Nejbližší koncerty
  • 25. 06. 2024Black metalová mašina HULDER z USA vyráží na své "VERSES ...
  • 27. 06. 2024CELESTE (FR) + SLAŤ
  • 29. 06. 2024ANTITREND OPEN AIR FESTIVAL 2024: STILLBIRTH (DE) FLESH...
  • 29. 06. 2024ATOMSKI RAT - banda ze Srbska hoblující už 15 let netradi...
  • 03. 07. 2024Busking Párty 2024 #2 Druhá Busking párty bude převážn...
  • 06. 07. 2024Hard Skin (uk)
  • 06. 07. 2024ROCK CAFÉ SOUTHOCK & FAJTFEST PROUDLY PRESENTS: SWORN EN...
  • 10. 07. 2024Jihoafrická grindcore smečka GROINCHURN se po letech vrac...
MAGICK MUSICK 2024

Samael, Flowing Tears, Dark Gamballe, 01.11.2004 Brno - Fléda

Spojením energie dvou švýcarských bratří (Xi - bicí, programing, klávesy & Vorph - kytara, zpěv) přineslo roku 1988 zrod hudební entity zvoucí se Samael. S prvními dvěma alby (Worship Him - 1990, Blood Ritual - 1992) si kapela vytvořila a upevnila respekt i místo na metalové scéně. Obě alba představovala kultovní, pomalý, černou smrtí zavánějící, okultismem nasáklý metal.

Skutečný zlom pro hudbu i popularitu Samael nastal s třetím albem Ceremony of Opposities (1994). Svým osobitým kouzlem zde Samael rozkvetli v intenzivně pulsující metalový artefakt. Temné a tvrdé metalové spodky, spolu s neopakovatelným smyslem pro neotřelé nápady a drsnou, hymnyckou majestátnost, zapříčinili celkovou senzaci, která se z Ceremony of Opposities stala. Desku provázely koncerty po celém světě a Samael vyrostli ve velkou kapelu, aby se později stali ještě větší.

Následující album - rok 1996 - zastihlo na odchodu klávesistu, a tak si Xi přesedl od bicích ke klávesám a rozhodnutí bicí naprogramovat bylo na světě. Tímto Samael vpluli pro ně do naprosto neznámých vod. Jedním dechem je nutné říci, že dílo nazvané Passage, které se následně vynořilo bylo po všech stránkách mnohem mocnější než jeho předchůdce a zároveň laibachovsky jiné. Samael vyzráli v naprosto svébytný a neotřelý hudební celek. Agresivní, cokoliv bortící kytarové rify, železný tlukot automatickych bicích navrstvených na nekonečných, vesmírno evokujících, klávesových plochách protkaných srozumitelně drsným vokálním projevem... To vše vyneslo Samael mezi nejoriginálnější a nejrespektovanější tvrdě-metalová seskupení své doby. Ještě třeba zmínit lyrický odklon Samael od okultních záležitostí, který přerostl spíše v universální mystično a fylozofično jak osobní tak světa vkol, které od té doby trvale prostoupilo tvorbu kapely i po stránce hudební.

S další nahrávkou si Samael začali pohrávat s věčností a tomu včetně názvu alba, Eternal (1999), odpovídala i hudba, která byla méně agresivní, těkavá, více vyklidněná, nicméně stále tvrdě metalová. Ještě většího prostoru se dostalo klávesovým plochám a skladby nabyly na svém majestátním rozměru více než kdykoliv předtím. V hudebním duševnu kapely se to začalo více než blýskat světlem a pozitivnem. Přesto, že se Samael měnili od desky k desce, své kořeny si vždy nesli s sebou, stejně tak, jako přízeň široké základny fans, která kreativitu Samael a jejich vůli tvořit vpřed nepřestala nikdy oceňovat. Po Eternal se nám kapela odmlčela.

Pět let fanoušci museli čekat, než Samael probudí paprsek světla ze zimního spánku a kapela natočí desku a vydá se opět na koncertní zteč po celém světě. Naštěstí album Ray of Light je již pár týdnů  venku a kapela opět nezklamala. Podmanivá, tvrdá a uchvacující deska po pár posleších nenechá nikoho na pochybách, kdo že je ten jedinečný originál. Samael tentokrát k osvědčeným formulkám klávesových ploch a hutných kytar přidali jedinečný groove v rytmické sekci. Celou deskou tak vibruje a vlní se pozitivní tlukot a nesmírná síla srdcí jeho tvurců. Deskou se mimo striktně samaelovských kreativních ozev sem tam prolínají i východní motivy. Kapela stále letí na křídlech tvořivosti a jak je z alba Reign of Light slyšet, jen tak shodit dolů se nedá. Ray of Light jest stvrzením přetrvávající životní formy Samael v podobě dalšího ojedinělého alba, které neslevilo na hodnotách kapely, a přesto má potenci zaujmout širší okruh posluchačů než kdy jindy. Nezáleží na hudebním vyznání a preferencích, záleží jen na otevřenosti mysli. Věrní posluchači již ví, vám zbylým jest při troše vůle moc kouzla hudby Samael nakloněna.    

Po pěti letech jsme se tedy dočkali úchvatné desky, a aby toho nebylo málo dočkáme se Samael i živě 1.11. 2004 v brněnském klubu Fléda. V roli předskokanů se objeví němečtí Flowing Tears a tuzemští Dark Gamballe. Dozajista si nenechte tento hudební svátek svátků ujít!

Souvisejici odkazy:

Samael website: www.samael.info

Flowing Tears website: www.flowingtears.de

Dark Gamballe website: www.sweb.cz/darkgamballe

Shindy Productions website (pořádající agentura): www.shindy.cz

Ticketstream website (online předprodej vstupenek): www.ticketstream.cz

Zdoj: Shindy www.shindy.cz


Zveřejněno: 24. 10. 2004
Přečteno:
3576 x
Autor: Redakce | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář