TELEPATIE III - nové číslo hudebního magazínu z podsvětí

kniha + 2CD 2021, Élysion / Česko 

Před cca čtyřmi roky mi pošta doručila CD s písničkami pro děti, které nahrála skupina BOMBARĎÁK. Recenzi jsem tehdy pojal vcelku pozitivně a mimo jiné napsal, že „máte-li malé děti, pořízením tohohle CD jim vkus nezkazíte“. Podobně bych mohl zakončit recenzi na další pro-dětský produkt, který vyšel letos 1. 6. (tzn. na Den dětí) a stojí za ním Matěj Lipský, metalovému/rockovému publiku dobře známý z řady kapel, mj. z NEGATIVE FACE, MASTURBACE, ANHEAD, KRMELECE, BRATRSTVA LUNY (ze kterého před nedávnem odešel) a nově PROJEKTU XΠL.

Mámo, táto v komoře je krockodýl („rock“ v krockodýlovi je vtipné předznamenání…) je pozoruhodný produkt, který se skládá z knihy a dvou CD. Kniha obsahuje podrobný úvod, ve kterém Matěj vysvětluje pozadí vzniku knihy a je to takové milé rozjímání nad psaním pohádek a písniček pro děti, účasti dědečka (herce) Lubomíra Lipského a běžícím čase, který měl na výsledek velký vliv. Původně byly pohádky určeny Matějovým dětem a měl je načíst jejich praděda, ale než je dal Matěj na papír, děda už byl na jejich přečetní a zaznamenání příliš starý a děti taky odrostly. Tak se pohádky dostaly do knihy pro všechny děti, jen tři jsou proto, že Matěj se cítí být hudebníkem, nikoliv spisovatelem, tudíž raději komponoval muziku a psal texty, organizoval nahrávání a sháněl hosty, kteří mu s realizací v průběhu deseti let pomohli, stejně jako děda, který k písničkám načetl krátké úvody.

Kniha tedy obsahuje zmíněné pohádky, texty a notové zápisy ke všem písničkám, přehled muzikantů, kteří je nahráli a nazpívali a krátké profily hlavních postav – Matěje Lipského a Maťa Mišíka, který dal knize výtvarný ráz. A nutno uznat, že grafická stránka je velmi hezká, jako hlavní prostředky pro „výrobu“ všelijakých pajduláků, zvířátek nebo koláží posloužily listy, ke kterým je leccos domalováno. Obálka má pevnou vazbu, listy knihy jsou z kvalitního papíru, provedení by mělo přežít nejen četbu dospěláků dětem, ale i dětské zacházení. Cédéčka jsou vložena do plastových kapes nalepených na vnitřních stranách přebalu, žádný booklet není potřebný, protože všechny informace jsou uvnitř knížky.

O Pihokazovi, Třískofrk a malá princezna, Nejzlobivější pohádka – to jsou názvy rozprávek, které jsou tak akorát dlouhé, aby nezačaly unavovat čtenáře ani děti. Pohádky to jsou řekněme milé, ale že by se jednalo o literární skvosty, to se asi nedá říci. Děje prozrazovat nebudu, názvy napovídají, že v nich vystupují nadpřirozené bytosti i typické pohádkové postavy, nechybí nějaké ty zápletky, poučení a šťastné konce. Pohádky jsou určeny spíše menším dětem, dejme tomu předškolním, na větší asi budou působit lehce naivně. Co sem tam zamrzí, je nedotažená typografie – chybějící uvozovky nebo závorky, slepená slova, přebytečné čárky i hrubka; tohle by se mělo u vcelku ambiciózního projektu ohlídat.

Hudební stránka je na dětské album potěšitelně svěží, rozkročená mezi spoustu žánrů, které se dětem málokdy předkládají. Zazní tady metal, hard rock, art rock, country rock, etno, art punk, rock´n´roll, folk, vážná hudba, ale hlavně zazní spousta nástrojů v rukou řady známých muzikantů a spousta hlasů řady známých zpěváků, nejen těch z mediálně méně frekventovaných kapel, ale i z mainstreamu. Nutno ocenit, že se Matějovi podařilo napsat písničky zpěvákům „do pusy“, že když zpívají bratři Homolové, zní to podobně jako WOHNOUT, když Vašek Bláha, tak DIVOKEJ BILL, Ivan Hlas je rovněž zcela typický, nejvíc pak asi Vilém Čok, který dodal pouze své oblíbené „a há“. Výborně zazpívali své party Milan Cais, jehož „Král“ je výrazově asi vůbec nejlepší položkou kompletu, a Monika Obermajerová (dříve Šramlová), polohrubost přidal Pepa Michálek, všemožné polohy hlavní protagonista, dětskou roztomilost pak jeho dcera Alžbětka. A úplný vrchol alba? Jiří Lábus! Co Jiří předvádí, je naprostá paráda, ten člověk je vážně neuvěřitelně hravý. 

