Nejbližší koncerty
  • 27. 07. 202427.7 první ročník festivalu Leviathan Open Air, fotbalové...
  • 03. 08. 202427. ročník festivalu extrémní hudby v posázavských Krhani...
  • 09. 08. 2024Druhá zastávka nukleární fúze proběhne v Kestřanech na fo...
  • 20. 08. 2024Ruská pagan metalová kapela Arkona se vrací do Ostravy s ...
  • 22. 08. 2024More Noise For Life Vol. 16 BASTARD ROYALTY - Crust co...
  • 23. 08. 202423.-24. 8. 2024, fotbalové hřiště Lužná u Rakovníka SQUA...
  • 24. 08. 2024TOUTATIS FEST První ročník jednodenního plzeňského fest...
  • 30. 08. 2024Warm-up festivalu METAL!!! v čele s ILL NIÑO je zde! Tato...
TELEPATIE VI

Po delší době se v Čechách objevila nová a zajímavá kapela, která vychází z tradic čistého gotického rocku.

A protože mě nahrávka zaujala, oslovil jsem oba regulérní členy Bratrstva Luny a tady jsou jejich slova. Odpovídají Hrabě R.X.Thámo a Lord Darkthep.

1. Vzhledem k tomu, že jste novou tváří na domácí hudební scéně, začnu otázkou „kronikářskou“. Takže z jakých důvodů a jak dlouho „si hrajete“, proč zrovna název Bratrstvo Luny?

Lord Darkthep: Z původního, ryze osobního projektu, který vykrystalizoval sledem velmi intenzivních prožitků a událostí, se zrodilo BRATRSTVO LUNY. Svou životní pouť procházíme s RXT od ranného věku pospolu a sdílíme veškeré niterní události, které nás postupem času provázaly v bratrství. Luna je pak mocná spasitelka noci, temný mystický úkaz, který je tichým svědkem naší společné pouti při vzrušujících výpravách za poznáním vlastního já…

Hrabě R.X.Thámo: ...dějepiscům nabídnu časovou souřadnici – polovina roku 2006. Jak uvedl Darkthep v našich nitrech se skládaly emoce do mozaiky, kterou jsme nakonec po určité umělecké metamorfóze vystavili pro lidi... Evokací zrání bych chtěl dát najevo, že album „Gotická duše“ není unáhleným pokusem či účelovým stylovým experimentem...  

2. Můžete prozradit nějaké informace o sobě? Třeba jak dlouho hrajete na hudební nástroje, jestli jste už někde hráli, kolik je vám let…

Hrabě R.X.Thámo: ...nechceme říci více, než je uvedeno na našem oficiálním webu: www.bratrstvoluny.com.

Lord Darkthep: Veřejnosti chceme předkládat pouze naše textové, hudební a abstraktní obrazy, díky nimž mohou proniknout do našich osobností. Vše ostatní ponecháváme vně BL.

3. Nebývá obvyklé, aby kapelu tvořili pouze dva lidé, z nichž jeden je „pouze“ autorem textů. Proč není členem kapely i zpěvák Maestro?  

Hrabě R.X.Thámo: Máš pravdu, obvyklé to není. Naši blízcí, kteří s námi spolupracovali na albu „Gotická duše“ a jsou nazváni v bookletu speciálními hosty, budou při živé prezentaci tvorby Bratrstva regulérními členy kapely. Přidá se i „živý“ bubeník Dr. Tyranus. Jak uvádí v první odpovědi Lord Darkthep, Bratrstvo Luny se zrodilo jako projekt autorské dvojice. Záměrem bylo pozvat si hosty k dokončení finálního soundu skladeb. Jsme potěšení, že klíčové osoby debutové nahrávky: zpěvák Maestro Xpil a mistr samplů a finálního masteringu Piotr Pšotek, chtějí s námi pokračovat jak ve studiové, tak i koncertní podobě.

4. Proč jste nesháněli živého bubeníka? Byl to záměr – automat s vyloženě umělým zvukem, nebo prostě nebyl nikdo schopný po ruce?

Lord Darkthep: Chtěli jsme mít přesně tento synteticky sterilní doprovod, neb v něm spatřujeme svou jistou úchylnou krásu. Navíc jsme v prvopočátku vůbec netušili dnešních rozměrů BL, mělo jít o osobní projekt ukrytý hluboko v našem soukromí… Na další nahrávce již s myšlenkou živých bicích počítáme, nicméně já osobně si myslím, že do naší nové tvorby zakomponujeme opět i ty umělé.

5. Jak to máte vymyšlený s koncerty? Plánujete klasický model kapely – tj.j nahrávka, koncerty, nahrávka, koncerty…?

Hrabě R.X.Thámo:  Bratrstvo Luny nevzniklo jako projekt s ambicí živé prezentace. V současné době však již jednáme o koncertní premiéře na jedné zajímavé akci, bližší informace budou k dispozici na našem webu. Nebudeme klasickou živou koncertní kapelou, která bude hrát ročně desítky koncertů. Live prezentace naší tvorby se však naši fanoušci dočkají.

6. Máte ambice ukázat se v zahraničí?

Hrabě R.X.Thámo: Spíše bych to nazval naším snem. Chtěli bychom si zahrát na polském Castle party na hradě Bolkow. Třeba Poláci gothic rock milují a české texty pro ně nejsou překážkou.

7. Nahrávka má čistý zvuk – jaké podmínky jste při jejím pořízení měli a jak jste se zvukem spokojeni vy?

Hrabě R.X.Thámo: K nahrávce jsme přistoupili sice precizně, ale z hlediska technického zázemí pro její provedení dost minimalisticky… Na druhou stranu podmínky, které jsme k vytvoření nahrávky měli, jsme využili maximálně. Spokojeni tedy můžeme být – nebo spíš zdravě nespokojení…

8. Kolik CD jste nechali vyrobit, jak se k ním můžou zájemci dostat a za kolik jsou k mání?

Hrabě R.X.Thámo: Náklad je symbolických 313 ks, cena 99 Kč (včetně poštovného). Zájem o nahrávku je pro nás překvapivě dobrý. Kdo má zájem, ať neváhá, neboť dolis CD dělat nebudeme. Zájemci si mohou CD objednat na bratrstvoluny@seznam.cz nebo zakoupit v Praze na Žižkově v kamenném shopu Nosferatu.

9. Posílali jste nahrávku na firmy, případně na které, jaká byla/nebyla odezva?

Hrabě R.X.Thámo: Firmy se chystáme kontaktovat až s naším druhým albem. Naše druhá nahrávka již nebude demáčem, ale regulérním albem a tím předesílám, že budeme pracovat na mnohem vyšší kvalitativní úrovni. Tak snad se to podaří!

10. Celé demo je nazpíváno česky a zdá se, že textové složce přikládáte velký význam (booklet obsahuje i anglické překlady). Kde hledáš inspiraci pro psaní?

Hrabě R.X.Thámo: Zpívat česky je pro nás přirozené i samozřejmé, k čemuž nás předurčuje kulturní prostor, ve kterém odmalička žijeme. Jako autor textů („duše verbální a symbolické prezentace“) Bratrstva Luny konstatuji, že textová složka našich písní je stejně důležitá jako ta hudební. I když patříme do škatulky „gothic rock“, dovoluji si tvrdit, že náš textový a hudební projev není žánrově ortodoxní. Témata textů? Člověk hledající sám sebe v hlubinách duše a ve vesmíru veškerenstva.

11. V úvodu Vrány recituje nějaká slečna, která ale v sestavě uvedena neí? Je to tak schválně (chce zůstat v anonymitě) nebo jen opomenutí? Kdo to tedy (případně) je? 

Hrabě R.X.Thámo: Recitace je součástí českého dabingu filmu Vrána (v originálu The Crow).

12. Už jsem nakousl podařený booklet, ostatně v recenzi jsem jej jen a jen chválil, i webové stránky máte stylové… Je patrné, že grafickému doprovodu věnujete náležitou pozornost…

Lord Darkthep: Vše je výtvorem našich vlastních sil a sil lidí, kterým důvěřujeme. Domluvili jsme se na zapojení jejich tvůrčí fantazie a vlastního úhlu pohledu na věc. V podobném trendu hodláme pokračovat, neb si myslíme, že optické vjemy jsou velice důležité a dotvářejí tu správnou atmosféru BL.

Hrabě R.X.Thámo: Logo má na svědomí Darkthep, přebal céda Voldemort a web Mates – všichni členové tvůrčího týmu Bratrstva Luny! Nejvýmluvněji na druhou část otázky odpovídá čtyřiadvacetistránkový booklet cédečka na křídovém papíře s vymazlenou grafickou úpravou a forma zpracování našeho webu. 

13. Obraz kytaristy v bookletu mi něco připomíná, kdysi se podobný motiv objevil v bookletu české doom metalové party Monasterial Crypt. Ten „váš“ obrázek je malovaný na zakázku nebo je to někde „uloupený“?

Lord Darkthep: Kapelu Monasterial Crypt známe, dokonce vlastním ve své sbírce jejich nahrávky, nicméně náš obrázek nemá s nimi nic společného. Byl nalezen v prostoru tajemných zákoutí internetu.

Hrabě R.X.Thámo: Obrázek k písni Trubadúr je spíše výjimkou. Ostatní části bookletu včetně fotografií a koláží jsou původní tvorbou a tedy originály. 

14. Natočili jste i celkem zdařilý videoklip, v prostorách staré zříceniny a s nezbytnými gotickými proprietami. Jak jste se při natáčení cítili? Měl už někdo z tří „herců“ nějakou podobnou zkušenost?

Hrabě R.X.Thámo: Pro všechny zúčastněné „herce“ to byla premiérová zkušenost před kamerou. Určitou natáčecí praxi jsem měl, neboť oblast tvorby mediálních sdělení je mým praktickým i teoretickým koníčkem. Natáčení bylo skvělé a zůstane pro celý štáb krásnou vzpomínkou. Prozradím, že vše se stihlo za jediný den, tedy samotné natáčení, ve střižně jsme seděli pak dní několik. S kameramanem Zbyňkem máme i nějaké další plány, ale nebudu radši předjímat . . . 

15. Asi se nevyhnete srovnání s tuzemskou jedničkou na poli gotického rocku – XIII. stoletím…

Hrabě R.X.Thámo: V bookletu cédéčka je uvedeno – „Bratrstvo Luny děkuje panu Petrovi Štěpánovi (=XIII. století) za jeho dosavadní uměleckou tvorbu.“ XIII. století je pro nás určitým vzorem.To nevylučuje, že se snažíme jít vlastní cestou. Nechceme na jménu domácí žánrové legendy parazitovat. Cítíme ale jako správné nezastírat, že XIII. století pro nás znamená velký zdroj inspirace a srovnání v recenzích s touto ikonou gothic rocku nás samozřejmě těší. Jak o nás budou psát recenzenti, ale těžko můžeme ovlivňovat . . .

16. Měli jste možnost se s Petrem Štěpánem třeba osobně setkat? Tuší o existenci BL, případně jaký má na vaši kapelu názor?

Hrabě R.X.Thámo: Dle nám dostupných informací drží Petr Štěpán nad sebou štít jakéhosi misantropismu k jeho fanouškům i médiím včetně internetu. Je to jeho volba. Petr Štěpán k nám promlouvá svou uměleckou tvorbou a to nám musí stačit. Přeji si, aby Petr obnovil XIII. století a dopřál nám znovu výjimečné koncertní zážitky.

17. Přiznám se, že česká gotic rocková scéna je pro mě celkem neznámá, znám vlastně jen XIII. Století, Garlands a Alvaréz Peréz, teď BL. Koho vy považujete za spřízněné duše?

Hrabě R.X.Thámo: Odpověděl bych obecně, že gotic rocková scéna nejsou jen kapely, ale i mnoho jinak zajímavých lidí. Nejsme žánrová „stálice“, tak i z tohoto důvodu, žádné osobní vazby na výše uvedené kapely nemáme. Abych nebyl příliš obecný, za spřízněné duše považujeme třeba famózního znalce a sběratele originálních nahrávek světové gothic scény Boba Goth Lučana (doporučuji jeho skvostné literární výtvory na boblucan.bloger.cz ), spisovatelku Jenny Nowak – která nám pro náš web napsala krásnou poetickou recenzi, Ezechiela z rovněž skvělého gothic webu sanctuary.cz, atd.

18. Co vás čeká v nejbližší době, čeho byste chtěli dosáhnout?

Hrabě R.X.Thámo: Natočit kvalitní album, které vydá firma. Hrát pěkné výpravné koncerty, ale hlavně být pro naše posluchače metaforickou bránou, kterou při poslechu našich písní projdou na toulky po tajemných stopách člověčenstva.

www.bratrstvoluny.com


Zveřejněno: 27. 02. 2008
Přečteno:
3971 x
Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

28. 02. 2008 11:54 napsal/a Voldemort
obrázek Trubadúr
Obraz či chcete-li kresba \"The Troubadour\" je dílem britského autora jménem Herbert Johnson Harvey (1884-1928).
28. 02. 2008 01:23 napsal/a Agos
Monasterial Crypt
No mě MOnasterial Crypt spíš než chlapík s mandolínou připomínají některé skladby BL. :-)