Nejbližší koncerty
  • 03. 05. 20253. 5. 2025 CESTA (Ctiborův mlýn) Tábor - DIY FEST 2025 ...
  • 03. 05. 2025Kollapse z Dánska, kteří kombinují post-metal, noise a sl...
  • 03. 05. 2025LIGHTLESS Temný sludge namíchaný s blackem a post-meta...
  • 07. 05. 2025 SPACE OF VARIATIONS (UA), UP!GREAT Space Of Variations...
  • 08. 05. 2025Post hardcore Stormo z Itálie se vrátí na malou scénu Bar...
  • 09. 05. 2025Polské metal/grindcore/hardcore kapely Czerń a Misguided ...
  • 09. 05. 2025Beats From Basement, Praha
  • 10. 05. 2025Fantasy paganfolková skupina Deloraine zahraje velký jarn...
ASMODEUS - "Pobřeží královny Marie"

28.4.2012, Praha - Rock Café

Na konci dubna se do Prahy sjely současné hvězdy moderního coru, doplněny o špičku na poli djentu. Agentuře Obscure se totiž povedl husarský kousek. Původní Evropské turné Eclipse kapely VEIL OF MAYA přivezlo support v podobě francouzských metalcoristů BETRAYING THE MARTYRS, djentových benjamínků VILDHJARTA a hardcorová dvojice VOLUMES a STRUCTURES. Ve stejný den ale měli do Prahy namířeno i leadeři djentové scény ANIMALS AS LEADERS, a tak se obě turné jednoduše spojila v pražském Rock Café. Odnesla to Švédská Vildhjarta, která si udělala den volna a Česku se představí až v létě na festivalu Brutal Assault. Troufám si ale tvrdit, že nikomu jejich záměna s Animals As Leaders nevadila.

Do Rock Café jsem po krátkém bloudění centrem Prahy dorazil krátce před půl osmou. To už v klubu řádili hardcoroví/groove Američané VOLUMES. Po bleskovém odbavení u vstupu a šatny jsem stihl ještě několik písní těchto mladých ďáblíků. Dvojice zpěváků disponovala dost podobným hlasem, ale jejich nasazení a metal prakticky bez instrumentálních pasáží pravděpodobně vyžaduje nutnost dvou vokálistů. Obrovsky energická show byla podpořená výtečným zvukem a jejich groove metal měl neuvěřitelné koule. Volumes představili jejich nové album Via a českému publiku se při první návštěvě představili ve velkém stylu. Už na ně bylo v sále naprosto narváno a při prvním pohybu kapely a fanoušků se tam zvedla teplota, hádám tak na 45°C. Organizátoři pravděpodobně zapomněli na vstupenku napsat, že v ceně je i celovečerní sauna. Přesto fanoušci pařili ze všech sil a závěr prvního koncertu byl vynikající. Volumes nastartovali skvělý energický večer.


Brzy se pódium znovu prosvítilo a důvodem byli Kanaďané STRUCTURES. Progresivní deathcorová formace si vystačila pouze s jedním zpěvákem a Nick tuto roli naprosto s přehledem zvládal. Oproti americkým Volumes se v Rock Café výrazně přitvrdilo a i technická úroveň hudby byla někde jinde. Zatímco první kapela sázela na energické vystoupení, hlavní výsadou Structures byly technické kytary a brutální Nickův hlas. To ovšem neznamená, že by jejich koncert postrádal energické napětí. Právě naopak. Doteď nechápu, jaktože tam Nick nezkolaboval, protože na pódium nastoupil v evidentně kompletně neprodyšné bundě a v neskutečném tempu v ní odehrál celý koncert. A to v Rock Café bylo opravdu neskutečné vedro a dusno. Skvěle se představil i kytarista Brendon, který se svým nástrojem předváděl neskutečné kousky. Hraní za hlavou, obhazování kytary kolem těla nebo na rameno a zpět. Radost pohledět. I přesto, že se na Structures výrazně pohoršil zvuk, jsem si jejich koncert opravdu užil. Stejně tak jako kapela, která byla v ČR rovněž úplně poprvé. Opět výborná show.


