
Francie, bezedný sud, ve kterém vegetují desítky kapel, které jsou pro většinu našinců asi úplně neznámé. O osvětu se snaží label, který vydává řadu podzemních part, LADLO, a za účelem recenzí aktivně na všechny světové strany rozesílá plnopalebné fyzické nosiče, ostatně píšeme o tom opakovaně, že tohle vydavatelství odvádí pro kapely obrovské penzum práce.
Chvála se týká i obalů, které jsou z devadesáti procent velmi hezky zpracovány; platí to i o digipacku skupiny ACOD – šestistránkové leporelo s vloženým šestnáctistránkovým bookletem obsahuje kromě stylizovaných fotek dvou ústředních protagonistů komplet texty, kredity, děkovačku; přední stranu zdobí malba Paola Girardiho (mimochodem autora obrázků na nedávno recenzovaných albech PRŮMYSLOVÉ SMRTI a NEUROTIC MACHINERY).
ACOD fungují od roku 2006, letošní album nazvané „Fourth Reign over Opacities and Beyond“ je pátým řadovým počinem, k nim je nutno připočítat i nějaké kratší nahrávky, takže kapela nespí na vavřínech a pořád něco tvoří. Pro nové album složila deset relativně dlouhých písní, které se odehrávají v duchu melodického black/death metalu. Napadá mě i epického – rozmáchlé skladby jsou plné orchestrací a pompézních klávesových partů, a když se odprostím od vnímání zpěvu, v některých okamžicích mi přijde na mysl i klasický heavy metal.
Frederickův zpěv je většinou hrubý, i do melodických partů řve, takže jde o mix stravitelné muziky a ostrého zpěvu, přičemž frontman kromě oné hrubé polohy využívá i vyšší skřehotané a k dokreslení atmosféry i šepoty a různé recitační „hlasy“. Intro je vůbec plné zastřených hlasů, zapojuje se i hostující Audrey S, k tomu orchestrace, metal začíná až s druhou „Genus Vacuitatis“, což je svižná jízda obsahující jak klasický black metal jednoduššího střihu, tak oparem démonična a symfonična zahalené pasáže, přičemž ony blackové jsou ohlodané, kytary zní typicky žánrově, ale ty symfonické a uprostřed zařazená epika s občasným ženským hlasem zní jako protipól oné přímočarosti. V podobném duchu plyne celé album, častěji v onom epickém atmosférickém módu, kláves a orchestrací prostých pasáží je obecné méně než těch různě vyšperkovaných, ale kapele se vcelku daří držet balanc mezi agresivitou a melodičností, navíc má nahrávka zajímavý zvuk, v němž jsou kytary a baskytara, překvapivě velmi výrazná, často upřednostněny před programovanými zvuky.
S těmi je většinou nakládáno ostražitě, v nich žádný větší problém nevidím, kapela prostě hraje ten druh metalu, ve kterém se s nimi pracuje hojně, na druhou stranu někdy působí muzika takovým tím fádním předvídatelným dojmem, takže při poslechu nevnímám žádná překvapení, album sice pěkně plyne, ale že by se jednalo o materiál nadčasový a originální, to si nemyslím. Jako dobré řemeslo jej ale označit mohu, takže celkově lehký nadprůměr.
Seznam skladeb:
- Sur d’Anciens Chemins
- Genus Vacuitatis
- The Prophecy of Agony
- Sulfur Winds Ritual
- Nekyia Catharsis
- Infernet’s Path
- Artes Obscurae
- Fourth Reign over Opacities and Beyond
- Through the Astral Door
- Empty Graves / Katabasis
Čas: 51:26
Sestava:
- Jérôme Grollier – bass, guitars, songwriting & orchestration
- Frédéric Peuchaud – vocals
Hosté:
- Matthieu Asselberglis – guitars
- Nicolas Muller – drums
- Audrey S – vocals (1, 7)
- Nel – vocals (2, 7)
- Charlotte – vocals (7)