Nejbližší koncerty
  • 26. 09. 2020Selfexile, Narcoleptic, Ytivarg, Shampoon Killer, Incarna...
  • 26. 09. 2020Farářova sluj / Orthodox club Vystoupí: ETERNAL EVIL - bl...
  • 26. 09. 2020Hrají: ZNOUZECTNOST ( Plzeň ), NAŠROT ( Havl. Brod ), ATO...
  • 26. 09. 2020Po vydařeném letním blackmetalovém večírku jsme se rozhod...
  • 27. 09. 2020Koncert skupin POWER 5, MY PUSE a THE PANT. Akce je v ned...
  • 03. 10. 2020Hrají: XIII. STOLETÍ ( Jihlava ), STOKER ( Brno ), KELWIN...
  • 09. 10. 2020Hrají: VISION DAYS ( Brněnec ), ZPUTNIK ( Praha ), DRIÁK ...
  • 17. 10. 2020Farářova sluj / Orthodox club Vystoupí: VIOLENTOR - infe...
CÉMURŠÁMUR

Některá sdělení si žádají dlouhý, rozšafný úvod. Některým však postačí pár přímočarých vět. Toto je druhý případ. Dámy a pánové, havířovská post-rocková kapela POSTCARDS FROM ARKHAM je zpět s novou studiovou deskou nazvanou „Øakvyl“! Termín kapela je v tomto případě přitom velmi důležitý a zcela na místě. Právě na aktuální desce totiž POSTCARDS FROM ARKHAM definitivně završují svůj přerod z primárně studiového projektu ve zcela plnohodnotnou kapelu. Evoluce to byla pochopitelně pozvolná a pokud formaci pravidelně sledujete, víte moc dobře, že hojně a ráda koncertuje, což se opravdu neslučuje s pojetím typického studiového projektu. Ovšem až nyní, tedy právě na „Øakvyl“, se dokonale ustálila muzikantská sestava (mimo jiné i díky příchodu nového bubeníka Jana Gajdoše), díky čemuž se skupině otevřela možnost mnohem komplexnějšího přístupu ke skládání nového materiálu, jenž ve finále nabyl zcela nových rozměrů.

Chceme-li hovořit o novém albu, musíme se nejprve vrátit zpět v čase. A to zhruba o deset let, tedy do doby, kdy POSTCARDS FROM ARKHAM jako takoví ještě ani neexistují. Marek „Frodys“ Pytlik však tou dobou vede svůj projekt Oakvyl a právě tento název se o dekádu později promítne do čtvrté studiové desky „Postcardů“. „Øakvyl“ tedy začíná vznikat koncem roku 2018, kdy maestro Frodys svým spoluhráčům představuje svůj návrh. První společné práce na nových skladbách začínají v lednu 2019, kdy v rámci kapelních zkušebních soustředění získávají chystané písně svou finální tvář. Tyto zkoušky jsou mimochodem v případě POSTCARDS věcí absolutně novou a samy o sobě tak svědčí o tom, v jak odlišné konstelaci nová deska vznikala. Nicméně zpět k tvůrčímu procesu. Hlavním autorem skladeb je nadále Marek, nicméně je třeba podotknout, že jeho spoluhráči mají nyní mnohem větší podíl na vyznění svých nástrojů, případně přímo stojí za některými dílčími aspekty skladeb. A v okamžiku, kdy písně po těchto seancích získaly svou výslednou tvář, již nic nebránilo tomu, aby POSTCARDS vyrazili nahrávat.

Nahrávání probíhalo ve třech různých studiích. Bicí, zpěvy a akustické kytary se nahrávaly
u Martina Roženka v jeho GM Studio. Kytary, klávesy a mix proběhl v domovských Arkham Studios a mastering si poté vzal na starost věhlasný Jens Bogren, který své jméno spojil s formacemi jako Opeth, Katatonia nebo Swallow the Sun. Kapela samotná si nemůže mastering vynachválit a otevřeně přiznává, že práce s Jensem je pro ni splněným snem.

Nový počin je tak jako obvykle post-rockovým klenotem a ctí všechny zásadní pravidla žánru. Za podrobnější zmínku nicméně stojí, že i ve finálním zvuku lze postřehnout onen výše vzpomínaný posun z projektu na plnohodnotnou kapelu. Výsledný sound je totiž mnohem přirozenější, surovější a špinavější, čehož bylo dosaženo například použitím tvrdších basových linek, ostřejších kytarových riffů nebo agresivnějších samplů. A přesně do této polohy se chtěli POSTCARDS FROM ARKHAM dostat, aby tak konečně smazali rozdíl mezi studiovou nahrávkou a živým vystoupením, na který v minulosti často poukazovali přímo fanoušci. Kvarteto Marek „Frodys“ Pytlik, Jaroslav Mahr, Jakub Moj a Jan Gajdoš tak nyní odstraňuje tento rozdíl, a to právě proto, že „Øakvyl“ není albem studiového projektu, ale již skutečné kapely.

Mluvit o „Øakvyl“ bychom mohli ještě dlouze, ale nic se nemá přehánět. Vždyť už se jistě nemůžete dočkat, až tento nový opus s krásně vyvedeným obalem sami poslechnete a posoudíte. Dodáme tak jen, že ke zhlédnutí doporučujeme i dva videoklipy z tohoto titulu, které POSTCARDS zatím vypustili do éteru (aktuální „Spiritual Transcendence“ je venku necelý týden, zatímco doslova filmový „Erich Zann Syndrome“ sbírá chválu všude kolem již dobré dva měsíce). Ještě více pak doporučujeme navštívit některý z živých rituálů, během nichž POSTCARDS FROM ARKHAM předvedou, že jsou ve své dosud nejlepší formě.

Čtvrtá studiová deska „Øakvyl“ vychází u MetalGate Records ve formátu digipack a k dostání je na MetalGate e-shop buď samostatně, nebo jako součást kolekce „Miskatonic Archives“, která dále obsahuje i předcházející tituly „Spirit“, „Manta“ a „Æøns“. Album bude v dohledné době k dispozici i v digitální podobě na Spotify, Google Play, Amazon, Deezer, Apple Music, Supraphonline a dalších online platformách.

www.metalgate.cz
www.facebook.com/PostcardsFromArkham

Link na stream: https://youtu.be/wnFSx5mya1w

Klip „Spiritual Transcendence“: https://youtu.be/JaBo4_yb6CU

Klip „Erich Zann Syndrome“: https://youtu.be/4BbpVWRttDg


Publikováno: 11. 12. 2019
Autor: Johan

Fotogalerie