
Vím, že Bhut coby autor tohoto průvodce po svatyních českých je poctivý pisatel a tajuplná témata staletími zašlých příběhů otevírá s pečlivostí prvorepublikového hodináře, a tak bych genezi vzniku zinu s prozaickým názvem Kaple vzal vcukuletu. První Kaple vyšla 21. 8. 2021 a s odstupem času tak volně navázala na článek Štola černé rudy a seriál nazvaný Kaple, které v elektronické podobě vydával Bhut na stránkách Echoes.
Každý měsíc jedna sakrální stavba na netu a jako přidaná hodnota autorské recenze tří metalových arciděl s odkazem na zvukový záznam. Po vydání každých 12 čísel následovala tištěná verze v podobě zinu, respektive paperbacku, knihy, bedekru, jak kdo chce; do třetice to ale úplně neplatí. Protože pokud by byl dodržen předem daný „business model“, na netu by měl aktuálně viset článek Kaple 36. Z nějakého důvodu, který není vůbec podstatný, série končí 31. zastavením, nad kterým se mj. tetelí silný odér kacířství. Přesto tištěná Kaple s pořadovým číslem 3, aniž by porušovala kontinuitu, spatřuje zlobu světa a jako balíček s dalšími proprietami, o kterých se ještě zmíním, mně přistála v boxu nejmenované přepravně technologické firmy.
Obsah trojky tvoří kapitoly, ve kterých je popsáno dvanáct lokalit včetně mapky a zeměpisné polohy, které Bhut navštívil a vyfotil. Pro milovníky dějin nechybí exkurz do historie dané kaple či farního stavení s přesahem do nedávné minulosti. Články a fotografie jsou doplněny o grafiku/fotky, které jsou datem mnohem starší a čtenář si tak udělá představu o tom, jak se daná stavba proměnila.
Poslední část zinu tvoří soubor téměř 80 stran textů týkajících se zajímavých projektů či regulérních kapel hlídkujících v našich blackmetalových vodách. Pokud rádi objevujete neotřelé nebo zcela nové vyznavače černého kultu, tak v této kapitole je, pokud ne všechno, tak naprostá většina hezky pohromadě. Takže už jen zbývá najít si daný subjekt někde ve virtuálním prostoru. Já jsem ke své spokojenosti objevil např. bezvěrce INFERNAL CULT, DECOMPOSE TO ASHES, DREVEN, CHEVALLIER SKROG nebo BJES.
Jednou a pro mnohé také nejcennější přílohou je kazeta (90minutová) obsahující kompilaci skladeb BM kapel, které se v roce 2024 v tuzemském black metalu zrodily a ke kterým jsou doplněny rozbory, komentáře, recenze. Narazíte zde na spolky, jejichž recenze se objevily také na našem Fobiáckém serveru. Kazeta hlavně kvůli délce záznamu oproti jiným analogovým nosičům nahradila dosud používanou flashku. Magnetofonový pásek je fajn, ale specifikovat během přehrávání dle přebalu o jakou kapelu jde, je problém, alespoň pro mě, coby majitele tape decku, který kvůli stařecké hluchotě není schopen najít začátek další skladby. Že se jedná o ryzí DIY počin, dokládá to, že kazeta je uložena v krabičce made in Bhut připomínající obstarožní VéHáeSky. To muselo dát příšernou práci... Jelikož na obalu je pořadové číslo 39/70, usuzuju, že bylo vyrobeno celkem 70 sad těchto funerálních propriet. Dalšími věcnými přílohami, které si můžete vystavit v černým suknem povlečené ložnici, jsou zápalky, hřbitovní svíčka a cca 5 dkg okrově hnědé hlíny z krypty. Všechny artefakty jsou popsány stylovým fontem.
Kaple zcela jistě není určená ortodoxním blackmetalistům, kteří by rádi tato poutní místa viděli zuhelnatělé a v rozvalinách, ale spíše jako scenérie, odkud se line zkreslený zvuk kytarových riffů, rychlopalná salva bicích a hrdelní skřehot zpěváka s poker face.
https://www.echoes-zine.cz/ozveny/kaple-iii
https://www.echoes-zine.cz/owebu/bhut