
Pozoruhodný promo-paklík nám dorazil z Řecka. Jistě, Řecko není v dnešní době žádná exotika a může se pochlubit několika špičkovými partami; o Homoiratus jsem ale zatím neslyšel a předpokládám, že stejně tomu je také u dalších českých vyznavačů metalových tónů. Novinkovým cédéčkem se to pánové AAA (nelekejte se, nejedná se o reklamu, ale o začáteční písmena jmen muzikantů) snaží změnit. Zajímavou skutečností je, že ač se jedná již o třetí oficiální dílo řecké trojky, je realizováno na vlastní náklady, přičemž předcházející nahrávky vyšly pod labelem Arctic. Ale buď se vydavatele nepodařilo sehnat, nebo chtěli mít pánové všechno pod kontrolou.
A že to myslí vážně, o tom svědčí velice pěkně zpracovaný booklet na kvalitním papíru. Titulní strana jakoby představovala příběh začínající mocí a penězi a končící válkou a hroby. Uvnitř texty, každý uvozen ilustračním fotem naznačujícím o co že v textu jde. Když už jsem u textů, tak ty jsou silně ovlivněny moderními technologiemi a společenskými jevy a samozřejmě, že nejsou zrovna oslavné. Njezajímavější je text ke skladbě e-land phobia varující před nadměrným používáním internetu (e-land phobia, acces = life, e-land phobia, disconection = death). V krabičce je originální placička s parádním potiskem. Hudba je samotnými Homoiratusáky označována jako grinding ? death ? moshcore a já musím souhlasit. Převažuje sice death metal, ale objevují se pasáže grindu a HC. Zpěv (řev) je typicky deathový hrubý hlas, ale nikoli murmuroidní hukot, ale vcelku srozumitelný. Baskytára se nemalou měrou podílí na celkovém soundu a spolu s kytarou mají rovnocený podíl na výsledném zvuku nahrávky. Zvuk je takový průměr, žádný klenot, ale ani průšvih, nahrávalo se v Řecku ve městě, z kterého Homoiratus pocházejí ? Thessaloniki (po našem Soluň). Lehce mi vadí, že mezi jednotlivými skladbami není na CD trošku pauza, navazují jedna na druhou plynule. A protože celá nahrávka je skoro pořád v jednom tempu, i po několika posleších jsem nebyl schopnej se uvědomit, kterou skladbu zrovna poslouchám, furt jsem čuměl do bookletu a na displej přehrávače, kde jsem. Z toho plyne jedno úskalí ? malá pestrost ? pánové hrnou pořád hutný a hustý střednětempý nářez. Světlou výjimku tvoří úvod už vzpomínané e-land phobia, která začíná přopojením k internetu přes telefon, takže tu poznávám pravidelně hned. To nejlepší si pánové nechali na závěr ? hypnotický valivý štych s místy zkresleným vokálem a šepotem na konci je důstojnou tečkou alba.
Ještě abych nezapomněl na pány muzikanty ? kapelu tvoří Angelos (bass, main voc), Alex (guit, voc) a Argysis (dr, screams) a sám jsem zvědav, jestli o nich ještě uslyším.
čas: 40:11
Skladby:
1. Another Daybreak Gone
2. The Age Of Numbers
3. So Many Nulls
4. Disintegrating Rotor's Authority
5. Soulconscienceworkshop
6. One Last Breath
7. Sci ? Vi
8. Constructing Stature
9. e-land Phobia
10. Binary Clone Epoch
11. On Fertile Ground