TELEPATIE

KRODA – Live in Lemberg CD 2008, Hammermark Art

Kroda je hodně rozporuplná kapela. Zatímco hudební stránka je minimálně pozoruhodná, názory hlavního mozku Eisenslava jsou neakceptovatelné. Netuším, jestli bláboly o árijské rase zní i z pódia nebo jsou „jen“ součástí rozhovorů; slova o ukrajinském národu, která lze z řevu zpěváka odposlouchat, můžou být jak vlasteneckým vyznáním, tak nacionalistickými žvásty. Dál se v tom nehodlám příliš pitvat, texty nemám, tudíž nechám ideologii stranou.

Neznám ani diskografii Krody, živák ze Lvova (německy Lemberg) je mé první setkání s Ukrajinci, tudíž žádné srovnávání se studiovými verzemi skladeb nebude. První, co u live nahrávek zasluhuje pozornost, je zvuk. A ten je v tomto případě celkem v pořádku, všechny nástroje jsou dobře slyšet a platí to i o těch netradičních (nebo tradičních – folkových, chcete-li).

Krodě nelze upřít schopnost vymyslet a zahrát zajímavé skladby, navíc skladby rozdílně jako den a noc. Silné melodie a pohanské motivy se střídají s metalem ve středních tempech i blackovým vichrem, někdy je využití „píšťalek“ hojné, někdy naopak hrají prim ostré kytarové riffy. Zpěv v mateřštině má nejblíže k havranímu skřehotu a možná je škoda, že není občas zapojen i čistý vokál – hypnotické pasáže po něm přímo volají. Za zmínku stojí i úprava ukrajinské lidovky Oj, Na Gori...

Obecně nejsem velkým příznivcem živých nahrávek a když už, tak k nim potřebuji obrázky. A navíc - i když některé skladby mají silnou atmosféru, celkový dojem „kazí“ přerušování a průpovídky zpěváka.

Seznam skladeb:

 1. Kroda (intro)
 2. From Behind The Horizon
 3. How Steel Was Singing Through The Flames Of Fire
 4. Wind From The Mountains
 5. By A Hammer Of Spirit And Identity Of Blood
 6. Revenge Flaming Might of Blazing Steel
 7. Where Mountains are Embraced by Shadows
 8. Cry to Me, River...
 9. Der Scharlachrote Tod
 10. Poppyflowers are Blossoming (Chapter II)
 11. Oj, Na Gori...
 12. Der Scharlachrote Tod (encore)
 13. Wind From The Mountains (encore)

Čas: 60:39

http://www.kroda.com.ua  


Zveřejněno: 14. 03. 2009
Přečteno:
2793 x
Hodnocení autora:
6 / 10

Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

14. 03. 2009 18:22 napsal/a Fastred
:)
jo, jsou, celkem se za ten rozhovor stydim, i kdyz jsem ho delal. Teda za ně, jako lidi, je to hnus. Veskere takovehle stupidity kolem hudby.
14. 03. 2009 12:29 napsal/a Wajt
nsbm
Kroda, to jsou náckové jako řemen! Stačí si počíst http://www.mortemzine.net/show.php?id=257