
Papagáj vytahuje z klobouku další a další králíky. Tentokrát zašátral hodně hluboko a kdesi v záhybu objevil partu psanců z Belfastu, která vznikla v roce 1977, signifikantním to pro punk obecně. Nicméně začátky kapela tvořená triem bratrů a dalšími dvěma kumpány neměla lehké – během týdne se musela pakovat z pěti klubů a právě proto si zvolila název THE OUTCASTS. Brzy zeštíhlela na kvartet a začala vystrkovat růžky, nejprve na koncertech i s pomocí převzatých skladeb, v roce 1978 už debutovala sedmipalcem „Frustration“, na nějž navázaly další dva i účast v slavné show Johna Peela. Velký debut přišel v roce 1979 a postaral se o něj label Good Vibrations, později proslulý, tehdy začínající – THE OUTCAST byli první, kteří na této značce vydali full album.
„Self Conscious Over You“ je nahrávka hodně poplatná době vzniku. Ve srovnání s dalšími deskami, které Papagájův Hlasatel v posledních letech v reedicích vydal, mi kapela ze Severního Irska (mimochodem na punkové kapely poměrně chudého) přijde o něco méně interesantní. V první řadě jde o punk uhlazený, melodický, v druhé lehce neohrabaný, v třetí to ani není jen punk. Hned v první skladbě se kromě typického nástrojového obsazení objevuje i saxofon, který následně zpestřuje i několik dalších songů. Ty se většinou odvíjí ve středních až pomalých tempech, zpěv je melodický a nasranost nikde… Ono to nemusí být úplně na škodu, když kapela dokáže zaujmout něčím jiným. A THE OUTCAST se to daří tak napůl. Ke kladům bych určitě zařadil vokál (Greg Cowan disponuje hezky zabarveným melodickým hlasem), nevtíravé, ale příjemné melodie, odbočky stranou a některé refrény, které si lze po dvou třech posleších snadno uložit do paměti. A když už jsem nakousl silné stránky, tak rovnou odhalím i ty slabší – v první řadě je to instrumentální nevyspělost, která je asi nejvíce patrná u bicmena, ale žádné extra parády nepředvádí ani ostatní. Je to celé takové obyčejné, triviální, místy snad i úsměvné, ale patří to k době vzniku, stejně jako zvuk.
K utvoření obrázku o náplni alba celkem dobře poslouží hned úvodní titulní píseň. Nenápadný začátek, jednoduché kytarové linky, celkem výrazná baskytara, jednoduché bicí a saxofon coby koření. Jasným vrcholem je procítěně vyzpívaný chytlavý refrén. Z ranku poněkud netradičních skladeb lze ukázat na druhou „Clinical Love“ pojednávající o roce 2023… Muzikanti si tehdy nejspíš neuvědomovali, že přijde doba, kdy se uvedený rok neúprosně přiblíží… ale říkejte pankáčům v sedmdesátých letech, že by tady mohli strašit ještě za tolik let. (úsměv) Ale ke skladbě, která nemá daleko ke gotickému rocku – je potemnělá, nervně to v ní tepe (tady ony ubíjející bicí pasují) a opět ji zpestřuje saxík. Další songy jsou veselejší, free, prostě pohodová muzika, při jejímž poslechu si člověk oddychne a nic neřeší.
Obal je firemní tradice, přebal ctí původní vydání, nechybí vnitřní příloha s dobovými články a fotkami, nechybí texty, to vše na kvalitním papíru.
Reedice – nebodováno.
Seznam skladeb:
- Side A
- Self Conscious Over You
- Clinical Love
- One Day
- Love Is For Sops
- You’re A Disease
- Side B
- Love You For Never
- The Princess Grow Up A Frog
- Cyborg
- School Teacher
- Spiteful Sue
- The Cops Are Coming
Čas: cca 30 min.
Sestava:
- Colin Cowan – drums
- Martin Cowan – rhythm and vocals
- Greg Cowan – lead vocals and bass
- Getty – lead guitar