
Psát pár řádků k desce, která je pět let stará a kapela mezitím vydala jedno EP, podílela se na splitku a v loňském roce vyprodukovala další velkou desku, mi přijde docela mimo, ale co se dá dělat, když máte nad sebou neustále připravený bič v rukou přísného ředitele.
Booklet a celkově obal je zvláštní, horko těžko z něj sotva vyčtu název kapely. Ten zní SOOM. Zbytek je pro mě neřešitelný, protože azbukou nevládnu a tak automaticky tipuju Rusko. V poměrně dost tmavém a neatraktivním bookletu (dost velkorysé slovo) pátrám pomocí lupy dál a nalézám jakési prapodivné odkazy na Bandcamp. Přes ně už se o kapele dá něco dozvědět. To prvotní je, že se jedná o partu z Ukrajiny.
No dost keců o příběhu k CD, které je pro našince celkem neatraktivní. Jsem už docela odrostlý kluk, ale tohle východní písmo je pro mě těžká záležitost. Jiné je to s hudbou obsaženou na stříbrném kotoučku. Absolutně jsem netušil, jestli budu poslouchat black, doom, sludge… a vida, podle prvního songu, který má sedm minut, jsem na tom jako na začátku. Ambientní plocha je sice fajn, ale nemusím si to dávat každý den a hlavně ne na úvod alba a natož aby to trvalo takhle dlouho.
Druhá věc už dává ale jasně na srozuměnou. Tady se budou konat bahenní lázně a to doslova. Těžký sludge zvuk přibíjí veškerou dobrou náladu na hodnotu blížící se nule a ve svém pomalém tempu nakládá, jako kdybych nesl dva pytle brambor na zádech.
SOOM si evidentně libují v prokládání ambientních záležitostí s těmi plně instrumentálními, kdy se zapojují všechny nástroje. Většinou se tyhle jejich polohy pravidelně střídají. Naštěstí jsou v průběhu desky tyto ambientní vsuvky kratší, než ta na úvod.
SOOM jsou věrni sludge, které nikam nevybočuje a valí se přesně v těch tónech, které si pod tímto hudebním stylem připravíte. Zvuk je podladěný, a když se ta nálož valí z beden, umí to rozvibrovat kolena – tlak tam je. Otázka je, nakolik jsou SOOM konkurenceschopní a tady už jsme na tom hůř. Když jsem desku sjížděl poprvé, přišlo mi, že už ji vlastně celou dávno znám. Jasně, kapela se snaží o trošku jiný přístup, což mají na starost noise zvuky, ale to už UFOMAMMUT taky před lety dokázali kombinovat a lépe.
Myslím, že každému, kdo dočetl až sem, je jasné, za jaké čudlíky SOOM kroutí. Na první ligu je to docela daleko, ale na prohnutí v pase a poklepání nohou to špatné není, jen kdyby podobných kapel nebylo tolik, že jo…
Seznam skladeb:
- Ніч на полонині: Невидима Сокира
- Дід
- Ніч на полонині: Свято рослини
- Дивний сон за 419 років до пробудження
- Ніч на полонині: Пісок
- Камінь
- Ніч на полонині: Слобожани
- Електричний мольфар
- Ніч на полонині: Остання подорож
- Панахида
Čas: 54:37
Sestava:
- Amorth – drums
- Gerostrat – bass/synths
- Al Kova – noise/vox