TRNY & ŽILETKY "Podměstí"

LP 2020, Silver Rocket / alternativní rock, noise rock / Česko


Předchozí dvě desky OR naznačily mnoho dobrého a vzbudily velké naděje, které jednoznačně potvrzuje také třetí album. Předpokládaný noiserockový základ je sice oproti minulosti částečně utlumen, místy až na jakési nezbytné minimum, a naopak o to výrazněji odlehčen častějšími akustickými či vůbec poklidnými pasážemi, takto výrazně kultivovaný, odlehčený, vzdušnější a přesto stále dostatečně syrový alternativní rock si však nutno nechat líbit.

Přestože celé album těší svou vyrovnaností, za trochu větší pozornost stojí rytmicky nervnějšími prvky gradující „Moře“, jakož i některé další skladby. Pomalu až líně, leč emočně vydatně narůstající „Mrtvý děti“ jsou nádhernou alternativně rockovou baladou, zato asi nejchytlavější položku tvoří zpěvnější „Or“. Závěrečné „Stromy“ v jemnějších tónech lehce připomínají jednu z hitovek Anny K, což je zřejmě jen náhoda, ale také důstojné završení povedené nahrávky.

Texty písní možná nepřebíjejí působivost hudební složky, jejich slovně úsporné a přitom zjevně inteligentní pojetí však bravurně podtrhuje celkově vynikající dojem. Zvláště pokud je navíc zřetelně prokázána schopnost reagovat na aktuální podněty, to když se dumá nad tím, zda „se nechat zjebat ve vlaku za to, že nemáš náhubek“.

Rozhodně zdařilé album, které skvěle dotváří rovněž jeho vkusný obal, představuje nejen dosavadní vrchol souboru, ale zároveň jednoznačně patří k tomu vůbec nejpřesvědčivějšímu, co za posledních mnoho let vzešlo z trvale pozoruhodného katalogu Stříbrné rakety. Definitivně tak potvrzuje zcela zjevný potenciál zařadit se k těm historicky největším klasikům typu OTK, GNU, ESGMEQ či LYSSY.  

Seznam skladeb:

 1. Sklenice
 2. Šedý dálky
 3. Moře
 4. Mrtvý děti
 5. Lomy/vrásky
 6. Oheň
 7. Or
 8. Stromy

Čas: cca 38 minut

Sestava:

 • Adámek - kytara, zpěv
 • Franta - bicí, zpěv
 • Váša - basa, zpěv

https://ornoise.bandcamp.com/album/smutn-stroje
https://www.facebook.com/or2020


Zveřejněno: 29. 01. 2021
Přečteno:
516 x
Hodnocení autora:
8 / 10

Autor: Oliva | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

29. 01. 2021 20:07 napsal/a Pekárek
Souhlas
Ano, vynikající album. Hodně se mi líbí i zvuk.