Nejbližší koncerty
  • 17. 02. 2023Páteční death grind jízda ve Farářově sluji.Vystoupí : CR...
  • 22. 02. 2023DAVID ELLEFSON Band (USA, ex - Megadeth), METALCRAFT Kol...
  • 24. 02. 2023Numerologové přisuzují roku 2023 dobré vyhlídky, součet v...
  • 25. 02. 2023Dr Fleischman /PL/ - jazznoisepunk, Bumfrang3 - postpunkn...
  • 25. 02. 2023FRONT LINE FEST V Pátý ročník tradiční (nejen) death met...
  • 03. 03. 2023CONFLICT (uk) anarchopunk https://www.facebook.com/CONFL...
  • 04. 03. 2023Conflict (uk) https://www.facebook.com/CONFLICTPunk Adac...
  • 04. 03. 2023Spineless Fuckers, Gorc,Aggressive Tyrants, T.O.O.H!,Entr...
INSANIA

FINNTROLL - Nattfödd CD 2004 - Century Media

Trollovia z Fínska a ich trollovský metal, vzbudzujúci tie najšialenejšie a najveselšie pocity, na nás opäť nekompromisne zaútočil nosičom, obsahujúcim desať skladieb plných energie, ktoré rozskáču a roztancujú snáď každého! Táto hudba je priam neskutočná, ani neviem, kde si ja trúfam opísať obsah tohto nepochybne veldiela, s kvalitným zvukom. Ten, kto aspoň trošku pozná diskografiu bandičky Finntroll, určite vie o čom hovorím.

K prvému songu nás zaveje vietor a výkriky v jeho pozadí, ktoré akoby sa ozývali lesmi a horami, postupne sa strácali a naraz to na nás spustia melódie dosť netypické pre Finntroll, akosi v úvode chýbajú klávesy - ale ako vieme, to najlepšie netreba dávať hneď na začiatok a krátko po začiatku druhej minúty si to začnú zvesela štebotať melódie spáchané klávesmi, vo mne evokujúce malých škriatkov, kráčajúcich a skackajúcich si po lese. Proste ak sa niektorá black metalová skupina snaží opisovať škriatkov a víly v horách a na lúkach, tak títo Fíni ich ponoria do tých najhlbších bažín, odkiaľ už niet úniku.

Druhý song začne pre nich typickými klávesami, ktoré sa tu predvadzajú v úplne dokonalej melodike, vystihujúcej to škriatkovské všetko, o čo sa táto kapela vo svojej histórii usiluje. Do toho zvuky trúbky, ktoré sa hneď v zápätí zmenia na harmoniku a opäť nahadzujú šialene rýchle veselé tempo, riffy jednoduché, ale pritom krásne. A už tu máme Finntroll ako vyšitý.Vlastne nie len v tomto songu, ale na celom albume sa v tomto folk metalovom masterpiece skvú píšťalky, trúbky, harmoniky, spev chórov - všetko zahraté pomocou klávies, ktoré si zaslúžia vyzdvihovať priam do nebies, pretože vytvárajú tri štvrtiny celej atmosféry. V treťom songu si trollovia aj zaspievajú, zaštebocú si tu vtáčiky, aj zašumí lesík, a odplaví nám ho rieka.

Štvrtý song je titulným z predošlého alba, s názvom Trollhammaren, čo dodať, prosto kvalita. Gitary a basy smažia dosť rýchle riffy, bicie klepú o sto šesť s množstvom prechodov. Ďaľší track je opäť titulný, tentoraz z aktuálneho albumu, čiže Nattfodd. Začína veľkolepými klávesami, ktoré nás nemilosrdne strhnú a presunú nás v priestore aj čase do lesov hemžiacich sa malými tvormi. Nechýba v ňom pomalšia folklórna vsuvka, ktorá opäť prejde do krásnych klávies v úvode, po pol minúte sa song zrýchli a už sme, bohu (alebo komu) žiaľ, na jeho konci.

Zvyšné "zpívánky" :-) sa nesú v duchu predošlých songov, čiže v duchu bezchybnej hudby a mne čo iné ostáva povedať, než že kto na tento album nesiahne, príde o veľa. Rozhodne to treba vypočuť!

Tracklist: 

01. Vindfärd / Människopesten

02. Eliytres

03. Fiskarens Fiende

04. Trollhammaren

05. Nattfödd

06. Ursvamp

07. Marknadsvisan

08. Det Iskalla Trollblod

09. Grottans Barn

10. Routas Vaggvisa

Zostava:

Wilska - vokály

Skrymer - gitara

Routa - gitara

Trollhorn - klávesy

Tundra - bassgitara

Beast Dominator - bicie

www.finntroll.net


Zveřejněno: 30. 08. 2004
Přečteno:
3281 x
Hodnocení autora:
10 / 10

Autor: Weronyka | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář