INSANIA

split LP 2021, Psychocontrol Records / grindcore / Česko-Slovensko

Na jaře vyšla velká deska dvou tuzemských spřátelených kapel, s podtitulem „Nezbytná existence kontrolovaných věcí – grindcorové přátelství navždy“, které toho společně prožily a procestovaly opravdu dost. Takže není překvapením ani tato spolupráce, která vyšla v nákladu pouhých 200 černých kusů a limitovaných 100 kusů v kombinaci olivově zelené a zlaté barvy s černým žíháním. A ta limitka vypadá fakt úžasně.

Jako první se představují se svým nejnovějším materiálem pardubičtí koně NEEDFUL THINGS, kteří to jádro drtí poctivě už více než čtvrtstoletí. Takže by bylo překvapením, kdyby je někdo neznal. Zde jde navíc o poslední nahrávku s dlouholetým zpěvákem Tomášem. V devíti skladbách, s vraždícím zvukem z Davosu, se dočkáme nekompromisního a pravověrného grindu. Vše plyne v rychlém tempu, kdy údery blast beatů dopadají stejně ničivě jako kobercový nálet. Když těch zhruba jedenáct minut uplyne, mám v hlavě úplně vybombardováno. Ale pořád nemám po poslechu téhle skvělé kapely dost!

Druzí nastupují slovensko/pražští CONTROLLED EXISTENCE, kteří to drhnou sice jenom jednu dekádu, ale o to rychleji. Čtrnáctka skladeb z pražského Golden Hive studia je taktéž labutí písní, tentokrát zpěvačky Ľuby. Ta vřeští v rodném jazyce do o poznání kratších songů, které se nesou ve zběsilém power violence stylu, kdy se během několika desítek sekund intenzivní ultrafofr zvrtne do odpočinkové pasáže. Než jsem se nadál, necelých deset minut mi prosfištělo sluchovým ústrojím silou tajfunu a já jsem se zmohl jen na suché konstatování: „No, to byl mazec!“

Krom poslechu, nebo vlastně během něj, je příjemné si prohlížet černobílý obal, kde má každá kapela svou kreslenou stranu. Uvnitř je pak rozevírací dvojlist, z jedné strany jsou texty, z druhé koláž poskládaná z fotografií a letáků ze společných koncertů. Takže i po estetické stránce jde o pěkný počin, kterým obě kapely pomyslně uzavřely jednu pasáž svých historií. Jsem zvědavý, co přinese budoucnost s novým zpěvákem Attilou (dříve slovenští grindeři ALEA IACTA EST), který nastoupil rovnou do obou spolků. Toto je jedna z nej desek roku, tak snad jste ji nepropásli. Byla by škoda tohle nemít doma!

Seznam skladeb:

NEEDFUL THINGS

 1. Shame On You
 2. Cyberchaos
 3. Victim
 4. Profile Of Destruction
 5. Cowardice And Abomination
 6. Manipulation
 7. Money Talks
 8. The World Is A Laboratory
 9. False One Crap

CONTROLLED EXISTENCE

 1. Dlane, čo škrtia
 2. Bezkrídli vtáci
 3. Je čas žať
 4. Kruh sa uzavrel
 5. Mrchavé jazyky
 6. V jesennej sychravosti
 7. Pôda horká
 8. Žily, slzy, šlachy
 9. Spálim ťa na prach
 10. Aj tak vstanem z mŕtvych
 11. Z cudzieho krv netečie
 12. Zaživa mŕtva
 13. Žalár najtemnejší
 14. Zapredaj mi dušu

Čas: cca 20 minut

Sestavy:

NEEDFUL THINGS

 • Tomáš – zpěv
 • Roman – kytara
 • David – kytara
 • Otto – basa
 • Jarda – bicí

CONTROLLED EXISTENCE

 • Ľuba – zpěv
 • Zákys – kytara
 • Méďa – basa
 • Zubár – bicí

NEEDFUL THINGS Facebook
NEEDFUL THINGS Bandcamp
NEEDFUL THINGS Bandzone

CONTROLLED EXISTENCE Facebook
CONTROLLED EXISTENCE Bandcamp

Psychocontrol Records

 


Zveřejněno: 30. 11. 2021
Přečteno:
249 x
Hodnocení autora:
8 / 10

Autor: Bury | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář