Koncem ledna čeká české publikum výjimečná akce, neboť s ním své čtvrtstoletí na hudební scéně oslaví jedna z nejvýraznějších evropských kapel osmdesátých a devadesátých let - němečtí Die Krupps. Do hudební historie se zapsali především průkopnickou prací na poli experimentů s kombinováním odlišných žánrů jako jsou elektronika, industriál a metal.
Vezmeme-li v potaz dopad tvorby Die Krupps na evropskou elektronickou scénu, můžeme kapelu zařadit po boku Kraftwerk a Einstürzenden Neubauten. Definovaly průnik rockových schémat a syntetizátorové electronic body music s využíváním perkusivního industriálního přístupu a samozřejmě neodmyslitelnou make-up image. Projekty jako Nitzer Ebb či Front 242 uvádí Die Krupps jako hlavní zdroje inspirace v období svých začátků.
Skupinu založili v roce 1981 zpěvák, kytarista a klávesista Jürgen Engler společně s bývalým členem Propaganda Ralfem Dörperem. Monumentální počátky na debutu ?Stahlwerksymphonie? následovala alba ?Volle Kraft Voraus? (1982) a ?Entering The Arena? (1985) na nichž se utvářel charakteristický až taneční syntetický nadčasový sound.
O tři léta později došlo k průlomu se skladbou ?Wahre Arbeit, Wahrer Lohn? , která se okamžitě umístila na předních místech mezinárodních žebříčků a předznamenala druhou etapu směřování skupiny. Kapela posunula své obzory využitím metalových kytar a agresivního zpěvu, což vyústilo k nahrání alba ?I? (1992). Následovalo EP ?A Tribute To Metallica?, které boduje i v zámoří a není bez zajímavosti, že tehdejší basista metalových velikánů Jason Newsted v jednom rozhovoru na otázku, kterou kapelu by si nejraději vybral pro cover verzi, jmenoval právě Die Krupps. Mezinárodního ohlasu se dočkala i další alba ?II ? The Final Option?(1993) a ?III ? Oddysey Of The Mind? (1995). Poslední jmenované bylo ovlivněno především zvukem remixové desky ?The Final Remixes?, na které se podíleli členové kapel jako Nine Inch Nails, Faith No More, Clawfinger, The Sisters Of Mercy a Einstürzenden Neubauten. Posledním počinem je ?Paradise Now? (1997), na kterém se podíleli i Dieter Moebius (Cluster) a Mani Neumeier (Guru Guru).
Die Krupps se začátkem roku 2005 dali znovu dohromady u příležitosti svého jubilea a šlape jim to zase o něco lépe. Důkazem budiž i veleúspěšná vystoupení na prestižním lipském Wave Gothic Treffen či pro tisíce fanoušků v listopadu v Moskvě. Pod heslem ?Die Krupps - Machinery made for eternity? se na rok 2006 připravuje DVD kolekce a nový materiál.
Chladné kytary podkreslované elektronikou jsou i nadále typickým poznávacím znamením německého seskupení. Návštěvníci koncertu se samozřejmě mohou těšit na živé provedení takových hitů jako ?Fatherland?, ?Isolation?, ?To The Hilt? nebo ?Machineries Of Joy?.
Die Krupps v Praze vystoupí v této sestavě:
- Jürgen Engler-zpěv
- Ralf Dörper-klávesy
- Rüdiger Esch-baskytara
- Marcel Zürcher-kytara
- Oliver Röhl-bicí
V předprogramu Die Krupps se představí dvě domácí uskupení. Budou to výborní brněnští elektronici Depressive Disorder, kteří se svým debutem ?Ultima Ratio? (2004 - Monopol Records) zabodovali v rámci French-Belgian Alternative Chart a v podzimním žebříčku obsadili čtvrté místo. Hudba svým obsahem osciluje na pomezí EBM, IDM a poslechové elektroniky s dokonalými space atmosférami a charakteristickým vokálem. V první půlce roku 2006 připravuje skupina novinkové album ?In Depths?.
Jako další vystoupí Pražáci Egotrip se svým energickým crossoverem, s nímž zaujali na nedávném českém minitour s finskými Waltari. Taktéž oni se prezentují novinkovým materiálem z připravované desky.