Nejbližší koncerty
  • 08. 08. 2020Farářova sluj/Orthodox club Vystoupí: AMOK - death metal ...
  • 22. 08. 2020Rotten Fest Open Air 2020 22.8.2020 venkovní areál Sklu...
  • 05. 09. 2020Montana Metal Fest: Depresy, Dehydrated, Orkrist, Morn...
  • 05. 09. 2020Třetí ročník open air festu konajícího se v areálu Kaliko...
  • 05. 09. 2020Sušice - Chatová osada LUH mini D.I.Y. open air festival...
  • 12. 09. 2020Farářova sluj / Orthodox club Vystoupí:AGGRESSIVE TYRANTS...
  • 18. 09. 2020V rámci svého minitour nás poctí svojí návštěvou mocní SI...
  • 19. 09. 2020BUGRFEST je rodinný metalový fest pořádaný čtyřmi bratry....
DARK GAMBALLE

Rozhovor s libereckými DROM, kteří vydali krásnou desku se smutným obsahem.

DROM se studiově na pár let odmlčeli, aby se letos na jaře vytasili s deskou, na kterou se vyplatilo si počkat. Jejich vyspělá post metalová produkce v kombinaci s českými texty, které se zaobírají tématem táboru Lety, který tak nechvalně zpropagovala politická strana SPD, dokázala až nad očekávání silně zapůsobit.

Jaké byly vaše pocity, když se v zimě téma Lety začalo masivně přetřásat médii, hlavně kvůli projevům Tomia Okamury a jeho „kamarádů“?

Charlie: Když někdo k vlastnímu prospěchu využije utrpení tolika lidí, je pro mě ubožák. Nic víc k tomu nemám.

Tou dobou už byla deska nahraná a v podstatě čekala na vydání. Od kdy vlastně probíhaly práce na albu, jak už po textové stránce tak i té hudební? Dá se říct, že jste si vymysleli koncept a potom začali skládat hudbu…?

Charlie: Je to tak. Lety se staly kapelním tématem krátce poté, co vyšel „Nestor“. Při skládání jsme tedy dopředu věděli, o čem deska bude. Vztah většinové společnosti k Romům nás sere už dlouho. A Lety jsou symbolem toho vztahu. Co vlastně očekáváme od lidí, jejichž genocidy jsme se jako národ aktivně účastnili. Ta nerovnost je tam dodnes. Nerovnost plodí vztek. A vztek zase násilí. A nikdo z nás nemá sílu tenhle kruh narušit. Vystoupit z něj. Práci na desce jinak téměř na rok zastavily problémy, které měl Cigina (kytarista DROM) s rukou. Já zase prožíval své malé období temna, kdy jsem ztratil osobu, na které mi záleželo. Naštěstí věříme, že všechno má svůj čas a důvod. Že se věci nedějí jen tak. Bez nich by ani „boha na vinylu“ nebylo. Je v tom více intimity. Některé momenty na nové desce jsou pro mě hodně osobní.

Na novém albu se vyvíjíte a oproti předešlým nahrávkám jste zase o něco dál. Můžou za to třeba i elektronické vsuvky, které jsou zatím užity decentně, ale jsou tam? Je to jedna z cest, jak se neustále posouvat dopředu? A je to tak, že se snažíte nestát na místě a nechcete přehrávat jeden a ten samý model?

Charlie: Chceme znít jako DROM. A DROM je cesta. A na cestě se neustále učíš a poznáváš to, co ti doposud unikalo. A dokud to tak bude, bude naše konání dávat smysl. Stát na místě nemá smysl. Obecně si navíc myslím, že kromě Katapultu se chce posouvat kupředu každá kapela.

Vrablo: Samply určitě posouvají celkové vyznění. Oproti první desce máme také mnohem víc kytarových krabiček, které používáme tak, že znějí jako syntezátory. Baví nás industriál, ambient a techno. Tyto vlivy se dostávají i do naší muziky.

Velkoryse jste pojali zpracování bookletu, tady je cítit, že jste nechtěli ponechat nic náhodě a dané téma je pro vás minimálně stejně důležité jako samotný hudební základ. Práce při sbírání informací musely být také poměrně náročnou disciplínou, nebo se pletu?

