TELEPATIE

CRUSHER – From The Core CD 2012, Lecter Music Agency

Další veteráni letos slaví kulaté výročí – od nahrání prvního demosnímku Destined For Extinction jičínské skupiny CRUSHER uplynulo před pár dny rovných dvacet let. Pravda, kapela vznikla o rok dříve a fungovala jen do roku 2004, ale letos se dala znovu dohromady a nahrála šest nových songů. Jejich dlouholetý manažer a nehrající člen Lecter nyní na svém labelu vydal nejen oněch šest novinek, ale i tři dema z první poloviny devadesátých let minulého století. Jako dárek kapele a skalním fanouškům jistě chvályhodné, ale těžko říci, kolik dalších zájemců tenhle komplet osloví. Přece jen kapela zmizela z očí i z mysli před osmi lety a abych řekl pravdu, ani jsem si toho nevšiml... Jistě, CRUSHER si kdysi zahráli s velikány typu NAPALM DEATH, odjeli i nějaká ta evropská turné po boku VADER či KRABATHOR, ale do tuzemské špičky nikdy nepatřili.

A nebudou tam patřit ani teď... Aktuální materiál totiž není ničím jiným, než solidně zahraným průměrem bez potřebné přidané hodnoty. On se asi žádný zázrak po letech nečinnosti nedal čekat – a ani se nestal. CRUSHER prostě zamrzli kdesi na začátku devadesátých let a pořád valí obstarožní death metal s thrashovými odbočkami. Chybí tady nějaké silnější nápady, melodie... cokoliv, co by ten rambajz trochu prosvětlilo (melodie?) nebo povzneslo (rychlost?) – prostě pořád tak nějak dokola ve středních tempech. A nezachraňují to ani dva vokály – typicky deathový murmur a doprovodný prapodivný křikořev. V obou případech opět ten průměr... Jistě, některé pasáže nejsou úplně marné, ale ani se nejedná o něco převratného... prostě mnohokrát slyšené a mnohokrát obehrané.

Demosnímky jsou řazeny proti proudu času a je to vlastně dobrý nápad – vracíme se hlouběji a hlouběji do minulosti. Zvuk sedmnáct a více let starých nahrávek je samozřejmě s dnešními standardy neměřitelný, ale žádná katastrofa to minimálně v případě demosnímků z let 1995 a 1994 není – nahrávalo se v tehdy hojně využívaném Benasu a  poslouchat se to dá. A zajímavé je, že snad i lépe než novinky – protože tady nechybí nějaká ta sólíčka a občasná zpestření, třeba ve formě zvonů nebo celkem variabilních ne úplně trendy vokálů. Mně prostě dema Secret Changes i  Death´s Not Choice přijdou zajímavější než nových šest skladeb... Ale nevím, jestli je tohle zjištění pro kapelu příznivé... Prastarý debutový zásek nahraný nejspíš někde na koleně pak plní ryze archivní účel, protože kvůli mizernému zvuku je obtížně poslouchatelný – ale aspoň tenkrát ten mix thrash a death metalu valil a na koncertech musel zabírat.
 
Obal se mi nelíbí. Jistě, vnímání obrázků je subjektivní věc, ale při pohledu na titulní stranu si lámu hlavu nad tím, proč zrovna tahle nemastná neslaná malba, jejíž smysl mi uniká... Co je platné, že CD vyšlo jako digipack, když i grafika patří někam do pravěku – samozřejmě tím nekritizuji staré fotky resp. jejich (ne)kvalitu, to u dvacet let starých obrázků chápu, ale nepěkný font použitý v polovině  bookletu věnované demosnímkům a časté prohřešky grafika proti slušnému vychování – ať už jde o občasnou absenci pomlček mezi jménem hudebníka a jeho nástrojem nebo úplně nesmyslné míchání malých a velkých písmen v názvech skladeb i demosnímků – prostě každý pes jiná ves. I těch pár řádků o historii kapely by sneslo slušnější sloh, o dalších prohřešcích vůči gramatice a sazbě nemluvě.

Je mi líto, ale nenacházím jediný důvod, abych se k poslechu tohoto materiálu v budoucnu vracel.

Body se vztahují k aktuálnímu materiálu.

Seznam skladeb:
 1. From The Core
 2. Time Of Hammer
 3. Death Is Not Dead
 4. Abscess
 5. September In Paka
 6. Naive

 • Demo Secret Changes 1995
 • Demo Death´s Not Choice 1994
 • Demo Destined For Extinction 1992

Čas: 67:25

Sestava:
 • Willy – vocals
 • Mengel – guitars, backing vocals
 • Rowdies – drums
 • Peca – bass

http://bandzone.cz/crusher

http://lecter-music-agency.webnode.cz/


Zveřejněno: 14. 08. 2012
Přečteno:
2810 x
Hodnocení autora:
4 / 10

Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář