
Loňské album „Zoigl“ skupiny PAČESS vyšlo jen na zajímavě řešeném vinylu, kdy na jedné straně figurovala hudba a na druhé „audiokniha“. Na nahrávce se kromě principála Pačesse podíleli ještě Marthus a Chymus, který také načetl příběh, který se albem vine. Nyní došlo na CD edici s titulem „Zoigl – Zugabe“, která je pojata trochu jinak než gramodeska – původní tři skladby byly doplněny dalšími třemi v podání obměněné sestavy, mluvený part naopak chybí.
O původním třípoložkovém materiálu jsem se loni rozepsal obšírně, příběh o pivovarnících nechť si případný zájemce omrkne zde. Nový song nemá s předchozím příběhem jinou než pivní souvislost. Věnován je asi největší osobnosti mezi českými sládky, Ivanu Chramosilovi, který dlouhé roky vládl pivovaru U Fleků, a reflektuje i historii, nejen tu dávnou, týkající se pivovarského domu, ale i moderní, období komunismu, které autorovi slov evidentně nevoní – a má za to mé sympatie.
Pán navzdor komárům Reinheitsgebot zná,
kvítkem je sládek náš a školení jim sakra dá
Hleďme na ten zrudlý hmyz, je tu jako v úle,
rád by něco přisadil, ale nemá na to kule.
Autoři textu nejspíš poukazují na dobu, kdy Ivan Chramosil nastoupil ke Flekům a začal vařit pivo tak, jak se vařit má, bez přídavku cukru a extraktů.
To hudba naopak spoustu extraktů obsahuje. Minule jsem na adresu tří skladeb napsal: Muzika je to pestrá, chytlavá, disponující spoustou zajímavých momentů. Asi nejvíce jich obsahuje nejdelší položka, ať už jde o BATHORYOVSKÉ epické pasáže, silný refrén nebo kytaru proplétající se celou skladbou. A to ještě není všechno, zhruba v půli se zjevuje akordeon a odlehčuje tak atmosféru až někam ke kabaretu, nechybí ani recitace, prostě v prvním dějství se pánové pěkně vyřádili. Druhé je o poznání přímočařejší, dravější, ale ani v něm nechybí promluva hlavního hrdiny doprovázená méně agresivní muzikou; většinou je to ale řádný kvapík. Finálové dějství pak po klidném začátku nabírá kurs epika, má blíže k první skladbě a je lehce šmrncnuté heavy metalem, opět nechybí hymnické momenty a chytlavé melodie, ani lehce symfonické pasáže v režii kláves.
„Chramosil“ v nastolené linii přirozeně pokračuje, opět je to velmi melodická chytlavá kompozice, v níž hrají prim kytary. Místy mám opět pocit, že inspirací byli BATHORY a jejich epická alba, to když se objevují honosné, takřka slavnostní melodie, ale nejen jimi je song naplněn. Nechybí ani s citem umístěná sóla a samozřejmě nechybí Chymusův akurátní přednes – frontman si dává záležet na každém slově a ataky „rudého plémě“ hned mají větší váhu. S blížím se závěrem nabírá skladba na tempu, kytara sází další interesantní party, ale fade out trochu kazí dojem z jinak výborné kompozice.
Ke čtyřem novějším písním bez problémů zapadá znovu nahraná starší položka z alba „Trapista“, i když proti předchozím čtyřem skladbám je tu méně epiky (kromě úvodu v režii kláves). A živé provedení „Dějství prvého“ má taky něco do sebe, skladba vyznívá ostřeji a tvrději, snad až démonicky, na čemž má nemalý podíl rytmika – baskytara je nepřeslechnutelná, bubeník to taky pěkně řeže. Ve finále mě live song baví víc něž ten z „Trapisty“, i když předákova slova po doznění skladby bych asi vypustil.
Pochvalu zaslouží balení CD, booklet obsahuje texty ke čtyřem řadovým songům, podrobné info k nahrávání i siluetky muzikantů – a vše je graficky hezky učesané. Titulka se od obalu gramofonové desky liší, ale návaznost je taky zřejmá; už minule jsem vysvětloval, že šesticípá hvězda nemá náboženský charakter, ale jde o symbol pivovarnický. Plastová krabička je navíc opatřena kartonovým přebalem s obrázkem pocházejícím z LP verze.
Pačessova družina se připomněla podařeným novým songem, který by mohl být předzvěstí dalšího alba, které by nám, pivním amatérům, mohlo rozšířit obzory, kdyby se věnovalo osobnostem tuzemského řemesla s pěnou.
Seznam skladeb:
- Dějství prvé
- Dějství druhé
- Dějství třetí
- Chramosil
- Černý šat oblékám (CD „Trapista“ 2016, znění 2020)
- Dějství prvé (živě, Brno, Melodka, 9. 11. 2019)
Čas: 36:21
Sestava:
- Pačess – strunné nástroje (1-6)
- Inženýr Tomáš František Hanzl alias Chymus – zpěv, přednes (1-6)
- Martin Marthus Škaroupka – bicí a klávesové nástroje (1-3)
- Filip Smetana – bicí (4-6)
- Tomáš Parambucha Řeřucha – baskytara (4-6)
- Jakub Fritche – kytara (4-6)
- Čed – klávesové nástroje (4-6)
- Tomáš Chylda Chylík – kytara (živé vystoupení)
www.pacess.cz
Facebook
Bandzone
YouTube