Nejbližší koncerty
  • 26. 04. 2024OBSCENE EXTREME WARM UP TOUR 2024 - tentokrát za účasti I...
  • 26. 04. 2024The Stubs (PL) + Arrogant Twins + Neuro Bats
  • 28. 04. 2024Neděle 28.4.2024 PARLAMENT CLUB PLZEŇ. SLOW FALL (Finla...
  • 29. 04. 2024RAEIN (IT) + Stormo (it) + Nervy
  • 04. 05. 2024Při příležitosti vydání split LP Toxic future / Life disa...
  • 06. 05. 2024CLOAKROOM (USA, Relapse) + PANENSKÉ PLAMENY
  • 09. 05. 2024NĀV + Łūt
  • 10. 05. 2024Již dvanáctý ročník rodinného metalového festu BUGRFEST p...
HEIDEN – Andzjel

Pokračování historie XIII. STOLETÍ...

Kapitola 7. Gotický horizont pro nové tisíciletí /2000/

Po úspěchu v Polsku se opět mění sestava, odchází Marcel Novák i Jiří Šindelka. Zatímco za basáka přichází záhy Martin Soukup, druhá kytara zůstává neobsazena. Tak trochu to signalizuje budoucí vývoj kapely, která od kytarového gotického rocku směřuje stále více do sfér postavených na klávesách. To je jasně patrné z přelomového materiálu METROPOLIS. Petr Štěpán opouští léta používané vlkodlaky, upíry a další okultní náměty. Album dostává název podle německého expresionistického filmu Fritze Langa z roku 1926, který bylo nedávno možné shlédnout v České televizi. Deska je převratem na poli gotického rocku, kapela se jím distancuje od spojování s metalem, kam svým způsobem ale minimálně na albu Nosferatu mířila. Ostatně obal promlouvá: „XIII. STOLETÍ se distancuje od jakéhokoliv spojování s tvorbou či zaměřením skupin označujících se jako „metalgotické“, „doomgotické“ apod. XIII. STOLETÍ svou minulostí i kořeny tkví v punku a GOTHIC ROCK chápe hudebně a ideově jako nastupující éru postpunkové éry osmdesátých let.“ V obalu se nachází fotografie zesnulého Lugosiho, na titulu pak fotografie ze zřejmě prvního expresionistického filmu Pražský student z roku 1913. Album je přelomové nejen změnou výrazových prostředků, ale také zařazením dvou skladeb v angličtině – coverem Bela Lugosi´s dead od Bauhaus a dále songem London after midnight. „Metropolis je jiná, je výjimečná a to nejen hudbou a svým poselstvím, ale i obalem, plakátem a doprovodnými záležitostmi. Žili jsme ve studiu jiným životem, dokonale jsme se izolovali od okolního světa a hudba nás samotné doslova pohltila do sebe. Jsem zvědav jaké reakce album vyvolá“, tak komentuje vznik alba Petr. A reakce kritiků jsou vesměs pozitivní. Plodný rok 2000 přináší další výjezd na polský Castle party a na Vampiria festival do Varšavy a také řadu nahrávek: kazety BELA a LAND OF BIZARRE, videokazetu ARCHIVE. V této době se také proslýchá, že Petr chystá k vydání další knihu, texty a verše. Ten to ale dementuje: „Od realizace knihy textů jsem ustoupil. Důvod je prostý. Mám obavy z plagiátorství a vykrádání mých textů. Jistě, dá se namítnout, že je to na CD, ale to by si to museli po kousíčkách pouštět, aby si to opsali. Kdežto v tištěné podobě je to něco jiného, pěkně přehledné a srozumitelné“. V závěru roku se bratři Štěpánové ještě mihli v seriálu Bigbít v ČT, v dílu věnovanému punku zavzpomínali na HNF. Po letech se Petr v tisku k době HNF vyjadřuje: „Srovnávat tehdejší a dnešní hraní nejde. Tenkrát byla jiná doba, jiní lidé, jiná hudba. Naše písničky v sobě měly silný politický náboj a každý, kdo chtěl a neměl v hlavě bramboračku, tomu rozuměl. Punk jsme strašně prožívali, byl to náš životní styl.“

Kapitola 8. Ve městě masky řádí /2001 - 2002/

V roce 2001 uplynulo deset let od první nahrávky pod hlavičkou XIII. století a kapela toto výročí oslavila vydáním výběrového alba KARNEVAL s podtitulem Best of Gothic Decade 1991 – 2001. Jak už název napovídá, konečně došlo k zvěčnění hitu Karneval, navíc byly z každého alba zařazeny dvě skladby, tedy i z alb, která vyšla pod Monitorem. O výběru lze s úspěchem pochybovat, každý fanoušek by zřejmě při sestavování postupoval jinak. Petr: „Skladby jsem vybíral já, a sice tak, že jsem zařadil na cédéčko písně, které chápu jako nejvýraznější a nejzlomovější v celé tvorbě skupiny. Hlavně jde o skladby, o kterých si myslíme, že jsou nadčasové.“ Tímto albem se kapela rozloučila s vydavatelstvím Happy Music. V červnu si kapela zahrála před domácím publikem se Slade a na podzim vyšla další véháeska AFTER MIDNIGHT. Jedná se o záznam pomocí tří kamer sestříhaný v profi studiu. V závěru roku se začalo proslýchat, že kapela končí a od počátku roku 2002 se zastavení činnosti stalo skutkem. Petr později k ukončení činnosti: „Řekli jsme si, že ukončíme činnost – to není totéž jako se rozejít. Prostě kapela nevyvíjela žádné aktivity.“

Kapitola 9. Tajemnost středověku a chlad matrixu /2003 - 2004/

V roce 2003 vyšla podruhé Kniha Nosferatu, mírně upravená proti prvnímu vydání. Postupně se začalo mluvit o návratu kapely na scénu. V červnu se spekulace potvrzují a XIII. století se po takřka dvou letech vrací na koncertní pódia a hned ve velkém stylu. Jeden koncert v pražském Futuru byl pro fanoušky málo a aby byli uspokojeni všichni zájemci, kapela musela vystoupit dva dny po sobě. V červenci přichází další výjezd na polský Castle party a na podzim opět koncert ve Futuru. V této době začíná kapela pracovat na novinkovém albu a jednat s potenciálními vydavateli. Překvapivě dochází k dohodě s EMI, firma slibuje natočení videoklipu a další promo aktivity. Kapela navíc výrazně mění image, oba Štěpánové shazují dlouhé vlasy, mění se způsob oblékání a přibývají tmavé brýle. Utajovaný název se dostává na veřejnost těsně před vydáním – a zní VENDETTA. Hudebně se kapela opět posunula, ale největší rozdíl je v textech. Petr tvrdí, že album je progresivní: „V používání nových koncepcí, ve zvuku, výrazu skladeb a v rozšíření tématického obsahu textů – jedním slovem bych to nazval industrializace. Nadále ctíme kořeny žánru, ale snažíme se zviditelnit i nový rozměr. Vampýři dneška se už neválí v bahně hřbitova. Pronikli do společnosti, ovládají tajný výzkum, krevní banky, filmová studia, polovojenské organizace i politické spektrum. Zapomeňte na puch márnice! Jsme na pochodu – ozubená kola Metropolis roztáčejí Vendettu.“ Deska vychází v dubnu a následují koncerty. Těm předchází natočení klipu ke skladbě Horizont událostí. Kapela o natáčení mluví v superlativech, pro fanoušky je klip ale zklamáním. Videoklip je možné vidět v televizních pořadech – Eso na TV Nova a samozřejmě na hudební TV ÓČKO. Zajímavostí je i zařazení skladby Obřad za mrtvé, která původně vyšla na demu Nová Drakulomania ještě pod hlavičkou HNF. O důvodech opět Petr: „Prostě máme tu píseň rádi – pokládáme ji za nadčasovou. Je poměrně těžká. Když jsem jí skládal, byl jsem tenkrát ve velmi zvláštním rozpoložení a ten pocit v sobě nosím stále.“ V červnu přichází opětovné vystoupení v Polsku a poté kapela ruší další plánované koncerty z důvodu hlasových problémů Petra Štěpána. V září pak z ničeho nic odchází ze skupiny klávesistka Ollie: „Ze XIII. století jsem opravdu odešla, na vlastní žádost. Abych zarazila veškeré spekulace, mohu jen říct, že zde došlo k určitým neshodám v názorech na provozní záležitosti kapely... Děkuji všem svým fanouškům za podporu, kterou mně i celé kapele poskytovali. Velmi si toho vážím.“ Do konce roku pak kapela mlčí. V roce 2004 se na trhu objevila alba vydaná původně pod Happy Music, tentokrát v režii EMI – s kompletními booklety a za velmi příznivé ceny.

Kapitola 10. Tajemství gotických archivů /2005/

První informace roku 2005 je hodně překvapivá. V únoru vyjde nové album XIII. století. No, nové ... Petr: „projekt obsahuje 15 skladeb, které dosud nikdy nevyšly na CD a zde spatří světlo světa ve formě raritního uceleného kompletu. Z valné části se jedná o skladby z počátku tvorby XIII. století, dále pak jde o písně, které vznikly jako vedlejší produkt již zrealizovaných albových projektů. Myslím, že deska potěší hlavně sběratele a skalní fanoušky.“ Album opět vydává EMI, patronem celého projektu se stává sám její ředitel Kočandrle. Album dostává název VAPMPIRE SONGS – TAJEMSTVÍ GOTHICKÝCH ARCHÍVŮ. Kritika je poměrně nemilosrdná, album je většinou hodnoceno jako zbytečné, dramaturgicky špatně poskládané. Koncerty nepřicházejí, kapela po vydání alba nevyvíjí žádnou činnost, akorát Petr komponuje a nazpívá pomalou skladbu Iglau do soutěže Vyznání kraji, kde nakonec skončila na 7. místě. Petr ale dementuje, že by se připravoval na sólovou dráhu. Naopak se věnuje divadlu, píše hudbu ke Shakespearovským hrám Jindřich V. a Kupec benátský. A proč kapela nekoncertuje? Petr: „Hlavním důvodem je to, že po odchodu klávesistky Ollie Ryšavé se nám nepodařilo najít adekvátní náhradu. Kapela má tedy takovou nucenou pauzu, dokud nebude personálně stabilní.“

Kapitola 11. Poslední obřad /2006/

Ani rok 2006 neznamená návrat kapely na pódia. Naopak, kapelu opouští basák Martin Soukup a torzo neaktivní kapely tvoří už jen bratři Štěpánové. V březnu vychází k 15. výročí vzniku historicky první DVD v dějinách kapely s názvem GOTHIC AFTER MIDNIGHT & VIDEOCLIPS. DVD obsahuje záznam koncertu z roku 2001, 3 videoklipy a fotogalerii. Jedná se o pálený nosič s obalem vytištěným z PC. Každé DVD je opatřeno originálním podpisem Petra Štěpána a razítkem kapely s nápisy Metropolis a Fatherland. DVD obsahuje stejný záznam jako videokazeta After Midnight, obraz i zvuk je remastrovaný. Vydavatelem je Heretic records (= kapela) a DVD není možné koupit v běžné síti prodejen hudebních nosičů. Po spoustě let se Petr opět podepisuje jako Biafra (viz. Art design &production: Song & Biafra) a kruh se vlastně po patnácti letech uzavírá. Petr: „Kapela momentálně neexistuje, ale není to definitivní konec. Nicméně pochybuji, že bychom vystoupili ve složení, v jakém jsme hráli naposledy. Momentálně nemáme tým lidí ani dopravní prostředky, XIII. století spí...“ Nespí ale Petr, který připravuje již třetí vydání své Knihy Nosferatu, se zatím nespecifikovaným CD bonusem a dle jeho slov by „mělo jít o parádní vydání.“

Kapitola 12. XIII. století is dead???

Těžko říci, zda ještě XIII. století promluví do dějin. Nicméně to, čím se kapela celých 15 let prezentovala, zanechalo v mnoha posluchačích nezapomenutelné zážitky. Petr Štěpán, tato charismatická osobnost, ale dokáže vždy překvapit, takže věřme, že ještě neřekl poslední slovo. Na závěr jeho slova: „Gotická scéna v Čechách? Ta neexistuje! Spousta kapel sice přívlastek gotický používá, ale jsou to kapely vycházející z metalu, textově jsou jinde. Pokud má gothic rock v Čechách nějaké jméno, pak zní: XIII. STOLETÍ.“ Svým způsobem pravda, ale kdo by chtěl najít nějaké následovníky, tak ať zkusí třeba Garlands (hudebně zhruba něco jako demo Třináctky Vampire songs) nebo Alvaréz Peréz (elektro gotic rock s ženským zpěvem). Fungovala také kapela Dorian s bývalým členem Martinem Soukupem a Alter Ego, supina Jiřího Šindelky, ve které se mihl také další ex-člen Marcel Novák. Ale jestli dvě posledně jmenované kapely momentálně vyvíjejí nějakou činnost? Nevím, poslední informace jsou staré zhruba tři roky.

Kapitola 13. Diskografie (jen alba, zbytek je snad komplet v textu):

  1. album – Amulet (1992)
  2. album – Gotika (1994)
  3. album – Nosferatu (1995)
  4. album – Werewolf (1996)
  5. album – Ztraceni v Karpatech (1998)
  6. album – Metropolis (2000)
  7. album – Karneval (best of) (2001)
  8. album – Vendetta (2004)
  9. album – Vampire songs (2005)
  10. DVD – Gothic After Midnight & Videoclips (2006)

Zveřejněno: 12. 11. 2007
Přečteno:
4547 x
Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář