DARK GAMBALLE - Romance panenky a kladiva

LOCK UP, COLLISION, INGROWING

Začátek letošního roku nepřinesl větší počet koncertů zahraničních hvězd extrémní scény, ale jeden večer v polovině února byl vyhrazen pro skutečné veličiny grind/metalové scény. Po festivalových vystoupeních (Brutal Assault, Obscene Extreme) v minulých letech si to do pražského klubu Hoodoo namířila hvězdná sestava kapely LOCK UP. V rámci kratšího evropského turné Infiltrate and Destroy tour s těmito veterány přijeli i holandští grindeři COLLISION. Sestavu čtvrtečního večera doplňovala jihočeská úderka INGROWING a kapela PERFECITIZEN.

Čtvrteční večer patřil také fotbalu, kdy Plzeň a Sparta bojovaly o bytí či nebytí v Evropské lize. Můj pozdní příchod z práce a první poločas plzeňské Viktorky zapříčinily, že jsem do Hoodoo přišel přesně ve chvíli, kdy si své nádobí začali chystat INGROWING. Úvodní PERFECITIZEN mi tak unikají. Znovu dávám šanci tradičně nepoživatelnému pivu, které se v Hoodoo točí. I tentokrát lituji a jako strakoňák si říkám, že vlastně ten Dudák není zase až tak špatný (úsměv). Mezitím INGROWING rozjíždějí svůj smrtelný kolovrátek. Kdo tuhle partu viděl, dobře ví, o čem je řeč. Nepřehlédnutelný frontman Vlakin nemusí nikoho vybízet a nikoho přemlouvat. INGROWING jsou sázka na jistotu. Staré i novější vály mají energie na rozdávání a jejich death/grind ala Napalm Death musí bavit. Jen škoda, že kapele trochu uškodil ne zrovna dobrý zvuk. Polovina koncertu INGROWING byla zvuková koule valící se z pódia. Od druhé poloviny setu se zvuk o něco zlepšil. K ideálu to však mělo daleko…

Třetí kapelou večera byli Nizozemci COLLISION. Kapela je na scéně třináct let a za toto období stihla vydat tři alba. Já se s COLLISION setkal vůbec poprvé. Rychlý a úderný grindcore, který byl spíše „modernějšího“ i old schoolovějšího ražení. Tím chci říci, že kapela dobře mixuje odkaz starých grindovek s novou vlnou. Zajímavostí byli dva zpěváci. COLLISION mě chvíli bavili, chvíli ne. Maximálně dvouminutové skladby a rychle do cíle. Již slušně zaplněný klub se bavil. Rozjel se první mosh a na kapele bylo dobře poznat, že si přízeň užívají. Ve výsledku hodnotím COLLISION jako průměr. Rozhodně nezklamali, ale ani nenadchli.

Vše se nachýlilo k hlavnímu chodu večera – LOCK UP. Tento „all stars“ band jsem měl možnost vidět již počtvrté, ovšem poprvé v klubu. LOCK UP po delším ladění nástrojů konečně spustili intro, které používá i další legenda – Possessed. Pak se vše začalo valit ze všech stran. Kvarteto ostřílených borců sypalo jednu pecku za druhou a nikoho nenechalo na pochybách, kdo je pánem večera. Mozek kapely Shane Enbury (Napalm Death, atd.) tentokrát v sestavě chyběl. Náhradu na postu baskytaristy měl opravdu důstojnou - Dana Lilkera (S.O.D., Brutal Truth, ….). A byla radost tohoto špílmachra sledovat. Srdcař jak má být. A ten zvuk jeho bublající basy! Na druhé straně pódia drhnul kytaru věčně usměvavý Anton Reisenegger (CRIMINAL) a hnací motor celého komanda je legendární řezník "těžká váha" Nicholas Barker za bicí soupravou. Dobře naladěný frontman Tomas Lindberg (AT THE GATES, DISFEAR, …) sypal jeden text za druhým. Celý kompaktní a neskutečně výživný setlist působil jako apokalypsa. Rozjetý mosh pit a divoký stage diving, ve kterém se mnoho těl nepochytalo, byly jasným důkazem, že jsou LOCK UP ve výtečné formě. Asi nemá smysl vypisovat jednotlivé vály, setlist působil kompaktně a o to více drtivě. Vše gradovalo například s peckami „Necropolis Transparent“, „Vomiting Evil“ nebo „Cascade Leviathan“. V setlistu samozřejmě nemohla chybět ani vzpomínka na Jesse Pintada, který byl s TERRORIZER jedním z praotců grindcoru a v sestavě LOCK UP působil až do své smrti v roce 2006. LOCK UP opět předvedli perfektní jízdu a tak jako fotbalová Plzeň vyplenila italskou Neapol, LOCK UP spálili Prahu na prach!

Celá akce pořádaná pod hlavičkou Obscure promotion se vydařila. Pravda, problémy se zvukem trochu potrápily všechny kapely, ale především zážitek z LOCK UP vše překonal a dal na malé nedostatky zapomenout. Nezbývá než se těšit na další koncert tohoto hvězdného uskupení, protože kdo má alespoň trochu grindu v krvi, neměl by na koncertě LOCK UP chybět.

Fotky Ignor

Zveřejněno: 18. 02. 2013
Přečteno:
2982 x
Autor: Peťan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář