
Po nejnovějším kotouči holandských GRIMM jsem sahal s velkým očekáváním. Už stylový předek alba s výmluvnou rytinou dával tušit, že novinka „Heksenkringen“ bude pořádný, černotou prosáklý šupec, do kterého trio Antikrist, VölkhV a Marchosias neopomene namíchat prvky typické pro nizozemský folklór.
Popravdě, realita nakonec za počátečním očekáváním o řádný kus zaostala, přesto se na tuto, v pořadí druhou řadovku pagan metalových Grimm podívejme podrobněji. Zvukově solidní desku rámují tradiční blacková intra a outra s temnými pohřebními tóny – právě intro, které se nese ve velmi pochmurném duchu, posluchače perfektně uvádí do prostředí počátku novověku spojeného s nechvalně proslulými čarodějnickými procesy, kterým se svého času nevyhnuly ani nizozemské provincie. Depresivní intro poté volně přechází do riffů, které se nesou v duchu pohodového, střednětempého blacku, kterému by v mnoha ohledech slušelo označení „old school“. Svojský čistý táhlý zpěv (Antikrist) a texty v holandštině v sobě nezapřou inspiraci foklórem, těžší je to však s muzikou. Kytarový, rytmický spodek desky je totiž kolikrát bezhlavě poslepován z nejrůznějších střípků různých metalových odnoží, přesto z toho ve většině skladeb vypadává spíše průměrný a z mého pohledu poněkud bezradný materiál, který by ostřejší kritikové označili za pěkný soubor kytarových cvičení pro mírně pokročilé.
Riffy jsou nekomplikované a dávají vzpomenout na temné začátky blackové muziky kdesi v osmdesátých letech, kdy byl vliv heavíkových postupů v tehdy mladém blacku ještě hodně silný a až druhá generace BM spolků si dokázala najít svůj vlastní, nezaměnitelný styl (především díky norské škole). Úsporné a po většinu času velmi konzervativní vyhrávky Grimm by ale vůbec nebyly na škodu – jen kdyby obsahovaly alespoň zajímavé nápady… Nemastný dojem napravují poctivá kytarová sóla, přesto se zde kapela nevyvarovala slyšitelných chyb, stejně jako při často užívaných vysokých hlasových polohách.
Jenže v momentě, kdy jsem si už začínal myslet, že mám co do činění s nějakým pochybným rokecem, Grimm zabral a do druhé půlky desky nasadil rychlejší a propracovanější vály silně inspirované severskými vzory. Střídající se čistý zpěv a skřehot doplnily docela povedené klávesy; zvedla se také rytmika, která je např. v páté Heksenkringen opravdu pohanská, no a komu doteď scházela odvázaná blacková jízda, tak se jí v následující Van Drakenbloed Fel konečně dočká. Kvapíkový black tu doprovázejí až vikingské popěvky a nebýt trochu šokového zlomu do starého dobrého heavíku, šlo by o docela povedenou věcičku.
Po docela zajímavé předposlední Tovervaas Der Kwijning následuje závěrečné ambientní outro a více jak čtyřicet minut hudby je u konce. Závěrečné zhodnocení nebude vůbec lehké – album je kvalitativně různorodé a k jeho plusům patří vyvážený zvuk společně s některými vály, které jsou velmi pařivé (a nesmí se zapomenout ani na opravdu mrazivé vyvedení obalu). Na druhou stranu má deska řadu neduhů, což u kapely, fungující už jedenáctým rokem, poněkud překvapuje. O riffech už byla řeč, přesto mám dojem, jakoby se Grimm na desce teprve hledal a stopáž skladeb provizorně zaplňoval léty prověřenými postupy tu z norského blacku, tu z už zmíněného heavy m. Cenou, kterou se za to obvykle platí, je jistá tuctovost – což se nevyhnulo ani Grimm. I přes některé opravdu povedené pasáže tak toto dílko zapadá spíše do průměru.
Čas: 43:21
Seznam skladeb:
-
De Witte Ruiter
-
Verbranding Van Den Heks
-
Zwarte Magie
-
Als Wederganger dvalend
-
Heksenkringen
-
Van Drakenbloed Fel
-
Tovervaas Der Kwijning
-
Opera Van De Nacht
web kapely: www.heksenkringen.nl