Charlie: Je to náročné zejména časově. Půjčili jsme si různé práce Ctibora Nečase a Markuse Papeho. Museli je přečíst, udělat rešerše. Zašli jsme také na přednášku Jožky Mikera. Romského aktivisty, který byl s Lety propojen skrze svou ženu a její rodinu, jejíž značná část v táboře zahynula. Obě polohy pro nás byly důležité. Chtěli jsme být faktograficky přesní a zároveň upřímní po emoční stránce.

Vrablo: A chtěli jsme být argumentačně připraveni, až se začnou točit kola zlehčovacích a popíracích rozhovorů.

Stále zůstáváte věrni češtině, což je jenom dobře. Na tohle téma jste se už v minulosti vyjádřili, ale napadá mě, jak se stavíte k vokálům. Do jaké míry je u žánru, jaký hrajete, nutný řev? Nepohrávali jste si někdy třeba s myšlenkou zakomponovat do nějakých skladeb čisté vokály?

Charlie: Nutné je zasadit strom. Zbytek je otázkou preferencí. V hudbě jsem velkým fanouškem řvaní, exprese a vyhrocených emocí. Nicméně na nové desce první nesmělý pokus o čistý zpěv je. A to v úvodu titulní skladby „Tady bůh není!“. Je sice podpořený řvanou linkou, ale čistý zpěv to je. Tak uvidíme. Dlouho už si navíc pohráváme s myšlenkou zakomponovat do nějaké skladby ženský vokál. Pár šikovných hlasivek ve svém okolí máme. Příští deska by tak mohla být plná podobných překvapení.

Skvělým způsobem jste zakomponovali do alba mluvené slovo, s kterým je nakládáno citlivě a výborně tak dotváří celkovou atmosféru. Proslov Jana Třísky je naprosto geniální. Jaká vedla cesta k tomu použít právě tento kousek?

Vladik: Když jsem ten proslov slyšel, tak mě hned napadlo, že to tam bude sedět jak prdel na hrnec.

Vrablo: Nedotváří jen atmosféru, ale je nosnou myšlenkou celého alba. Zde však narážíme na limity češtiny. Pro ty, co nerozumí, zůstává tato myšlenka skryta. Přemýšlíme jak a kam umístit překlad. Při živém hraní použít jako součást projekce? Přikládat ke studiovým nahrávkám anglické překlady?

Zaslechnul jsem něco o plánovaných třech splitkách… Jedno už by snad i mělo být touto dobou venku. V minulosti jste mluvili i o společné nahrávce s NIC, která se zatím nekonala; je to uzavřená záležitost, nebo i tady se v budoucnu uvidí?

Charlie: Už asi pět let jsem na cestě do Plzně, aby mě Dodáč (zpěvák NIC) potetoval. Ale pevně věřím, že tam jednou nakonec přijedu. S Klimoněm (kytarista NIC) se poměrně pravidelně objímáme, ale na vztah to zatím není. Takže uvidíme :D. Jinak split s BBYB je už venku a kolaborace s BLUES FOR THE REDSUN se pomalu dostává do své poslední fáze. Stačí sledovat https://drom.bandcamp.com/.

Od té doby, co jsme spolu dělali rozhovor naposled (rok 2012), se hodně věcí změnilo. Vnímáte kapelu stejně jako před šesti roky, nebo vás taky tzv. semlel život (práce, rodina) a priority jsou jinde? Má to třeba i co dělat s tím, že jste měli delší studiovou pauzu?

Charlie: Kluci se pustili do zakládání rodin, zatím to ale vypadá, že kapela ze seznamu priorit nevypadla. Jenom se musí plánovat více dopředu. Takže si také pečlivěji vybíráme, na jakou akci pojedeme a kam ne. Jinak život nás mele všechny. Jak říká Freud. Úkol učinit člověka šťastným nebyl při stvoření světa součástí plánu. A pro mě osobně je kapela maják uprostřed rozbouřeného moře.

Vrablo: Pauza byla vynucena zdravotními problémy. Ale dost nám prospěla. Práce a rodina, tedy život, nás spíš inspirují k ještě lepším výkonům. Kapela se stala přirozenou součástí našich životů.

Když ještě zavzpomínáme... Charlie s Vládíkem paralelně s DROM hráli v UNDEGROUND THEATRE. Ti už neexistují. Z jakého důvodu a máte ještě nějaké boční projekty, nebo střádáte někdo z vás nějaké plány mimo DROM?

Charlie: Existence UNDEGROUND THEATRE byla důležitá etapa, její čas ale už vypršel. Basák Pája drtí tlustý struny v hardcore-punkové úderce SCALP a na podzim vleze do chomoutu, kytarista Rodrigo honí flažolety v TENGRI a snaží se vyvinout nesmrtelnou baterii a moje milá sestra a bubenice Adél se odstěhovala do Brna, kde se podílí na chodu místního Bajkazylu. No a s Vládíkem máme DROM. Ve chvílích, kdy jsem přesycen kytarami, navíc beru majk a realizuji se v rapovém projektu Lex.

Vladik: Taky se snažíme dělat s Vrablem temně ambientní projekt Jungwirth, ale to je tak na jeden koncert ročně. Moc času a energie už nezbývá.

Jaké máte reakce na vaší poslední desku, kromě toho, že se dozvídáte, že je to super a skvělé…?

Charlie: Tak já už slyšel výtku, že je deska příliš optimistická. To se mi na hudbě líbí. Její vnímání je čistě subjektivní. A každý máme práh bolesti někde jinde. Asi budeme muset přitvrdit.

Do jaké míry se zaobíráte ohlasy zvenčí? V první řadě jde určitě hlavně o váš vnitřní pocit, nedokážu si představit, že by to bylo jinak…

Charlie: Tvorba DROM je výsledkem interakcí mezi mnou, Ciginou, Vrablem a Vládíkem. Na kolik do toho zasahují ohlasy „zvenčí“, nedokážu posoudit. Příští deska proto bude temná, nesmlouvavá fúze black metalu a surového sludge. Já vám dám optimistická :D.

Vrablo: Ohlasy zvenčí samozřejmě vnímám, ale naučil jsem se, že ty negativní si neberu osobně. Ono jich teda nikdy moc nebylo, ale nemůžeme se líbit všem. Někdo ti řekne, že každá deska je jiná, další, že jsou všechny stejné. Jde opravdu hlavně o náš vnitřní pocit, abychom si stoprocentně stáli za tím, co vypouštíme ven.

Hudbu, jakou děláte, nejde brát jako kalkul a kdo do toho nejde po hlavě, na tom je to hned poznat. U vás cítím to správné zanícení a chuť, o čem svědčí třeba i velkoryse zpracovaný booklet. S tím vším muselo být určitě spojeno velké množství práce, nemluvně o větších nákladech. Bylo to tak, že jste desku chtěli mít opravdu vypiplanou do posledního detailu?

Charlie: Od posledního vinylu to byly čtyři roky. Do nahrávky jsme vložili hodně potu, krve a slz. Prostě jsme si to chtěli udělat pěkný. Těžkej vinyl s poctivým šestnáctistránkovým bookletem a perfektní grafikou od Ondřeje Vlka. A také jsme nechtěli, aby příběhy z Let skončily na usmoleném cáru papíru.

Jak v tomto bodě hodnotíte zvuk nahrávky? Je tam všechno, co jste tam za daných možností chtít měli?

Charlie: Já to vnímám jako další posun směrem k nedosažitelné dokonalosti. Proto jsme si Ondřeje Ježka vybrali. Chtěli jsme udělat další kvalitativní skok. A to se podle mě povedlo. Stále ale máme prostor pro vývoj a další zlepšování. Hlavně v jednotlivých detailech některých skladeb. Tak doufám, že toho na další desce využijeme.

Jak se odstupem času díváte „Hectop“ a splitko s MORO MORO LAND?

Charlie: Jako na důležité milníky naší cesty. Na záznam doby. Každá nahrávka je otiskem našich tehdejších životů. Archív myšlenek a pocitů.

