Nejbližší koncerty
BASINFIREFEST 2024

NOMENMORTIS - Exterminating The Bastard Forces CD 2005 - Downfall Records

Tak konečne sme sa dočkali a nové album slovenskej skupiny NomenMortis  je na svete. Nahrávanie prebiehalo v Tomako Sound Laboratory v roku 2003 a po viac než dvoch rokoch si skupina po vytrvalom hľadaní našla vydavateľa - švédsku firmu Downfall Records. Nahrávanie prebiehalo v zostave Martin (vokály), Adam (gitary, vokály v pozadí), Funés (basgitara) a Maťo (bicie).

Na čo mi ako hneď na prvé padlo kritické oko, je cover CD, kde, ako mám pocit, si skupina s dizajnom moc nedala záležať. Hoci obrázok na pozadí je pekný, v kombinácii s trošku divokým fontom použitom na názve alba, ktorý vlastne ani vôbec nekorešponduje s logom skupiny, pôsobí obal trošku chaoticky. O dosť lepšie však tento obal vyzerá zvnútra - estetickú zložku vnútrajška tvoria obrázky, výjavy bezprávia pravdepodobne z inkvizícií, stredovekých vojen, rabovania a vojny v nebi, ktoré vhodne dopĺňa pekný font, dobre čitateľný. Okrem informácií, ktoré som uviedla v prvom odstavci, obsahuje tento booklet aj lyrické texty (takouto lyrikou sú "poznačené" aj názvy a keďže toto sa v death metale nezvykne veľmi používať, dodávajú skupine istú originalitu), ďakovačky, fotky členov na poslednej strane a kontaktné údaje.

Čo sa týka kvality ozvučenia nástrojov a celkového dojmu zo zvuku, už je to opäť kúsok horšie. Nahrávka trpí klasickým syndrómom skupín, ktoré strávia v štúdiu len týždeň a tým je slabo počuteľná basgitara, alebo je to možno schválne? Takisto pozornosti nemôže uniknúť mierna plechovosť bicích a nevýrazné gitary, hlboký vokál trošku zaniká a do popredia vyniká akurát vyšší, aj hlasovo výraznejší vokál. Keď sa však cez toto všetko prenesiem, tak za death metalovými melódiami, ktoré sa ozývajú okolo, keď túto hudbu počúvam, stoji naozaj dobrá muzikantská zručnosť a hudobná nápaditosť. Som presvedčená, že chalani naživo svojim death metalom úplne valcujú, ich brutálek sa vhodne prestriedava s melodickými pasážami vyplnenými Adamovou sólujúcou gitarou. Vokály sú občas vcelku zaujímavo riešené, napríklad v šiestom songu "Mutants From Decaying Scumgarden" frázujú miestami trochu neobvyklým, alebo rytmicky málo častým spôsobom, čo skladbu príjemne oživí. Samotný spev strieda polohy u oboch spevákov. V piesni "On The Thunderwings Of Spirit Forever Free" ako keby som počula melódie Death. Vynikajúco zahratá skladba s výbornými nápadmi, s mnohými rytmickými zmenami a prechodmi.

Album je teda prešpikované nápaditým (brutal) death metalom, vynikajúcou lyrikou, Intro a zvlášť Outro sú veľmi pôsobivé, sú kombináciou vážnej hudby, pocitu stredoveku a jemných horrorových motívov v podaní vokálov, ktoré sú pekne zafarbené. Len škoda toho zvuku a menej prepracovaného coveru CD, inak by to bol vynikajúci kúsok.

Čas: 38:08

Tracklist:

 1. (Intro)
 2. In The Sign Of Punishment, Victory And Doom
 3. Beyond The Landscape Of Dreaming Mind
 4. Enemyslayer - Bloodfreezing Warcry Of N`De
 5. A Voyage Through The Wrong Places And Times (Ire Lokke, Ire Tedd)
 6. Mutants From Decaying Scumgarden
 7. On The Thunderwings Of Spirit Forever Free
 8. Scourged Into Abyssic Firewhirls
 9. 1598 Christmas With The Deathriders
 10. Across The Plains Of Ruin
 11. Loss, Fury And Eternity
 12. (Outro)

www.nomenmortis.tk


Zveřejněno: 21. 11. 2005
Přečteno:
3423 x
Hodnocení autora:
7 / 10

Autor: Weronyka | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

01. 03. 2013 15:35 napsal/a Martin L.
mzdocha
Vlastne je blbosť reagovať na anonymné internetové mzdochy, ale dajme tomu, že nerobili sme nahrávky pre poslucháčov sterilných umelohmotných nahrávok, nech sa páči hľadať inde, vychádza ich dnes toľko, že človek tých kúzelníkov nestačí posielať do ****. Chybu, ktorú neúmyselne urobil grafik, si si všimol o cca osem rokov po nás, takže blahoželám. Reedícia ju napraví :-D
28. 02. 2013 12:12 napsal/a mzdocha
mzdocha
A na obale mate chybu-extermininating
28. 02. 2013 11:41 napsal/a mzdocha
mzdocha
Ten zvuk to fakt zabija.Znie to ako demo z 19-teho storočia
22. 11. 2005 10:43 napsal/a Martin
To sa stáva,
boli už aj šialenci, ktorí ten vyslovene zvuk pochválili, takže je všetko, ako má byť :-)
22. 11. 2005 10:27 napsal/a weronyka
pre Martina
to som ale rozmaznana co:-)