Prostřední kapelou skvělého line-upu byli moji oblíbenci z Paříže, BETRAYING THE MARTYRS. Ti se před dvěma lety vypořádali s výraznou změnou na postu kytaristy a zpěváka, přičemž tu druhou pozici obsadil nový zpěvák z Anglie, Aaron Matts. Z něj se v kapele stala hvězda nejen díky jeho hlasové výbavě, ale i kvůli výrazné a rozsáhlé kožní výzdobě. Videí s Aaronem, která se věnují jeho tetováním, je nespočet. Koncert BTM však nebyl o jedné osobě. Jejich procítěný melodický metalcore přitáhl do sálu klubu snad ještě více lidí a moshpit se rozrostl do maximálních rozměrů. Ten dosáhl hodnoty lambda hned zkraje, při songu Man Made Disaster, který zazněl až nečekaně brzy. Velmi nízký strop zamezil kapele jejich oblíbeným klokaním výskokům, a tak ze sebe chlapi museli energii vydat jiným způsobem. Aaron vsázel na svůj hluboký vokál a předváděl vskutku brilantní výkon. Kromě skvělého zpěvu nezahálel ani s aktivní komunikací s fanoušky, kterých tu měli Francouzi nespočet. Moc se mi líbila i práce klávesáka a čistého vokalisty Victora, který kromě obsluhování kláves a notebooku, neměl problém ani s vytasením jemného, leč lehce nakřáplého vokálu. Veškerá aktivita na světě ale nemohla zabránit technickým problémům, které BTM potrápily velmi citelně. Vše začalo nezvykle dlouhým zvučením, což byl možná předvoj všech nesnází. Hned v úvodní skladbě měl problémy s mikrofonem Victor, s kterým v průběhu koncertu moc nespolupracoval ani jeho notebook. Úplně bezproblémovou show nezaznamenal ani bubeník Antoine, který se musel vyhýbat padající plachtě za ním a jeden song kvůli jeho pomýlení kapela úplně stornovala a vystřídala jiným. Velmi krátké vystoupení co-headlinerů Betraying The Martyrs způsobil místní zvukař, který neměl nachystané potřebné podklady pro přídavek pro Francouze. Dle vlastních slov Victora chtěli navíc zahrát ještě skvělý hit Tapestry of Me, který v jejich setu bohužel nakonec chyběl. I přesto ale koncert Betrying The Martyrs opět patřil k skvěle odehraným vystoupením a série výborných výkonů pokračovala.


Předposlední kapelou byli headlineři původního turné, Američani VEIL OF MAYA, které vede jediný vokalista formace, Brandon Butler. Za normálních okolností by celý večer tohoto turné uzavírali, ale vzhledem k připojení Animals As Leaders byla tato deathcorová formace předposlední. Myslím, že velké procento návštěvníků přijelo právě kvůli nim. VOM prezentovali své zbrusu nové cd Eclipse, které je veřejností velice dobře přijato. Mnoho věcí ale zaznělo i z předchozího, rovněž velmi pozitivně hodnoceného alba [Id] z roku 2010. Po Betraying The Martyrs měli Američané laťku zatraceně vysoko a myslel jsem si, že jen těžko Francouze "porazí" v atmosféře koncertu. Jak moc jsem se mýlil. Veil Of Maya naprosto zničili veškeré pochybnosti, kdo je na poli deathcoru v současné době na výsluní a předvedli drtivou show s výtečným zvukem a excelentní spoluprací s fanoušky. Pod pódiem to pak vypadalo jako při rasových nepokojích někde na blízkém východě. Snad kromě poletujících zápalných lahví a dlažebních kostek. Narvanému sálu Rock Café nevadilo ani nechutné vedro a zuřivý moshpit a pařili jako smyslů zbavení. Myslím, že kdyby všichni přítomní sundali své svršky a vyždímali je, bez problémů bychom naplnili olympijský bazén v Londýně. Zajímavostí je, že VOM z nového alba zahráli pouze první tři songy, přičemž ten úvodní 20/200 je jen krátké intro. Člověk by řekl, že se aktuální desce budou věnovat víc. Podstatnou část setlistu tak zabralo zakořeněné album [Id], z nějž u mě nejvíce zabodovala brutální pecka Dark Passenger. Při cestě i při pobytu na této akci jsem jméno Veil Of Maya ve výčtu kapel často zapomínal, a jednoznačně mně dali najevo, že to byla chyba. Naprosto strhující vystoupení, které ještě zvedlo unikátnost tohoto večera.


