Nejbližší koncerty
  • 07. 05. 2025 SPACE OF VARIATIONS (UA), UP!GREAT Space Of Variations...
  • 08. 05. 2025Post hardcore Stormo z Itálie se vrátí na malou scénu Bar...
  • 09. 05. 2025Polské metal/grindcore/hardcore kapely Czerń a Misguided ...
  • 09. 05. 2025Beats From Basement, Praha
  • 10. 05. 2025Fantasy paganfolková skupina Deloraine zahraje velký jarn...
  • 10. 05. 2025Beats From Basement, Praha
  • 11. 05. 2025Syrové emoce a technická dokonalost. ABORTED vyráží na šp...
  • 16. 05. 2025Po čtvrtstoletí se na scénu vrací funková raketa Narvan s...
TELEPATIE VII

CD 2015, Shindy Productions / experimental metal / Česko

Na vědomost se dává, že FORGOTTEN SILENCE mají na světě novou desku. I když... formou určitě, ale obsahem se jedná o nové zvěčnění skladeb důvěrně známých z let minulých. Věční experimentátoři si udělali radost a vydali živé CD, které se dalo poprvé zakoupit na letošním Brutal Assaultu.

V jejich bohaté diskografii najdete kromě klasických alb spousty EP, splitů a experimentálních věcí, kdežto živá nahrávka má premiéru. Záznam vznikl v listopadu loňského roku v třineckém klubu Barrocko v rámci Metal shop tour, které s FORGOTTEN SILENCE jeli převážně ADOR DORATH a AWRIZIS. Na akci se údajně sešlo něco kolem 350 fanoušků, což jestli je pravda, tak je to velmi úctyhodné číslo. Z pauz mezi skladbami to spíš vypadá, že jich tam bylo 5x méně, potlesk tolik nevynikne, zato nejde přeslechnout klasický vidlácký řev jakéhosi agro metalového fanouška. Co ale vynikne, je nepopíratelná zručnost hlavních protagonistů. Přes dvě dekády se bavíme o tom, jaké jsou v kapele hudební individuality, kterým to dohromady ladí náramně, a tady je důkaz, že i na živo jim to funguje. Za poslední léta jsem FORGOTTEN SILENCE párkrát viděl na pódiu a byla to po instrumentální stránce jízda. Jestli někdy nastaly nějaké nepřesnosti, tak pouze minimální a i o nich dost pochybuju. To samé platí o tomto živáku, který není ve studiu opravován, dohráván a různými způsoby upravován, aby vše znělo dokonale.

Co živá nahrávka prozradí, je, že skladby znějí určitě syrovějším dojmem, než jak je má člověk v mozku zafixované, jinak pocit z dobře odvedené práce zůstává. Osobně nejsem žádný fanoušek živých desek, protože dneska už člověk neví, čemu má věřit, a málokdy na mě live CD nějakým větším způsobem zafungují. Ani u FORGOTTEN SILENCE nepadám do mdlob. Ale těžko se mi popisuje, proč tomu tak je. Možná je to způsobeno tím, že jak znám jednu verzi dané skladby a potom ji slyším pozměněnou, byť jen zvukově, automaticky se hlásím k tomu, co jsem slyšel poprvé. Jeden konkrétní bod ale pojmenovat dokážu. Co mi na albu moc neladí, je vokál zpěváka Satyra. Na něm je nejvíc slyšet, že ve studiové podobě je mu trochu pomáháno, a i když se snaží, jeho podání není vždy úplně nejpřesvědčivější. Nejmarkantnější je to v coververzi „Personal Energy“, kde byl zřejmě použit nějaký hlasový efekt, nebo to tak minimálně zní. A moc se to nepovedlo. Ke konci setu, v poslední skladbě „Aalborg“, kterou v originále nazpíval Bruno, už potom zpívá na konci svých hlasových sil. Hlasově se ale rozhodně nejedná o žádný průser, jen to prostě v mém případě souvisí s tím, že už mám zafixovanou studiovou podobu a ta živá mi nijak nadstandardní nepřipadá. Další hnidopišská věc se nevztahuje k hudbě samotné, ale jde na vrub představování kapely. V tomhle jsem fakt asi pankáč a představování jednotlivých členů mi přijde už jako zbytečná věc, navíc tady vyzní lehce rozpačitě. Jinak Krustyho uvádění skladeb v pauzách mi naopak přijde vhod a je v pořádku.

Výběr skladeb považuju za logický a samozřejmě správný. Na relativně krátkou nahrávku se dostalo pouze sedm skladeb, ale jestli je to záznam celého setu a po FORGOTTEN SILENCE ten večer hráli ještě ADOR DORATH, tak se stává údaj o tom, že FS hráli nějakou ¾ hodinku, pochopitelný. Turné se jelo těsně po vydání sedmipalce „Re:RETRO´93“, a tudíž z něj zazněly obě vydařené coververze. Jmenovitě „Mineral“ od ATHEIST a pak již zmiňovaná „Personal Energy“ od PESTILENCE. Album otvírá skvělý „Tumulus“ ze stejnojmenného splitu s CHIASMATIC. Poslední velká deska „La Grande Bouffe“ se  připomíná rovnou třemi kousky. Největší pravěk pak představuje „Rostau – The Sandwaves s přídavkem oproti originálu „/excerpt/“, která pochází z alba „Ka Ba Ach“ z roku 2000. Kdo zná, tak ví, že v originále v téhle skladbě zazněl hlas tenkrát ještě Hanky Nogolové, nyní už Hajdové. Jak vidno, střílí se ostrými, přesto jej jasné, že by takových koncertních best of mohli FORGOTTEN SILENCE natočit ještě několik, ale jak jsem psal na začátku, tento výběr považuju za správný a naprosto reprezentativní.

Z určitého hlediska se jedná o zajímavou desku. Ta v sedmi skladbách představuje FORGOTTEN SILENCE ve velké formě a to jak kompoziční, tak hráčské. Všechny skladby fanouška jejich hudby musí bavit, ostřejší zvukový ráz není na škodu, a věřím, že spousta lidí bude z alba nadšená. Mně osobně se „Sonique Voyeurisme“ líbí, ale mou určitou skepsi k potřebě vydávat živé alba nezažehnali ani FORGOTTEN SILENCE, poslech jejich studiových nahrávek pro mě přece jen zůstává o něco větším zážitkem.

Seznam skladeb:

  1. Tumulus
  2. Dichroisme
  3. Mineral
  4. Fermeture de la Bouche
  5. Personal Energy
  6. Rostau - the Sandwaves /excerpt/
  7. Aalborg


Čas: 47:30

http://forgottensilence.cz


Zveřejněno: 14. 09. 2015
Přečteno:
3612 x
Hodnocení autora:
7 / 10

Autor: Coornelus | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář