Nejbližší koncerty
BASINFIREFEST 2024

Kapela na albu Svobodě na stopě nastavuje dvě tváře, postpunkovou a synthpopovou

Split sami se sebou na svém třetím řadovém albu Svobodě na stopě vydali rožnovští Chorobopop. Zkušení hudebníci Daniel Stibor (Ctib), Pavel Zajíc (Zay) a Petr Gojtka (Keč) se na desce vrátili ke svým punkovým kořenům a zároveň opustili dosavadní jistoty – natočili album z jedné poloviny zcela synthpopové. Výsledek potvrdil status, který získali už v časech své předchozí kapely Telefon – pod Radhoštěm stále vznikají jedny z nejzajímavějších nahrávek domácí nezávislé scény. Videoklip ke skladbě Tisíc let vznikal v areálu bývalé rožnovské Tesly. Křty alba se chystají 30. dubna v Rožnově, 2. května v Brně a 19. května v Praze.

Informaci o stylu, jenž Chorobopop hraje, má kapela s nadsázkou už ve svém názvu. Žánr jako takový ovšem není zásadní – v centru pozornosti stále zůstává píseň a její obsahové sdělení. „Tahle deska je jiná v tom, že na jedné její straně jsme úplně opustili hudební svět, který jsme znali. Byli jsme zvyklí na kytary, teď najednou všichni tři stojíme za klávesami,“ říká Ctib, který je se svými spoluhráči už tři desítky let úzce spjatý se svébytnou rožnovskou scénou. „Budu neskromný – myslím, že by ta deska lidi mohla zajímat prostě proto, že jsou na ní dobré písničky. Přestože experimentujeme a hledáme, pořád se snažíme hlídat, aby to byly různorodé, zapamatovatelné písničky ‚o něčem‘,“ dodává.

Novou synťákovou polohu Chorobopopu představuje singl Tisíc let, ke kterému režisér Ondřej Klimpar v areálu bývalé rožnovské Tesly natočil videoklip. Hostujícím zpěvákem písně a současně jedním z aktérů klipu je Radek „Vaant“ Vantuch (Kultra!). „Zay si skladbu napsal i zaranžoval kompletně sám, já s Kečem, který až ve studiu přispěl rozhoupanou basovou linkou, jsme se snažili spíš nepřekážet. Baví mě ten kratičký text Zaye. Někdy je pro mě tak trochu neuchopitelný, jindy v něm s jistotou rozpoznávám zcela určité významy. Často mi jede v hlavě a moje vnitřní kino mi u toho promítá filmy, ve kterých se ty jako by rozpité obrazy (‚tisíc let čekat na zázrak / když přijde, tak ho popřít‘) zaostřují, naplní a rozpohybují konkrétním děním,“ upřesňuje Ctib.

Desky svým názvem Svobodě na stopě může odkazovat ke svobodě tvůrčí, ale také ke svobodě jednotlivce na úsvitu vzrůstu omezování svobod, vzniku nových válečných konfliktů, dezinformací, umělé inteligence a dalších nejistot, které přepisují řadu dosavadních „jistot“. „Přestože je naše album hudebně hodně rozkročené, textově jde o naši zatím nejsevřenější nahrávku. Myslím, že je to právě poetika textů, co nejvíc prozrazuje naše punkové kořeny. Na obou stranách desky reflektujeme současnost, včetně neschopnosti nebo neochoty lidí si navzájem porozumět,“ říká Ctib.

Písně na třetí album Chorobopopu začaly vznikat na začátku roku 2022, ještě před vydáním druhé desky Odrazit od dna. Prvotním impulsem pro koncept nahrávky bylo Ctibovo okouzlení synthpopem a jeho touha vyzkoušet čistě klávesový zvuk. Krátce předtím začal Zay v rámci svého home projektu New Ass Dimension více experimentovat s kontrolery a elektronikou. Keč byl jako vždy pro každou špatnost. A tak Zay přišel s návrhem nahrát desku obsahující napůl čistě synthpopové písně bez kytar, a napůl naopak písně, kde nebude místo pro synťáky, písně krátké, rychlé a punkové.

Punková strana byla připravena během několika zkoušek, texty přicházely samy a v listopadu 2022 se šlo nahrávat do studia Petra „Zikiho“ Zikmunda ve Zdětíně u Prostějova. Tuto polohu kapely představuje strohý a stručný sing Blabla vztahující se k otázkám „alternativní pravdy“ a „postpravdy“, k níž trojice v závěru loňského roku ve zkušebně připravila jednozáběrový klip využívající symbolicky inverzních barev.

Synthpopové věci zrály o trochu déle. Písně vznikaly při zkušebnových jamech založených na Zayových primárních beatech. V únoru 2023 se jelo opět nahrávat k Zikimu, kde skladby nabyly reálné podoby. V srpnu v rámci finální studio session byl do studia přizván i zmíněný Vaant, který zahostoval a aranžérsky se podílel na dvou písních (Tisíc let, Úsměv a umělou inteligenci). Finální mix proběhl v průběhu listopadu 2023.

Album Svobodě na stopě vychází 12. dubna na vinylu, CD, audiokazetě a digitálně u labelu Malárie Records ve spolupráci s Cultburger Records. Křest doma v Rožnově pod Radhoštěm Chorobopop plánují 30. dubna, brněnský křest se chystá 2. května a pražský 19. května.

  • Aktuální koncerty Chorobopop

30.04. – Rožnov pod Radhoštěm (křest) – Vrátnice (+Safenat Paneach, Dr. Fleischmann)

02.05. – Brno (křest) – Kabinet Múz

04.05. – Otovice – Otovickej punk

16.05. – Zlín – Muzeum – expozice Underground na Zlínsku

18.05. – Kladno – Auto Dafe (+Nemístný Návrhy, Prasklep)

19.05. – Praha (křest) – Kampus Hybernská (+Oswaldovi, Orion)

31.05. – Zámek Ptení – Karneval Marnosti

07.06. – Rožnov pod Radhoštěm – U-fest

22.06. – Orlová – Futra (+ Panenské Plameny)

  • Bio

Kapelu Chorobopop tvoří Ctib (kytara, klávesy, zpěv, programování bicích), Zay (kytara, zpěv, klávesy) a Keč (baskytara, zpěv, klávesy), kteří patří k veteránům rožnovské hardcorepunkové DIY scény spojené s legendárním, už neexistujícím klubem Vrah. Navazují na tvorbu své předchozí kapely Telefon, s níž vydali několik alb a koncertovali po celé Evropě. Debutovali deskou Kočky, krysy, celebrity (2020), následovalo album Odrazit od dna (2022). Na své třetí desce Svobodě na stopě se Chorobopop kytarovou stranou vrátili k punkovým kořenům své tvorby a undergroundové scéně, jíž se stále cítí být součástí. Synťáková strana je výsledkem současné cesty kapely do neznáma – hudební hledání pro trojici vždy bylo extrémně zajímavé. Dvě sólová alba u Kabinet Records se svou disco-ego-punkovou tvorbou představující valašskou obdobu Sleaford Mods vydal Ctib, Kampak?! (2021) a Smrad v síni tradic (2022).

  • Další informace

IG: https://www.instagram.com/chorobopop/

FB: https://www.facebook.com/chorobopop/


Publikováno: 17. 04. 2024
Autor: Johan

Fotogalerie