Hrobníci celého světa spojte se! Pozvedněte své lopaty a krumpáče a jděte na to! Vaše práce je přehlížená, občas zesměšňovaná a členové vašeho cechu často propadají depresím, alkoholismu a sklonům k švédskému death metalu. Dnes dejme slovo kolegům ze Španělska. Zvolili si již v roce 2007 příznačný název GRAVEYARD. Výuční list získali na švédských hřbitovech za účasti slavných učitelů DISMEMBER, GRAVE, NIHILIST a ENTOMBED. Jako práci na závěrečnou zkoušku předložili vynikající album „One with the Dead“ (2009), které se stalo ihned žádaným artiklem v death metalových kruzích. A konečně letos přicházejí s dalším, mrtvolně znějícím zásekem, kterému dali lehce zapamatovatelný název „The Sea Grave.“ O tom, že se jedná o kvalitní příspěvek, nemůže být pražádných pochyb.
Do hry vás uvede nejdříve krásně morbidní obal, který přesně odpovídá na desce probíraným tématům. Milovníky chřestění určitě zaujme parádně provedený zvuk z Moontower Studia. Já si opět oblíbil krásně zahuhlaný zpěv Julkama, který zní, jakoby právě vylezl z minimálně stoletého hrobu. Přes jeho hlasivky musí být přetažena deka utkaná z plesnivých pavučin. Kytary utíkají převážně rychle kupředu, zběsile a nespoutaně, jen když nám dají na chvilku GRAVEYARD vydechnout, to pak mrazivě bědují nad osudem zhýralého lidstva. Svět je najednou velmi těžké místo k žití a ta vše objímající zatuchlina vám proniká nosem hluboko do plic. GRAVEYARD se tak zařazují do nově vznikajícího zástupu hrobníků kopajících hroby ve stylu devadesátých let. Můžu s klidem otrlého posluchače prohlásit, že v „nové vlně“ patří určitě mezi současnou elitu.
Líbil by se mi moc festival, kde by GRAVEYARD předvedli své nové album po boku podobně laděných kolegů, jako jsou MORBUS CHRON, TORMENTED, VORUM, USURPRESS a mnoha dalších. GRAVEYARD by se mezi nimi určitě se svým albem „The Sea Grave“ vůbec neztratili. Samozřejmě, musí se k jejich desce přistupovat s postojem uctívače starého prohnilého death metalu, kde se na nějakou tu špinavost nehledí. Musíte být schopni odpustit nějakou tu drobnou nedokonalost ve zvuku, produkci a přistoupit na „hru.“ Jinak pro vás nebude poslech asi příliš příjemný. Pokud vám hraje doma v přehrávačích spíše techničtější, zvukově dokonale znějící death metal a od muzikantů očekáváte „matematické“ hudební znalosti, rovnou můžete GRAVEYARD zavrhnout, není to nic pro vás. Bude to na vás příliš neurvalé, surové a „nedokonalé.“
Pro otevření staré, věkem zatvrdlé rakve je potřeba pro rozklížení pevný klín, velké kladivo a jasná představa o tom, jak se k této nelehké práci postavit. GRAVEYARD se tohoto těžkého úkolu zhostili s vervou sobě vlastní, se skvělou znalostí svých vzorů a s totálním nasazením. Některé melodie jsou opravdu až na samé hranici dokonalosti podobné tvorbě dávných hrobnických mistrů. Občas sice ještě uslyšíte lehký závan začátečnické nesmělosti a velmi mírného tápání, ale to je jen dobře. Dodává to ve výsledku celé desce větší punc autentičnosti. Ono to navenek možná nevypadá, ale vytvořit dokonalou iluzi devadesátých let a přiblížit se starým bardům není zase tolik jednoduché, jak by se zdálo. GRAVEYARD to svojí upřímností, skladatelským umem a šarmem častého návštěvníka starých hřbitovů dokázali. Hřbitovů je nespočetné množství, smrt je jenom jedna. Tentokrát ale nese stejné jméno, GRAVEYARD! Skvělá špinavá práce!
Seznam skladeb:
- R´lyeh I
- The Visitations of the Great Old Ones
- Faces of the Faceless
- Blood of Vengeance
- In Deep Slumber
- The Nurturing of the Cadaver
- …And the Gods Grant Thee Death
- Who Art Thou, O Witch, That Seekest Me?
- Cult of the Shadows Pt. II: I am the Lord of Spirits
- R´lyeh II
- Of he Who Sleeps
- R´lyeh III
Čas: 39:57
Sestava:
- Gusi – bicí
- J. Bastard – kytara, basa, varhany
- Julkarn – basa, zpěv, varhany
http://graveyardofdoom.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/deathmetalgraveyard
http://www.graveyardofdoom.com/
http://www.war-anthem.de/