Následovala nezvykle dlouhá pauza, která před posledním koncertem dala tušit, že se chystá něco speciálního. Pro ANIMALS AS LEADERS se na pódium nainstalovaly dvě velké televize, které měly podtrhnout atmosféru tohoto instrumentálního tria. Tady pro změnu nebyl zpěvák vůbec žádný. Fanoušci stylu nazývaný djent byli u vytržení hned po zjištění, že AAL v tento večer v Praze vystoupí. Djent prožívá obrovský boom a nachází si spoustu fanoušků ve všech koutech světa. Už jen proto, jak odlišný styl od všech ostatních metalových odnoží to je. Musím se přiznat, že já jsem typ posluchače, který v hudbě zkrátka potřebuje vokály. Při domácím poslechu instrumentální hudby jako pozadí k práci, prosím. Ale koncert bez jediné vokální linky má pro mě zkrátka nudnou příchuť. Djent silně zasáhl i Českou republiku po vzniku teplické kapely Modern Day Babylon, která je svým stylem tuzemským unikátem. Tento soubor už jsem dvakrát naživo viděl, a výše popsané pocity jsem měl při obou koncertech. Animals As Leaders jsou v kytarovém umění ještě mnohem dál, a tak duo kytaristů Javier Reyes a Tosin Abasi, vzbuzovalo pozornost všech. Při koncertě prakticky zanikla existence bubeníka Matta Garstka, který fungoval jen jako pozadí. Všichni měli oči jen pro kytaristy, zejména pro kytarového mága Tosina Abasiho. Oba operovali osmistrunné kytary a koncert, který proběhl téměř bez jediného slova, získal zvláštní atmosféru. Žádné brutální breakdowny, metalcorové sypačky nebo skákavé sekané riffy. Při koncertu AAL nikdo nepohnul brvou a všichni hltali kytarové orgie, které vytvářely mimozemskou atmosféru plnou prazvláštních kytarových zvuků a klidných sól. Tento vesmírný feeling doplnila projekce na obou televizích, kde celý koncert běžela jen pestrobarevná geometrická grafika. Skromný Tosin Abasi, který za necelou hodinu koncertu pronesl asi dvě slova (Thank you), hru na kytaru ovládá opravdu mistrně a ani velmi bláznivé vyhrávky mu evidentně nedělaly problémy. Koncert Animals As Leaders byla přijemná, klidná tečka za večerem brutálních vystoupení první čtyř formací.


28. duben zůstane v hlavách mnoha fanoušků jako prvotřídní přehlídka předních metalových formací, které mají výjimečnou kvalitu. Samozřejmě, takových kapel je v dnešní době neuvěřitelné množství, a festival, kde by se měly představit všechny kvalitní metalové formace, by musel trval alespoň měsíc. Žádný playlist neobsahoval příliš mnoho položek. Každá skupina odehrála poměrně krátké vystoupení, ale za to s obrovským nasazením a skvělou atmosférou. Kromě výborné hudební show se všichni muzikanti ukázali dobře i po lidské stránce, a pro lovce autogramů byl klub Rock Café vynikajícím místem. Mezi pódiem a zákulisím museli všichni procházet kolem sedaček, kde si je kdokoliv mohl odchytnout. Všichni byli velmi příjemní a rádi s každým ztratili několik slov. Myslím, že tento den bude velmi vážně aspirovat na hudební událost roku na metalové scéně.


Zveřejněno: 21. 05. 2012
Přečteno:
3689 x
Autor: Dave | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář