Nejbližší koncerty
  • 02. 05. 2025 ASKEREGN, TRAUTENAUER 666 a MURMUR
  • 03. 05. 20253. 5. 2025 CESTA (Ctiborův mlýn) Tábor - DIY FEST 2025 ...
  • 03. 05. 2025Kollapse z Dánska, kteří kombinují post-metal, noise a sl...
  • 03. 05. 2025LIGHTLESS Temný sludge namíchaný s blackem a post-meta...
  • 07. 05. 2025 SPACE OF VARIATIONS (UA), UP!GREAT Space Of Variations...
  • 08. 05. 2025Post hardcore Stormo z Itálie se vrátí na malou scénu Bar...
  • 09. 05. 2025Polské metal/grindcore/hardcore kapely Czerń a Misguided ...
  • 09. 05. 2025Beats From Basement, Praha
LLYR

29. 3. 2025, Praha – Forum Karlín

Přesně před měsícem (28. 3. 2025) vydala AVANTASIA – dříve speciální projekt superskupiny složené z metalových hvězd, dnes plnohodnotná kapela –, už desáté album „Here Be Dragons“ a na jeho podporu vyjela na evropské turné. Nechyběla v tomto také zastávka v Praze ve Fóru Karlín. Nakonec se z toho vyklubaly koncerty dva, když první sobotní byl poměrně záhy vyprodaný, přibyl nakonec ještě koncert nedělní. Zatím na tomto turné ojedinělá událost. Pojďme se ale podívat, jaký koncert byl a kdo z metalových hvězd AVANTASII doprovází na tomto turné.

Původně uváděné informace, že koncert začne v půl osmé, se pak proměnily na osmou hodinu (správný to údaj). Takže lidé, kteří předtím venku před Fórem stáli spořádaně ve frontě, už tu byli před sedmou hodinou a byla na nich znát nervozita a nedočkavost. Ale vlastně bylo vše v pořádku, když vystoupení začalo vskutku včas v osm hodin. Čekala nás téměř tři hodiny trvající show a celkem 22 skladeb. Jak sám Tobias Sammet během koncertu uvedl, čekal nás průřez zcela novými skladbami z novinky „Here Be Dragons“, tak i songy staršími, středně staršími a nejstaršími. Takže vlastně průřez celou jejich kariérou (a nebo téměř). Tzn. první pozitivum – pravověrní fanoušci si vpravdě vskutku svou kapelu užili. Bez předkapely a ještě na takové časové ploše!

Jediným slabším momentem byly první dvě věci, které nebyly v optimální zvukové kvalitě. Vypadalo to, jako když kapela neudělala zvukovou zkoušku mnoho hodin před koncertem, jak to v takových případech bývá. První dvě písně jste mohli slyšet tak, jako by byly hrány někde za skleněným oknem. Poté se ale vše postupně rapidně vylepšilo a já osobně jsem byl se zvukem vcelku spokojen. OK, možná by zpěvy mohly být více slyšet, bicí by mohly být výraznější a zvukově metalovější, ale třeba by pak trpěly další části zvukové produkce.

Hned dvě studiová alba tu zastoupilo celkem šest skladeb. Nejvíce, šest, zaznělo jednak z „Here Be Dragons“ (2025): „Creepshow“, která show otevírala, „The Witch“, „Phantasmagoria“, „Against The Wind“, eponymní „Here Be Dragons“ a „Avalon“, stejný počet pak ze staršího alba „Scarecrow“ (2008): „The Scarecrow“, „Devil In The Belfry“, „Twisted Mind“, „Shelter From The Rain“, „The Toy Master“ a megahitovka „Lost in Space“, která byla jedna ze tří posledních skladeb celého koncertu. Další zastoupení měly desky „The Metal Opera“ (2001): „Reach Out For The Light“, „Farewell“ a „Sign Of The Cross“ – závěrečná skladba koncertu z dvojskladby se „The Seven Angels“ z „The Metal Opera Part II“ (2002). Po dvou skladbách: další megahit „Dying For an Angel“ (samozřejmě bez Klause Maineho) a eponymní „The Wicked Symphony“ ze stejnojmenného alba z roku 2010, „Death Is Just a Feeling“ a „Promised Land“ z desky „Angel Of Babylon“ z roku 2010 a taktéž z komerčně nejúspěšnějšího „Ghostlights“ z roku 2016: „Let the Storm Descend Upon You“ a „Lucifer“. Výčet zakončíme skladbou „What’s Left of Me“ z „The Mystery Of Time“ (2013). Dvě alba zůstala na ocet, a to dvě nejnovější: „Moonglow“ (2019) a „A Paranormal Evening with the Moonflower Society“ (2022).

Líbila se mi výprava pódia, kde hlavní část tvořil poměrně vysoký plot od hřbitova, kde se za ním promítaly sci-fi výjevy související s tou kterou skladbou doplňované o ohňové a mlžné efekty. Bubeník byl posazen doleva, sbory doprava nahoru (včetně klávesáka) a větší část pódia patřila kytaristům, base a hlavně zpěvákům.

Sboroví zpěváci byly tři – Adrianne Cowan, Chiara Tricarico a Herbie Langhans – a všichni tři se představili kromě sborů také coby sólisté během několika skladeb, které zastupovaly hlavně zmíněné metalové celebrity. Z dalších hostujících zpěváků se mi líbil asi nejvíce Tommy Karevik (KAMELOT), špatný rozhodně nebyl Ronnie Atkins (PRETTY MAIDS) ani Kenny Leckremo (H.E.A.T.), který budil pozornost hlavně svým zjevem (ne nepodobným Bruce Dickinsonovi z osmdesátých let), tak i svými zpěváckými a pohybovými kreacemi. Asi největší hvězdou byl Eric Martin (MR. BIG), ale ten mě svým výkonem moc nepřesvědčil. Přijde mi, že je za tím nemilosrdným stupněm, kterému se říká bohužel vyšší věk. Největší pěveckou hvězdou a showmanem večera byl ale samotný Tobias Sammet. Na něho jsem byl nejvíce zvědav, zda je schopen koncertně zazpívat své party stejně tak kvalitně jako na deskách. Neodcházel jsem zklamán, protože ten jako jediný mi přišel, že zpíval o život a dal tomu více než 100% výkon.

AVANTASII jsem viděl poprvé v životě a hodně jsem si ji užil. Její výkon hodnotím opravdu vysoko. Ano, uvedl jsem i nějaká negativa, ale ta mají všechny koncerty. Těch pozitiv bylo každopádně víc.


Zveřejněno: 04. 04. 2025
Přečteno:
273 x
Autor: Pavel Maňas, Metal Breath | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář