KLADIVO NA PÝCHU

TARTARUS – Of Grimness and Atrocity EP 2014, Haarbn Production

Pro každého je exotika něco jiného a mě při vyslovení spojení „black metal z Dubaje“ napadlo právě toto slovo. Do redakce dorazilo k recenzi debutové EP kapely TARTARUS, která funguje ve Spojených Arabských Emirátech teprve dva roky. Ze sluncem rozpálené a ropou nasáklé země tak přichází kapela tíhnoucí k severskému stylu. Když jsem si prohlédl promo fotky jednotlivých členů, z triček na mě svítila loga kapel jako EMPEROR, IMMORTAL nebo DARKTHRONE. Bylo mi okamžitě jasné, že TARTARUS nebude jen tak nějaký pokus.

EP „Of Grimness and Atrocity“ lze brát jako plnohodnotný počin. CD moc pěkně zpracované, temně laděný obal jen předpovídá, jaká tajemství bude skrývat samotné CD. Na něm se nachází celkem pět skladeb napěchovaných do téměř šestadvaceti minut. První věc „Seshot“ je intrem a TARTARUS se hudebně představují až ve skladbě „Axes (Of Hatred)“. Dostává se mi typického norského black metalu, nejvíce evokujícího právě zmíněné EMPEROR a rané desky IMMORTAL. Hutné a valivé pasáže střídají drtící a masírující nálety. Překvapuje mě i poměrně kvalitní a hlavně čitelný zvuk, který mnohokrát postrádám u podobně laděných kapel. Také typický blackový řev není utopený a místy (samozřejmě s texty po ruce) i lehce srozumitelný (úsměv). Ve skladbě „Cosmic Storms“ nechybí ani dočasné zvolnění a ve více než sedmiminutovém titulním opusu „Of Grimness and Atrocity“ se prolíná hned několik nálad a melodií. Závěr pak obstarává „I Am the Black Wizards“ – cover slavných EMPEROR. Na rovinu říkám, že si originál nevybavuji a ani nemám potřebu si ho pouštět, ale cover zní v duchu předešlých věcí.

Dubajští „šejkové“ TARTARUS mě na svém debutu „Of Grimness and Atrocity“ celkem uspokojili. Tento druh black metalu prakticky vůbec neposlouchám a tak jsem si po dlouhé době poslech dokázal i užít. Na druhou stranu, ze židle mě kapela nezvedá a asi ani nikdy nezvedne, ale poslech tohoto EP nebyl ztraceným časem. Pro fans severského black metalu mohou být TARTARUS příjemným zpestřením playlistu. Přeci jen z těchto končin mnoho kapel nepochází.

Seznam skladeb:
  1. Seshot
  2. Axes (Of Hatred)
  3. Cosmic Storms
  4. Of Grimness and Atrocity
  5. I Am the Black Wizards (EMPERORcover)

Čas: 25:40

Sestava:
  • Bader "Ghocifer" Nauman - baskytara
  • Rippon "Obscurus" Madtha - bicí
  • Kris Kudla - kytara
  • Zymolust Ravenson - kytara, vokály

Facebook
YouTube

Zveřejněno: 24. 02. 2015
Přečteno:
3097 x
Hodnocení autora:
5 / 10

Autor: Peťan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář