A.D.
 5. Monstrum
 6. Voices From The Void
 7. Groblje govana
 8. Sanjao sam nocas da si neman
 9. Death/Grind
 10. Legends?
 11. Crni dim
 12. Bog je mrtav
 13. T.c. gori
 14. Mrtvo srce
 15. Robovi
 16. Fuck The Sun

Čas: 38:10

Sestava:

 • Angeri – zpěv
 • Jule – kytara
 • Hoc – basa
 • Luze – bicí

Facebook
Bandcamp

Bizarre Leprous Production

 

 


Zveřejněno: 18. 12. 2020
Přečteno:
263 x
Hodnocení autora:
8 / 10

Autor: Bury | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář