Nejbližší koncerty
 • 30. 09. 2022Večer legend 20 Jubilejní 20. Večer legend přiveze do Br...
 • 01. 10. 2022AUTUMN RITUAL vznikl čistě z choutek přivézt do klubu i j...
 • 01. 10. 2022Pekelná sobotní jízda ve sluji s kapelou THE SATAN'S SCO...
 • 01. 10. 2022Mexický black/death IN OBSCURITY REVEALED po 3 letech opě...
 • 01. 10. 2022Do Jablunkova přijede poctivý a hlavně nefalšovaný thrash...
 • 01. 10. 2022Plexis, Baron a Veselí Bratři, Hakmak, Čich Feny, Zrůdný ...
 • 07. 10. 2022Extreme Metal Nigth! Koncert Moorah (CZ, Black Metal), As...
 • 07. 10. 2022NAURRAKAR, NUUMMITE, CHANDRA
ASMODEUS – PŘÍJEZD KRÁLE PO 25 LETECH, NYNÍ I JAKO ČERNÁ NEBO ORANŽOVÁ GRAMODESKA

CD 2014, vlastní náklad / sludge, stoner / Ukrajina

Psát pár řádků k desce, která je pět let stará a kapela mezitím vydala jedno EP, podílela se na splitku a v loňském roce vyprodukovala další velkou desku, mi přijde docela mimo, ale co se dá dělat, když máte nad sebou neustále připravený bič v rukou přísného ředitele.

Booklet a celkově obal je zvláštní, horko těžko z něj sotva vyčtu název kapely. Ten zní SOOM. Zbytek je pro mě neřešitelný, protože azbukou nevládnu a tak automaticky tipuju Rusko. V poměrně dost tmavém a neatraktivním bookletu (dost velkorysé slovo) pátrám pomocí lupy dál a nalézám jakési prapodivné odkazy na Bandcamp. Přes ně už se o kapele dá něco dozvědět. To prvotní je, že se jedná o partu z Ukrajiny.

No dost keců o příběhu k CD, které je pro našince celkem neatraktivní. Jsem už docela odrostlý kluk, ale tohle východní písmo je pro mě těžká záležitost. Jiné je to s hudbou obsaženou na stříbrném kotoučku. Absolutně jsem netušil, jestli budu poslouchat black, doom, sludge… a vida, podle prvního songu, který má sedm minut, jsem na tom jako na začátku. Ambientní plocha je sice fajn, ale nemusím si to dávat každý den a hlavně ne na úvod alba a natož aby to trvalo takhle dlouho.

Druhá věc už dává ale jasně na srozuměnou. Tady se budou konat bahenní lázně a to doslova. Těžký sludge zvuk přibíjí veškerou dobrou náladu na hodnotu blížící se nule a ve svém pomalém tempu nakládá, jako kdybych nesl dva pytle brambor na zádech.

SOOM si evidentně libují v prokládání ambientních záležitostí s těmi plně instrumentálními, kdy se zapojují všechny nástroje. Většinou se tyhle jejich polohy pravidelně střídají. Naštěstí jsou v průběhu desky tyto ambientní vsuvky kratší, než ta na úvod.

SOOM jsou věrni sludge, které nikam nevybočuje a valí se přesně v těch tónech, které si pod tímto hudebním stylem připravíte. Zvuk je podladěný, a když se ta nálož valí z beden, umí to rozvibrovat kolena – tlak tam je. Otázka je, nakolik jsou SOOM konkurenceschopní a tady už jsme na tom hůř. Když jsem desku sjížděl poprvé, přišlo mi, že už ji vlastně celou dávno znám. Jasně, kapela se snaží o trošku jiný přístup, což mají na starost noise zvuky, ale to už UFOMAMMUT taky před lety dokázali kombinovat a lépe.

Myslím, že každému, kdo dočetl až sem, je jasné, za jaké čudlíky SOOM kroutí. Na první ligu je to docela daleko, ale na prohnutí v pase a poklepání nohou to špatné není, jen kdyby podobných kapel nebylo tolik, že jo…

Seznam skladeb:

 1. Ніч на полонині: Невидима Сокира
 2. Дід
 3. Ніч на полонині: Свято рослини
 4. Дивний сон за 419 років до пробудження
 5. Ніч на полонині: Пісок
 6. Камінь   
 7. Ніч на полонині: Слобожани     
 8. Електричний мольфар     
 9. Ніч на полонині: Остання подорож
 10. Панахида 

Čas: 54:37

Sestava:

 • Amorth – drums
 • Gerostrat – bass/synths
 • Al Kova – noise/vox

https://soom.bandcamp.com/album/night-on-the-meadow


Zveřejněno: 08. 05. 2019
Přečteno:
3396 x
Hodnocení autora:
5 / 10

Autor: Coornelus | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář