Nejbližší koncerty
ASMODEUS - "Pobřeží královny Marie"

XIII. STOLETÍ – Metropolis CD 2000, Happy Music Production

Přelomové dílo! Ač mě titulní slogan „gothic horizon for new milenium“ nechává vcelku klidným, album Metropolis ne. Hlavně začátek je famózní a fascinující zároveň.

Po intru následují dvě dokonalé skladby Metropolis a Fatherland. Fanfáry uvozují skladbu postavenou hlavně na klávesách, akorát v refrénu si kytara zarifuje. Většinu hracího času se objevují zvuky elektronické, ale s naléhavým zpěvem vrchního velitele to zní hodně zajímavě. Ještě o třídu lepší je následující Fatherland. Začíná zpěvem snad mnichů a opět je to co do výrazových prostředků podobné předchozí Metropolis. Nad vším ční charismatický zpěv přednášející text o hledání té pravé země. Ostatně texty jsou tentokrát úplně jinde než doposud. S jedinou výjimkou je konec upírům, vlkodlakům, temnotě v hororovém smyslu. Temnotu lze z nového zaměření spíše tušit, texty nejsou jasné na první poslech, ale při těch dalších a dalších postupně vyplouvají na povrch nepříliš optimistická poselství. Ale zpět k muzice. Svátek hladových je minimalistická a jen odříkaná skladba, ale svou naléhavostí a smutkem zaujme. Neznám originál od Bauhaus, takže srovnávat originál s coverem nebudu. A nebudu ani příliš chválit, protože tenhle sáhodlouhý experiment mě moc nebere. Mnohem lépe mi sedí Stonehenge, temnější a textově právě zmiňovaná vymykající se skladba – takže se opět vstává z hrobů, tančí kolem ohně apod. Balada Hvězdy ... postavená na skvostném klavíru a melodičtějším, snad popovém zpěvu. Dokonalá ukolébavka. A pomalé tempo střídá svižná vypalovačka London After Midnight, první pořádně anglicky zpívaná skladba na oficiální nahrávce v historii kapely (nepočítám-li předcházející předělávku a nějaké ty experimenty na Gotice). Skladba odsejpá, po několika klávesovinách se opět probouzí k životu kytara a pořádný dusot bicích. Absinth, zajímavá to lihovina, se vrací ke klávesovým a elektronickým partům, zpěv je trochu zastřený a v textu ožívají oblíbené postavy pana autora – Paganini, Torquemada, Byron, de Sade a další. Až na prapodivné vrčení v pozadí je to hudebně velice zajímavá záležitost, hlavně táhlé zvuky vydolované z kláves zní fajnově. Závěrečný opus je věnovaný zkáze vzducholodě Hindenburg. Na tohle neštěstí si asi každý vzpomene, protože už se o něm popsalo dost a dost papíru. U hudebního zpracování překvapí úvodní spíše optimistické nálady, leč závěr je tragický a zvukový záznam očitého pozorovatele nepotřebuje další komentář.

Komentář ale zaslouží booklet, stylově pouze černočervenobílý. Titulní fotka dobře zapadá zejména k úvodním dvěma opusům Metropolis a Fatherland – vypovídá o hledání nových světů, které jsou někde za vzdáleným obzorem. Nepřekvapí ani portrét herce Lugosiho, Petr Štěpán je známý svým velice kladným vztahem k představiteli filmového Draculy. A Ollie je na fotce jako vždycky velice fešná, haha.

Seznam skladeb:

 1. Castel argis
 2. Metropolis
 3. Fatherland
 4. Svátek hladových
 5. Bela Lugosi´s dead (cover Bauhaus)
 6. Stonehenge
 7. Hvězdy chtějí patřit tobě
 8. London After Midnight
 9. Absinth
 10. Hindenburg

Sestava:

 • Petr Štěpán
 • Pavel Štěpán
 • Martin Soukup
 • Ollie Ryšavá

Čas: 49:05

http://www.maffet.cz/www/xiii/index.html


Zveřejněno: 23. 01. 2008
Přečteno:
3878 x
Hodnocení autora:
9 / 10

Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

04. 04. 2024 19:36 napsal/a frantisek80gmail.com
lukyTV
Co to je Metropolis