Nejbližší koncerty
  • 07. 05. 2025 SPACE OF VARIATIONS (UA), UP!GREAT Space Of Variations...
  • 08. 05. 2025Post hardcore Stormo z Itálie se vrátí na malou scénu Bar...
  • 09. 05. 2025Polské metal/grindcore/hardcore kapely Czerń a Misguided ...
  • 09. 05. 2025Beats From Basement, Praha
  • 10. 05. 2025Fantasy paganfolková skupina Deloraine zahraje velký jarn...
  • 10. 05. 2025Beats From Basement, Praha
  • 11. 05. 2025Syrové emoce a technická dokonalost. ABORTED vyráží na šp...
  • 16. 05. 2025Po čtvrtstoletí se na scénu vrací funková raketa Narvan s...
KAVIAR KAVALIER: Fetišistický vinyl roku.

Každé vydání na značce Pařát Productions je pro mě zároveň srdeční záležitostí. To je pro mě důležité, abych pro nahrávku udělal něco víc, než jen sdílel odkazy k poslechu online.

Další z takových srdečních záležitostí je pro mě druhé album mohelnických SCENERY z roku 2002. Po CD reedici „The Drowning Shadow Of Mankind“ (původní vydání 1998, CD re-edice duben 2023) se letos dočká opětovného vydání také „Philosophy Of Ages…“ z roku 2002.

Jako sběratele CD mě prostě dodnes mrzí, že na tu dobu tak instrumentálně kvalitní nahrávka nenašla svého vydavatele a stejně jako v případě prvního alba, také u „Philosophy Of Ages…“ půjde o první vydání na lisovaném CD a pod labelem, protože ve své době si kapela nahrávku vydala takzvaným samopalem. Po 22 letech od nahrání a vydání, v nynější digitální době, kdy lze „Philosophy Of Ages…“ poslechnout na x různých digitálních platformách, se pokusím CD v mnoha set kusovém nákladu dostat do celého světa mezi stejně „postižené sběratele“ jako jsem já (úsměv).

Paradoxně je trochu dilema, jestli více zdůrazňovat, že mezi dvěma alby SCENERY se něco hudebně změnilo, nebo spíš, že navzdory změnám zůstala z pohledu čistě hudebního většina podstatného vesměs při starém. Samozřejmě se hodně propíral příchod zpěváka a klávesisty Petra Stejskala. Klávesy zvuku SCENERY dodaly sice decentně, ale znatelně „jiný“ nádech. Co se zpěvu týče, Lerry mnohokrát opakoval, že si tímto „delegováním pravomocí“ výrazně oddechl. Co se samotného obsahu týče, dá se v kostce říct – méně DEATH (samozřejmě s výjimkou pocty „We Can“) a více prog.

V první polovině devadesátých let minulého století na Mohelnicku fungovala thrashmetalová kapela SECTION BRAIN. Z původně zábavovky se nakonec vykrystalizovala banda hrající vlastní (extrémně metalovou) tvorbu a v ní se poprvé sešli zpěvák Petr Stejskal, kytarista Jiří „Lerry“ Šmíd a baskytarista Miroslav „Mik“ Valouch. Po nuceném odchodu někdy v roce 1994 Lerry založil novou formaci s úplně jinými spoluhráči. První dochovanou nahrávkou se stalo kazetové demo „Scenery ´96“, mezi roky 1997 – 2012 kapela nahrála a vydala celkem čtyři alba, přičemž krátce po realizaci čtvrtého „Mental Confusion“ oznámila konec činnosti. Dvojice Lerry a Mik spolu hrají nadále ve formaci ARCHEONIC, která se zformovala v roce 2016.

CD reedice „Philosophy Of Ages…“ vyjde v první polovině listopadu jako standard jewel box s původním frontcoverem, avšak novým bookletem. Předobjednávky na CD a unikátní tričko k této reedici budou spuštěny v Pařátshopu ve druhé polovině října.

https://paratshop.cz/2024/09/18/cd-reedice-druheho-alba-scenery-z-roku-2002-vyjde-v-listopadu/


Publikováno: 23. 09. 2024
Autor: Johan

Fotogalerie