Kromě autorských skladeb se objevují i upravené lidovky nebo vypůjčený text od Josefa Kainara, s jedním textem pomohla i Alžbětka. Obecně jsou texty veselé, sem tam osvětové, takže dětem dojde, že kouření je špatné, krást se nemá, pohyb je zdravý, hygiena taky (ale je dobré šetřit vodou) a v létě by asi bylo lepší se věnovat venkovním radovánkám než hraním her na mobilech. Objevují se i texty, které patří ke třem pohádkám.

Součástí balení je i druhé CD, které obsahuje pouze hudbu, takže jej (podle Matěje) lze použít jako doprovod a zpívat si do něj, což si nedovedu dost dobře představit, protože bych se do správných míst asi netrefoval; ale možná jsou děti šikovnější. (úsměv) Přesto jsem si druhé kolečko poslechl, ono je totiž zajímavé porovnat, jak posluchač vnímá muziku, když je plná slov, a jak, když slova chybí. Najednou se soustředí na detaily, které mu předtím malinko unikaly, slyší, že je muzika místy poměrně tvrdá (doplní do přehledu žánrů zdánlivý nesmysl art punk – punkový rytmus, artové klávesy) a jak je muzika aranžérsky bohatá a taky že nahrávka disponuje kvalitním zvukem. Ani na instrumentálním CD nechybí promluvy Lubomíra Lipského, logicky ale chybí skladba „Okolo Frýdku cestička“ v klasicistní verzi, protože ta je bez zpěvu už na prvním CD. 

Jak jsem napsal v úvodu, pořízením tohoto multimediálního díla určitě potomkům vkus nezkazíte. Matěj o něm mluví jako o NEGATIVE FACE pro děti, ale poslech neotráví ani dospělé.

Seznam skladeb:

 1. Krockodýl
 2. Král
 3. Koláče
 4. Princezna
 5. Žabák
 6. Čert
 7. Krtek
 8. Obr
 9. Loupežník
 10. Hovínko
 11. Pihokaz
 12. Dupeme
 13. Poštovský panáček
 14. Kuky
 15. Tancujeme
 16. Dudlík
 17. Ruce
 18. Kiumbové
 19. Léto
 20. Indiáni
 21. Baterky
 22. Babka
 23. Okolo Frýdku cestička (metalová verze)
 24. Okolo Frýdku cestička (klasicistní verze)
 25. Ukolébavka
 • 112 stran + 44:55 + 43:27

Sestava:

 • Filip Benešovský (NEŘEŽ, Roman Dragoun and HIS ANGELS, Marie Rottrová band, CZECH PINK FLOYD TRIBUTE) – baskytara
 • Vašek Bláha (DIVOKEJ BILL) – zpěv
 • Milan Cais (TATA BOJS) – zpěv, klávesy
 • Vilém Čok (PRAŽSKÝ VÝBĚR, BYPASS) – ahá
 • Robert Fischmann (BRAN, NEŘEŽ) – příčná flétna
 • Ivan Hlas (Ivan Hlas trio) – zpěv
 • Honza Homola (WOHNOUT) – zpěv
 • Matěj Homola (WOHNOUT) – zpěv
 • Zdeněk Imramovský (U. M. P.) – baskytara
 • Tomáš „Kobdzey“ Kašpar (BRATRSTVO LUNY, U. M. P., CZECH PINK FLOYD TRIBUTE) – sbory, bicí a perkuse, klávesy
 • Michal Kašpar (U. M. P., CZECH PINK FLOYD TRIBUTE) – elektrická kytara a kytarová sóla
 • Jiří Lábus – zpěv a improvizace
 • Alžbětka Lipská – zpěv
 • Lubomír Lipský – vypravěč
 • Matěj Lipský – zpěv, elektrická kytara, akustická kytara
 • Jiří Macháček (MIG 21) – hlas Anušky
 • Petr Maliňák (ANHEAD, NEGATIVE FACE, EMPIRE, TETA, PACIČKA) – klávesy
 • Josef Michálek (FORREST JUMP) – zpěv, řev
 • Monika Obermajerová (NEGATIVE FACE, LE´HARMONJA) – zpěv
 • Jiří Pazour – klavír
 • Jan Slabý (FARMÁŘI) – housle
 • Petr Židlický (SLAPDASH ROCKABILLY) – sólová kytara

Facebook
https://www.facebook.com/negativeface

http://www.elysion.cz


 


Zveřejněno: 21. 07. 2021
Přečteno:
850 x
Hodnocení autora:
8 / 10

Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

21. 07. 2021 22:03 napsal/a Agos
Díky
Díky Johane, je to super recenze.