Když bychom vás měli někam zaškatulkovat, tak se nejvíc průsečíků sejde u žánru post metal, což se dá několikrát popřít a stejně tolika argumenty potvrdit. Ideově jste ale vyloženě hardcore parta, koncerty hrajete z drtivé části s kapelami, které do této komunity zapadají. Můžete tnout do živého a pojmenovat něco, co vám na hardcore scéně a všeho kolem ní vadí, a naopak co vám dodává pocit, že být hardcore je vlastně fajn?

Charlie: Vadí mi debilní facebookový přestřelky na profízlovanejch sociálních sítích. Jinak je to jako všude. Jsme lidi se vším všudy. S chybami i slabostmi. Hardcoreovou scénu se všemi ideály nevyjímaje. A co mi dodává pocit, že je to vlastně fajn? Srdcaři a srdcařky, které pro HC/punk a věci s ním spojené žijí a obětují tomu veškerý volný čas a energii. Díky nim není heslo, že hardcore je víc než jen hudba, prázdnou frází. A já jsem šťastný, že s nimi můžu prostor, kteří někteří nazývají slovem „scéna“, sdílet.

Vladik: Přesně… virtuální a hlavně facebooková inkvizice je děsná. Třeba věčný hejty na Zefva, kterej je sice svéráz, takže nemusí každému sednout jeho způsob dělání věcí, ale z hlediska aktivit, které já osobně vnímám jako spojené se scénou (dumpster/FNB, benefity, podpora sociálně slabších…), má už ve svém věku odmakáno víc než většina z nás. A nejspíš víc než kdy budu mít odmakáno já. Takže trochu víc respektu kurňa. Naštěstí v reálném světě je scéna stále držitelem naděje, že svět nemusí nutně směřovat do sraček.

Koncertně jste kapela šitá vyloženě na klubové akce, ale už jste si zahráli několikrát i na větších akcích. Jestli se nepletu, tak tou největší bylo vystoupení na Brutal Assaultu. Jaká to byla pro vás zkušenost? A odpověď na otázku, kde se vám hraje líp, jestli v klubech, nebo na festivalech asi bude jasná…

Charlie: Zkušenost to byla parádní. Před podobným davem jsem nikdy nehrál a fakt jsem si to užil. To, jak nás lidi přijali, mě zasáhlo. Jinak hraju rád všude, kde je parádní atmosféra a lidé vědí, na co a proč přišli. V tu chvíli je mi jedno, jestli je to klub, ulice, festival nebo sklep.

Pocházíte z Liberce, když se vysloví název vašeho města, vybaví se mi Slovan – fotbal, hokej, Ještěd, klub Azyl a DROM… je to tak v pořádku?

Charlie: Já bych ještě dodal Fasteratu, Kajse/Kajto, Stamina, Ještědská Odysea, Kulturní Klub Sever, Cerelitida, Periferia.cz a plno dalších mladých talentovaných lidí, kteří vytvářejí věci, co mají smysl a nenechají tohle město úplně chcípnout. A jestli je to v pořádku? Určitě jo. Každej máme svůj vlastní seznam. A to je sakra v pořádku.

Když ještě zavzpomínám na minulost, na téma jak byste popsali hudbu DROM, jste napsali tohle: Vladík: „Atmosférickej, emotivní mix metalu a HC. Prostě emo jak hovado.“, Charlie: „Temný bahno s nadějí na konci tunelu a averzí vůči náckům a militantním masožroutům.“ a Vrablo: Emocore v rychlosti nepřekračující 120 bpm. Platí to pořád, nebo se něco změnilo?

Charlie: U mě rozhodně ne. Já si za tím stojím dodnes!!

Vrablo: Bpm 120 jsme už párkrát překročili, ale emo to je pořád.

Díky za váš čas a odpovědi.

Charlie: My taky děkujeme. Za prostor a podporu.

RECENZE:

https://darkdrom.com


Zveřejněno: 15. 07. 2018
Přečteno:
2892 x
Autor: Coornelus | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář